Θερμοκρασία καυσαερίων - Καπνός από το τάμπερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155797 από dimlyk
λυση α


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155799 από nick833
Πως θα την ελέγχεις την τρίοδη; Δώσε προσοχή για να μην έχεις ξανά μερεμέτια αργότερα. Εγώ το ξαναέφτιαξα δύο φορές ακόμη, μέχρι να το τελειοποιήσω (δεν ήθελα να πάω σε ακριβές λύσεις με ηλεκτρονικά ελεγχόμενη θερμοκρασία)
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155817 από jamiespoursas
@dimlyk
ΟΚ, σε ευχαριστώ.
@nick833
Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες; Την ρύθμιση θα την κάνω εγω ανάλογα τα κρύα. Η αντιστάθμιση (εάν αναφέρεσαι σε αυτήν) υπερβαίνει στην παρούσα φάση τις οικονομικές μου δυνατότητες.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155850 από nick833
Αν για παράδειγμα το Buffer έχει 80° και ο λέβητας έχει ακόμη ξύλα, θα γυρίσεις την τρίοδη ώστε να κάνει περισσότερη μίξη αν θέλεις 65° στα σώματα.
Αν όμως ο λέβητας σβήσει και κρυώσει το Buffer στους 50°, με την τρίοδη στο ίδιο σημείο θα έχεις στα σώματα κάτω από 40°, που σημαίνει ότι δεν θα ζεσταίνουν. Αρα δεν θα μπορείς να εκμεταλευτείς όλο το νερό του Buffer (θα εκμεταλεύεσαι μόνο την περιοχή από 65° ώς 85°) μετά θα πρέπει να πάς να επέμβεις χειροκίνητα στην τρίοδη, ή να ξανανάψεις τον λέβητα.
Last edit: 7 Χρόνια 4 Μήνες πριν by nick833.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155863 από jamiespoursas
ΟΚ, σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Βασικά η τρίοδη θα τοποθετηθεί περισσότερο για να προστατέψω την εγκατάσταση (τουμπόραμμα βλέπεις).
Επίσης επειδή παρόλο που έχω ψηφιακούς θερμοστάτες (1 Honeywell στο ισόγειο, 1 Siemens rev17 στον 1ο όροφο και 1 Siemens RDD... κάτι στον 2ο όροφο) δεν έχω αυτήν την αίσθηση άνεσης που επιθυμώ και εξηγώ: Το buffer στέλνει στα σώματα την θερμοκρασία που έχει (δηλαδή από 50-95οC). Όταν στέλνει υψηλές θερμοκρασίες νερού (80-95οC) οι θερμοστάτες χώρου πιάνουν γρήγορα την επιθυμητή θερμοκρασία (21οC) και στην συνέχεια τα σώματα κρυώνουν και παρόλο που η θερμοκρασία συντηρείται στα επιθυμητά επίπεδα, έχεις μια κάποια αίσθηση κρύου στον χώρο. Αυτό που θέλω να πετύχω είναι στα σώματα να κυκλοφορεί έστω χλιαρό νερό (50-65οC) αλλά συνεχόμενα, ώστε να μην χάνεται αυτή η αίσθηση άνεσης που προανέφερα. Δεν ξέρω αν διατύπωσα σωστά το σκεπτικό μου και αν υπάρχει κάποια παρατήρηση, καλοδεχούμενη.
Προχθές όπως είπα καθάρισα την καμινάδα (βγήκε περίπου ένας κουβάς πίσσα - μάλλον γιατί είχε να καθαριστεί κάποια χρόνια - μέχρι πέρυσι λειτουργούσα τον λέβητα πετρελαίου). Από εκείνη την στιγμή και έπειτα δεν ξαναείδα καπνό από το τάμπερ. Παρόλα αυτά πρέπει να δώσω ύψος στην καμινάδα περίπου 1-1,5μ. Μετρώντας και τον ελκυσμό, θα έχω μια σαφή εικόνα του πως θα λύσω και το θέμα της θερμοκρασίας των καυσαερίων.
Στο φόρουμ υπάρχει ενα θέμα σχετικό με αυτό που συζητάμε και έχει να κάνει με την εγκατάσταση τάμπερ ελκυσμού, το οποίο με βοήθησε να κατανοήσω αρκετά πράγματα.
energ.gr/index.php?option=com_kunena&vie...&id=38124&Itemid=384



Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #156690 από jamiespoursas
Εδώ και δυο μέρες έκανα ενα πείραμα. Γέμισα τον λέβητα με λεπτά ξύλα μόνο (πουρνάρι) τρεις φορές και καπνό από το τάμπερ δεν είδα καθόλου. Περίεργα πράγματα δηλαδή.
Όταν έβαζα μπερδεμένα λεπτά και χοντρά, πάντα μου πετούσε καπνό. Αν βάζω λοιπόν μόνο χοντρά ξύλα ή μόνο λεπτά ξύλα, καπνός δεν υπάρχει. Ωραία μέχρι εδώ.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ