Ρύθμιση λέβητα βιομάζας Mensa

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39953 από ΔΗΜΗΣ
Απαντήθηκε από ΔΗΜΗΣ στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa
Εγώ τον δοκίμασα για κανα δυό ώρες δηλαδή , με 6 δεύτερα να ρίχνει και 50 δεύτερα το χρονικό παύσης και πήγαινε καλά .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39964 από tofantaraki
Απαντήθηκε από tofantaraki στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa

ΔΗΜΗΣ έγραψε: Εγώ τον δοκίμασα για κανα δυό ώρες δηλαδή , με 6 δεύτερα να ρίχνει και 50 δεύτερα το χρονικό παύσης και πήγαινε καλά .

B) B) B) B) B)

τι δοκιμασες ?? εγω με αλφα βοοτ μεγαλο προβλημα

αντι8ετα σε αυτα που ακουσα για τουσ τουρκικουσ ειμαι αρκετα ικανοπιειμενος

γραψε αυτο 8 χρονικο 110 στοπ και 55 στον κοχλια 24 ωρες 3 σακια πιστευβο καλα ειναι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40037 από mpampou
Απαντήθηκε από mpampou στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa
Λοιπών εχτές με τα πρώτα κρύα μπήκε μπροστά στην αρχή άκουγα ένα περίεργο θόρυβο από το κοχλία μετά από αρκετή ώρα έστρωσε. Τα νερά έφτασαν 90 βαθμούς και ο κυκλοφοριτής απτόητος στο να ξεκινήσει πειράζοντας τον θερμοστάτη νερού και πηγαίνοντας τον στο 0 ξεκίνησε; Μάλλον χάλασε ο θερμοστάτης του κυκλοφοριτή η κάτι άλλο; Και λέω τώρα φωνάζω ξανά μανα ηλεκτρολόγους υδραυλικούς και λοιπά η παίρνω αυτόν που το αγόρασα;
Όσο αφορά το λέβητα θα επαναλάβω ότι είναι αρκετά ενεργοβόρος και δεν προτείνεται κατά την ταπεινή μου άποψη για καύση πέλλετ .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40101 από tofantaraki
Απαντήθηκε από tofantaraki στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa

mpampou έγραψε: Λοιπών εχτές με τα πρώτα κρύα μπήκε μπροστά στην αρχή άκουγα ένα περίεργο θόρυβο από το κοχλία μετά από αρκετή ώρα έστρωσε. Τα νερά έφτασαν 90 βαθμούς και ο κυκλοφοριτής απτόητος στο να ξεκινήσει πειράζοντας τον θερμοστάτη νερού και πηγαίνοντας τον στο 0 ξεκίνησε; Μάλλον χάλασε ο θερμοστάτης του κυκλοφοριτή η κάτι άλλο; Και λέω τώρα φωνάζω ξανά μανα ηλεκτρολόγους υδραυλικούς και λοιπά η παίρνω αυτόν που το αγόρασα;
Όσο αφορά το λέβητα θα επαναλάβω ότι είναι αρκετά ενεργοβόρος και δεν προτείνεται κατά την ταπεινή μου άποψη για καύση πέλλετ .



μαλλον σου συνδεσαν τον 8ερμοσατη αναποδα!!!! :ohmy: :ohmy: το πιο πι8ανο :pinch:
η δεν εβαλαν το ιοδιο μεσα στον λεβιτα 4 ειναι συνολικα!!! εμενα ο υδραβλικος ειχε ξεχασει το ενα :woohoo: :woohoo: :woohoo:

με 265 ευ που το περνο καλο ειναι με συμφερει πιο πολυ απο το ξυλο ,εφτιαξα μια σχαρα στο σιδερα με 60 ευ

:evil: :evil: :evil: :evil:

οικονομια λεμε B) B)

σβιστο και δοκιμασε απλος λογικα ι θερμοκρασια στα νερα σου τετια εποχι πρεπι να ειναι 14 βαθμους,οποτε πανω απο 14 σβινει κατο απο 14 αναβει αν ειναι αντιστροφα τοτε ειναι λαθος
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by tofantaraki.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #49011 από ΔΗΜΗΣ
Απαντήθηκε από ΔΗΜΗΣ στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa
στις ρυθμίσεις φανταράκι που γράφεις 8 και 110 και 55 κοχλία , τί είναι το 55 κοχλία και αν θες γράψε και το άνοιγμα του φυσιτήρα . ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55318 από mpampou
Απαντήθηκε από mpampou στο θέμα Απ: Ρύθμιση Λέβητα Βιομάζας Mensa
Παιδιά συγνώμη αλλά θα επαναφέρω το θέμα αφού λύσαμε το θέμα με τον θερμοστάτη (δεν είχε γίνει σωστή εγκατάσταση και ήταν στον αέρα) , αποφασίσαμε να κάψουμε πυρήνα πήραμε δυο σακιά τα ρίξαμε μετα από δυο μέρες δεν καταφέραμε να βρούμε ρύθμιση που να δίνει δυνατή φλόγα και τα νερά στους (60C) με το ζόρι.
Εντάξει λέμε μάλλον θα είναι βρεγμένη η πυρήνα και πάμε και παίρνουμε 1 τσουβάλι βιομάζα και αυτό τα ίδια αποτελέσματα .
Από τα λίγα που ξέρω και είδα η φωτιά σαν να μπούκωνε σαν να μην είχε οξυγόνο αλλά παρόλο που ανοίγαμε τέρμα τον αέρα δεν άλλαζε κάτι και μπούκωνε.
Αν κάποιος εχει τον mensa το 45 ας μας πει αν έχει κάψει πυρήνα με τι ρυθμίσεις και τι θερμοκρασία του έφτανε τα νερά ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ