BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56597 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Δηλαδή εαν καταλαβα καλά,με δοχειο 500 λιτρων,κάνεις 4 γεμισματα( ένα ανα εξαωρο) για σπιτι 260 μ2 και εχεις θερμοκρασιες 22 βαθμων+ οτι ζεστενεις 2 μποιλερ ΖΝΧ

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56652 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Ηρθε πριν λιγο και ο μασταρας μου που μου ειχε τελειωσει την δουλεια,μετα απο μελετη και με αυτα που του ειπα συμφωνησε οτι για την διαφορα θερμοκρασιας μπαφερ λεβητα μαλλον φταιει η τριοδη και για το θερμικο μαλλον φταιει ο σενσορας αλλιος αλλη εξηγηση δεν υπαρχει μιας και ο σενσορας απενεργοποιει το βεντιλατερ ακομη και πριν τους 85 βαθμους που δεν θα επρεπε.
Αν δεν ξηλωσεις πραγμα καταλαβα ακρη δεν βγαινει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56749 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

pantelis1973 έγραψε: Δηλαδή εαν καταλαβα καλά,με δοχειο 500 λιτρων,κάνεις 4 γεμισματα( ένα ανα εξαωρο) για σπιτι 260 μ2 και εχεις θερμοκρασιες 22 βαθμων+ οτι ζεστενεις 2 μποιλερ ΖΝΧ


Πολύ σωστά Παντελή ακριβώς έτσι όπως τα λες.. Τώρα δεν ξέρω αν με τα πολλά κρύα θα χρειαστεί να κάνω κανένα γέμισμα παραπάνω.. Και τα ξυλα που έχω είναι σχετικά ξερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56765 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
10 το πρωι εκανα ενα καλο γεμισμα ορισα την θερμοκρασια του λεβητα στους 73 και μεχρι στιγμης τωρα στις 3 δεν επεσε το θερμικο, τα ξυλα τα πηγε 5 ολοκληρες ωρες καυσης και εχει μεσα ακομη λιγο ξυλο στο σπιτι εχω 22 βαθμους τωρα στον λεβητα 73 και στο μπαφερ 59!
Εστο και ετσι με βλεπω το πολυ 2 γεμισματα την ημερα και μην μου πειτε οτι δεν ειχε κρυο σημερα,0 με 5 δινουν και τωρα εχει 3,αν το κανω αλλο ενα στις κατα τις 6 θα με παει τουλαχιστν και αυτο ενα 6ωρο και θα μεινουν και 2 γυρες στο μπαφερ για τον υπνο οπου χαμηλωνω τον θερμοστατη στους 20-21!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56800 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
mΜαλλον τα σπιτια σας ειναι τερατα θερμομονωτικής :P :P

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56821 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Eγω να σου πω την αληθεια Παντελη τα προηγουμενα χρονια δεν με ενοιζε για την θερμομονωση κι'ας ειχα και 2-3 βαθμους διαφορα απο οροφο σε οροφο(μειον 2 το χειμωνα και + 2 το καλοκαιρι) ,τελικα καταλαβα οτι ολη την ζεστη την εχανα απο την πανω πλακα γιατι κατω απο την κεραμοσκεπη ηταν σκετη πλακα και οταν παγωνε η πλακα παγωνε ολο το σπιτι ,ανεβαινε ολη ηζεστη χτυπουσε στο παγωμενο ταβανι και απο 22 βαθμους που ηταν ο ζεστος αερας συναντουσε το κρυο τσιμεντο με τους 5- 10 βαθμους και χανοταν ολη η ζεστη,τωρα με 6 ποντους φιμπραν μιλαμε οτι επανω εχει +2 βαθμους απ'οτι εχω στον κατω οροφο,τα εξωτερικα ντουβαρια μου ειναι 9ρα γλωσα και φελιζολ βαρεως τυπου 6ρι(εσπασα ενα τοιχο και το ειδα) και επανω εβαλα αλλο ενα σετ κουφωματα με τριπλα τζαμια και απο μεσα εχω κρατησει και τα αλουμινιου με τα 2πλα,αν βαλω και στις σιτες μπρος πισω τα πολυκαρβουνικα φυλα και τις κανω σαν προθαλαμο μπορει να πεσω κι'αλλο στην καταναλωση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ