Θερμοκρασία καυσαερίων - Καπνός από το τάμπερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155728 από nick833
Συμφωνώ με @dimlyk για την πίσσα, αν και δεν φαίνεται να έχεις πολλή. Βοηθάει και το να κάνεις γεμίσματα στον σωστό χρόνο (όπως λέει και ο κατασκευαστής). Εγώ το αφήνω να μείνουν μόνο κάρβουνα ικανά για να τον ξαναανάψω (όταν χρειάζεται).

Ελπίζω να σε βοηθήσει η μέτρηση ελκυσμού.

Απορία: Στην 3η φωτογραφία εκείνος ο άσπρος σωλήνας, είναι για το μπόιλερ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155739 από 697
Γειασ σας. ερωτηση. ποσο πρεπει να είναι η τιμη των καυασαεριων σε λεβητα με πελλετ . είμαι νεος στο forum. thanks.in advance !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155740 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Ο κατασκευαστης στο μανιουαλ το γραφει.στο δικο μου λεβητα λεει <<μεση θερμοκρασια καυσαεριων 165C>>.εγω οταν το βλεπω 175-180 και πανω καθαριζω καμινα τουμπο χωρο καυσης και πεφτει στα 135-150C.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155745 από 697

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Ο κατασκευαστης στο μανιουαλ το γραφει.στο δικο μου λεβητα λεει <<μεση θερμοκρασια καυσαεριων 165C>>.εγω οταν το βλεπω 175-180 και πανω καθαριζω καμινα τουμπο χωρο καυσης και πεφτει στα 135-150C.

. Στο μανουαλ δεν βκεοω τιποτε. Παρατηρω ομως οτι παιζουν αναλογα με την τριφιδοσια. Παντως παιζουν απο 155 εως 165. Τι κες κακα ειναι. Υπαρχει δθαφιρα απο κεβητα σε κεβητα? Οαιζει ροκι η καμιναδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155746 από 697

697 έγραψε:

ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ έγραψε: Ο κατασκευαστης στο μανιουαλ το γραφει.στο δικο μου λεβητα λεει <<μεση θερμοκρασια καυσαεριων 165C>>.εγω οταν το βλεπω 175-180 και πανω καθαριζω καμινα τουμπο χωρο καυσης και πεφτει στα 135-150C.

. Στο μανουαλ δεν βκεοω τιποτε. Παρατηρω ομως οτι παιζουν αναλογα με την τριφιδοσια. Παντως παιζουν απο 155 εως 165. Τι κες κακα ειναι. Υπαρχει δθαφιρα απο κεβητα σε κεβητα? Οαιζει ροκι η καμιναδα?

. Sorry για τα λαθη. Γραφω απο κινητο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 4 Μήνες πριν #155748 από jamiespoursas
@dimlyk
Στα τούμπα δεν έχω δει πίσσα μέχρι στιγμής. Τα καθαρίζω κάθε 15 μέρες.
@nick833
Κι εγώ έτσι γεμίζω τον λέβητα. Ο λευκός σωλήνας πρέπει να είναι συνδεδεμένος με το δίκτυο, σε περίπτωση υπερθέρμανσης. Αυτό καταλαβαίνω.
Σήμερα έπιασα θερμοκρασία 350oC! Κατέβασα τον θερμοστάτη του boiler στους 80oC για να κόψει το βεντιλατέρ.
Τι να πω... Συνεννοήθηκα να καθαρίσω την καμινάδα (δεν την έχω καθαρίσει από πέρυσι). Μετράω και τον ελκυσμό και θα επανέλθω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ