Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27772 από χρηστος8

aithio έγραψε:

Η καθε εταιρια εχει τα δικα της...πυρηνικος υδραυλικος πρεπει να εισαι για να ξερεις ολες τις συνδεσμολογιες Γρηγορη.

Δεν με έπιασες....
Απο εχτές που ανέβασε το σχέδιο ο Valsam της Burnit το μελετάω.
Προσπαθώ να καταλάβω την συνδεσμολογία που προτείνει...
Με ξέρεις είμαι και λίγο παλαβός με αυτά...
Και σε ρωτάω για επιβεβαίωση.
Αυτό που το προτείνεις εσύ ουσιαστικά είναι αυτό που του έδειξα στο Video αλλά νομίζω ότι ο Atmos και η Burnit (πρόσεξε με εδώ) όταν λειτουργεί ο λέβητα και υπάρχει ζήτηση παίρνει νερό χωρις να περνάει απο το δοχείο....
Δες το καλά.... Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.
Για αυτό τον λόγο και το δοχείο του Valsam δεν έχει παροχές αντικριστά.



Αν σου πω οτι τωρα το ειδα...

Πολυ καλο σε σχεδιαση-σκεψη...αυτο που ειναι το Α και το Ω ομως ειναι να καταφερεις να αφησεις τον λεβητα ανεπηρεαστο μεσα απο την αλλαγη κατευθυνσης που θα κανεις.

Εννοω αν στελνεις σπιτι ζεστα νερα η δοχειο.

Αυτο γιατι εμας μας ενδιαφερει ο λεβητας να δουλευει στο φουλ την πυρολυση και οχι τα οργανα (υδροστατες-θερμομετρα) να τον λενε μια κοψε και μια δουλεψε...αν συμβει αυτο το εχασες το παιχνιδι.
Γενικα τα ρυθμιστικα που θα λενε τι να κανει ο λεβητας πρεπει να μπουν χειρουργικα.

Γιατι ομως προτιμας τον δυσκολο δρομο;;;

Στην συνδεση που σου αρεσει γιατι να βαλω επιπλεον κυκλοφορητη, η γιατι να παρω νερα απο λεβητα απευθειας ενω μπορει να εχω και το δοχειο μου ζεστο;;;

Η μοναδικη χρησιμοτητα που μου ερχεται ειναι να λειπω απο το σπιτι και να θελω αμεσα ζεστη, οποτε παιρνω απευθειας...αξιζει τον κοπο;;;

Εκτος αυτου δεν ειναι οτι καλυτερο για τον λεβητα να τον ξεζουμιζεις τα ζεστα γιατι δεν μπορει να ανεβασει θερμοκρασια ευκολα αν εχεις κανεναν WILO TOP S ειδικα...στην αλλη περιπτωση που εφαρμοζω με το που ανοιξει το laddomat στους 65 (που ανοιξει πολυ γρηγορα) δουλευει τρενο ΣΤΑΘΕΡΑ μεχρι να καουν τα ξυλα η να πιασει το δοχειο και ο λεβητας θερμοκρασια.

Αρα εχω καλυτερη αποδοση στον λεβητα λογω λειτουργιας και μονο.

Ενας λεβητας σωστα συνδεμενος με δοχειο γαμαει στην κυριολεξια με τον απλο τροπο που ειπα.
Κανεις και μια υπερβαση απο δοχειο σε σπιτι με μια τριοδη η τετραοδη για ρυθμιση θερμοκρασιας και εισαι ΟΚ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27779 από aithio
Δεν το προτιμάω βρε Χρήστο....
Εγω προτιμώ να το νερό να περνάει από το δοχείο. Με λίγα λόγια αυτό που προτείνεις και εσύ....
Αλλά με ενδιαφέρει να κατανοήσω αυτό που προτείνουν και οι άλλοι και να εκτιμήσω τον βαθμό δυσκολίας και να σιγουρευτώ αν είναι πράγματι παράλληλο όπως διέκρινα απο τα σχέδια.

Που είναι και αυτός ο Σαμαράς να πει την άποψη του.

Valsam. Το δοχείο είναι της ίδιας εταιρίας με τον λέβητα;

Κατάλαβες τώρα φίλε Vaslam πόσο δύσκολα είναι αυτά;
Γιατί αν είναι έτσι όπως το νομίζω το σχέδιο της Burnit τότε θέλει υπολογισμό στους κυκλοφορητές στο χιλιοστό.
Θα το επιβεβαιώσω σε λίγες μέρες.
Οχι ότι και η περίπτωση της εν σειράς δεν θέλουν υπολογισμό οι κυκλοφορητές αλλά εκεί παλεύεται.
Οσο για το αν το δοχείο αδράνειας θα λειτουργήσει καλά με την συνδεσμολογία πάνω κάτω δύο αναμονές στην ίδια πλευρά εγώ δεν έχω άποψη αλλά κρατάω κάποιες μικρές επιφυλάξεις μήπως ένα ποσοστό του νερού κάνει μίξη.
Αυτό μπορούμε να το μετρήσουμε με δύο θερμομετρα όταν τελείωσεις την εγκατασταση....

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27804 από valsam
Aithio το μπαφερ ειναι της ιδιας μαρκας και στο προσπεκττους τις 3 παροχες απο την μια πλευρα τις δινει για σενσορες και θερμοστατες απο'κει δηλ. που εχει τις τρεις,απ'την αλλη δηλ. απο τις πολλες τις δινει ολες για συνδεση οπως και την επανω στην κορυφη.
Xρηστο τις επιστροφες δοχειου προς λεβητα θα τα περουμε απο τερμα κατω αλλα μιας και δεν υπαρχει αντικρηστα παροχη για τις επιστροφες απο σωματα σε δοχειο λεβητα θα την δωσουμε στην παροχη 1μισης που βρισκετε λιγο κατω απο την μεση,υπαρχει και μια παροχη(οπως φαινετε στην φωτο) ακριβος απο πανω απο την τερμα κατω αλλα ειναι 1 ιντσας και ο υδραυλικος δεν την προτιμαει,θα εχω προβλημα?
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29842 από dr.panosv
καλησπερα σε ολους ,εχω φτιαξει δοχειο αδρανειας 850 λιτρα και εχω δυο ερωτησεις προς τους γνωστες του θεματος.

1.τι δοχειο διαστολης (κλειστο) θελω και μπορω να το βαλω παραλληλα με το υπαρχων 35λ.
2.θα δουλεψει θερμοσιφωνικα το δοχειο με τον λεβητα?(η αποσταση του απο το λεβητα ειναι 50 εκατοστα)

ευχαριστω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29866 από drifter

dr.panosv έγραψε: καλησπερα σε ολους ,εχω φτιαξει δοχειο αδρανειας 850 λιτρα και εχω δυο ερωτησεις προς τους γνωστες του θεματος.

1.τι δοχειο διαστολης (κλειστο) θελω και μπορω να το βαλω παραλληλα με το υπαρχων 35λ.
2.θα δουλεψει θερμοσιφωνικα το δοχειο με τον λεβητα?(η αποσταση του απο το λεβητα ειναι 50 εκατοστα)


Πολύ πρόχειρα Αν έχεις καμια δεκαριά σώματα εγω θα έβαζα γύρω στα 70 lt.

Το 2 δεν το κατάλαβα.

Τώρα πόσο σου κόστησε το δοχείο και ποιες οι διαστάσεις του?

Δεν φοβασαι που τα καπακια τα εκανες ισια. Ηθελα και εγώ να κάνω αλλα κολλησα στα καπακια!

Οι μεταβολές της θερμοκρασίας θα επιρεάσουν τη ραφή της κόλλησης και ισως εμφανιστουν διαρροες...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #29878 από dr.panosv
drifter δηλ. 70 + 35 λιτρα?
στο 2ο εννοω χωρις να βαλω λαντοματ η κυκλοφ. στην επιστοφη του δοχειου - λεβητα.

Η λαμαρινα (γαλβανιζε) κοστισε 160 ε + 60 κολλημα εργατικα + 50 μονωση.
διαστασεις υ 1,6 δ 0,85.
Οσο αφορα τα καπακια εχεις δικαιο,το δοκιμαζα με πιεση 1 bar και τα καπακια απο ισια γινανε στρογγυλα!βρεθηκαν 4 διαρροες και κολληθηκαν,το δοχειο παρεμεινε σε πιεση 1,6 για μια μερα κ δεν ειχε διαρροη,τωρα με τη θερμοκρασια δεν ξερω τι θα γινει.Τελικα επρεπε να παρω μαυρη λαμαρινα κολλαει πολυ καλυτερα,εκανε ενας γειτονας που ζηλεψε και κανενα προβλημα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ