BURNiT WBS Active 30kW by valsam

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56008 από drifter
Απαντήθηκε από drifter στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Kαι στην tech να παρεις δεν θα βγαλεις ακρη! ΚΑι λογικό εινια να σου απαντησουν πως ειναι θέμα εγκαταστασης - λέβητα.

Ταπεινή μου αποψη....

Από κάπου παίρνει αερα ο λέβητας και κυρίως λόγω μεγαλου ελκυσμου (εχεις μεγάλη καμιναδα?)

Δες αν στφραγιζουν καλα οι πόρτες σου και αν κλεινιε το κλαπεδακι του ανεμστήρα πίσω ή σηκώνεται από τον ελκυσμό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56051 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam

drifter έγραψε: Kαι στην tech να παρεις δεν θα βγαλεις ακρη! ΚΑι λογικό εινια να σου απαντησουν πως ειναι θέμα εγκαταστασης - λέβητα.

Ταπεινή μου αποψη....

Από κάπου παίρνει αερα ο λέβητας και κυρίως λόγω μεγαλου ελκυσμου (εχεις μεγάλη καμιναδα?)

Δες αν στφραγιζουν καλα οι πόρτες σου και αν κλεινιε το κλαπεδακι του ανεμστήρα πίσω ή σηκώνεται από τον ελκυσμό.

Η καμιναδα μου ειναι φ 150 οση ζηταει ο κατασκευαστης,μεχρι σημερα το πρωι δεν μου το ερηξε ξανα αλλα δεν ξαναβαλα ξυλα ,τελευταια φορα που καιταξα ειχε μπολικη θρακα θερμοκρασια 75,8 κι εγω το ειχα ορισει 70,τις τελευταιες μερες εχει και πολυ αερα κι λεω μπας και παιρνει αερα το σπιραλ απο τον δυνατο αερα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56246 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Το προβλημα δεν πρεπει να ειναι τελικα απο τον κοντρολερ αλλα απο την τριοδη τωρα που το σκεφτωμαι αφου συζητησα με 2 υδραυλικους,ο λεβητας τωρα εχει 78,6 με θερμοκρασια (απο το πρωι στις 10 που τον γεμισα,εφτασε στους 74 που ειχα ορισει συνεχισε να ανεβαζει αφου σταματησε ο κοντρολερ το βεντιλατερ καιεκτοτε επεσε ξανα το θερμικο και δεν ξαναδουλεψε το βεντυλατερ μιας και δεν εχει πεσει η θερμοκρασια για να μπορεσω να πατησω μεσα το θερμικο)που ορισα στους 74 το μπαφερ εχει 62 (ο υδροστατης ειναι τοποθετημενος στα 3/4 του υψους του μπαφερ)αυτη η διαφορα θερμοκρασιας μιας και δουλευει ο κυκλοφορητης(παιζει και ενα σεναριο να κανει χαζα ο κυκλοφορητης και να φταιει αυτος) δεν δικαιολογειτε (απο την αρχη που εγινε η εγκατασταση παντοτε υπηρχε μια διαφορα θερμοκρασιας ανεμεσα στον λεβητα και το μπαφερ +10 βαθμων στον λεβητα ακομη και μετα απο πολλες ωρες αδρανειας και ελεγα μπας και φταινε τα οργανα των ενδειξεων)εκτος αν η τριοδι εχει στουμπωσει μου ειπε ο ενας υδραυλικος!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56353 από gloster
Απαντήθηκε από gloster στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Στην δίκια μου περίπτωση έιχει γίνει το παρόμοιο πρόβλημα. Είχα βάλει τριόδι δούλεψε 3 μέρες σωστά και στην τεταρτη μέρα λέω κάτσε να το γεμίσω το λέβητα full.. Πετάγομαι στο περίπτερο 5 λεπτά να πάρω τσιγάρα γυρνάω ακούω το Alarm του λέβητα. Όχι ρε λέω ζέστανε κιόλας.. Βλέπω το Baffer 25C ο λέβητας 85c. Κάθομαι και το ξηλώνω την άλλη μέρα και βρίσκω ένα σακουλάκι στην είσοδο τις τριόδι που κάνει τον κύκλο πρώτα στο λέβητα. Κάποιος βούλγαρος βαριόταν να το πετάξει και το έχωσε μέσα στο λέβητα. Την ξηλώνω την τριόδι και έβαλα απλά κυκλοφορητή. Δεν έχω κανένα πρόβλημα ίδιες θερμοκρασίες λέβητας και baffer. Θα κάνω και εγώ την παρουσίαση μόλις βρω χρόνο λίγο με το Burnit 50KW..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56443 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Το παρακολουθω εδω και τρεις ωρες,του εβαλα μπολικα ξυλα και το ορισα στους 80 τσακωσα ενα μπουκαλι ουισκι και βαραω σκοπια,εκει που παω και λεω το βρηκα το προβλημα και λεω ωραια ερχετε μια κατραπακια και μου τα ανατρεπει ολα,ο λεβητας πιανει τους 80 και σταματαει το βεντιλατερ περιμενω κανα τεταρτο και η θερμοκρασια παει 81,5 ξεμενο απο παγο πεταγομαι μεσα στο σπιτι γυρναω σε ενα λεπτο και βλεπω οτι η θερμοκρασια εχει παει 82,1 και το μπουτον του θερμικου εχει πεταχτει,,πιο πριν απο συναγερμους κ.τ.λ αρα φτου κι'απ την αρχη,ελεγα εγω λαλακας φταιει η τριοδη απο τιποτα γρεζα η μπαζα και σε συνδυασμο που ειχε τρελο αερα τις προηγουμενες μερες εμπαζε η εισαγωγη δηλ. το σπιραλ που εβαλα και παρολου που δεν δουλευε το βεντιλατερ γι'αυτο εξακολουθουσε και ανεβαζε θερμοκρασια!
Παντος ο λεβητας και το μπαφερ εξακολουθουν και εχουν μια διαφορα παντα 10-17 βαθμων!
Αντε ξανα μανα σπαζοκεφαλιες!
Απο ασχετος ντιπ για ντιπ παω να βγαλω ντοκτορα θερμουδραυλικου σε 6 μηνες!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56455 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα BURNiT WBS Active 30kW by valsam
Ωρε τι τραβάς και εσυ...
Προλαβαινεις σε ενα εξάμηνο,να παρεις πτυχιο και καλοκαιριάτικα μαζι με το ξαπλωστρα therapy, να κανουμε και ξαναεγκατασταση; :P

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ