Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27752 από valsam
Mπραβο ρε Χρηστο αρα σωστα το σκεφτηκα,χθες που το ειπα στον μηχανολογο του Δημακη μου το απεριψε!
Κατι ακομη, σκεφτηκα να συνδεσω τον λεβητα πετρελαιου να δινει στο μπαφερ(με βανα για να το κανω οποτε θελω,ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΙΜΟ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΕΑΝ ΠΟΤΕ ΓΥΡΙΣΩ στο πετρελαιο να ζεσταινω τοσα λιτρα)γιατι εχω 250 λιτρα πετρελαιο απο περσυ και να το μπουμπουναω αμα βαρεθω το βραδυ να παω να ταισω ξυλα και εχω λεμε ηδη 30-40 βαθμους στο μπαφερ,η το πρωι για να μην περιμενω να ζεσταθουν τα 500+100 λιτρα των μπαφερ λεβητα για να ζεσταθουμε να ξεκιναω με το πετρελαιο για κανα τεταρτο και μετα να ριχνω ξυλα.
Συμφερει,γινετε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27754 από χρηστος8

aithio έγραψε: Πάντως το διάγραμμα της burnit αλλά και του Atmo Χρήστο δεν είναι το δοχείο ενσειρα αλλά παραλληλα.
Τι λες;




Η καθε εταιρια εχει τα δικα της...πυρηνικος υδραυλικος πρεπει να εισαι για να ξερεις ολες τις συνδεσμολογιες Γρηγορη.
Η viessmann προτεινει πρωτα θερμανση σπιτιου, και μετα εκτροπη με ηλεκτροβανες σε δοχειο.
Ξερεις κανεναν που να τα πληρωνει;;;
Εκτος αυτου αν εχεις επιδαπεδια και θες και τετραοδη αναγκαστικα και να βαλεις laddomat για τον λεβητα εχεις οσο να πεις μια πολυπλοκοτητα...σκεψου το πρεπει να μπει η τετραοδη σε μερος που ειτε απευθειας δινει ο λεβητα σε σπιτι, ειτε μεσω δοχειου να ειναι κοινο...ευκολο;;; :woohoo:
Απλα αυτη ειναι η οικονομικοτερη-απλουστατη συνδεση που ακολουθει το 95% των πελατων και παρακαμπτει τα σχεδια των εταιριων.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27759 από valsam
Χρήστο ουτε μια ωρα δεν εχει που εφυγε ο κουμπαρος μου με τον viessman πυρολησης και ειχαμε αυτην την συζητηση για την προτερεοτητα(απο χθες την ειχαμε), γιατι εγω δινω πρωτα μπαφερ και μετα σωματα ενω σε αυτον το αντιθετο,πηρε τηλ. στην Αθηνα σημερα για να ρωτησει εαν ο θερμουδραυλικος του εκανε σωστα την συνδεση και του ειπαν τα καλυτερα λογια για τον εγκαταστατη και οτι η viessman εγκρινει και της δυο συνδεσμολογιες,το θεμα ειναι ομως οτι ο κουμπαρος στο μπαφερ δεν βλαπει ποτε πανω απο 40 βαθμους!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27760 από LEONAS

NIKOLASPSARAS έγραψε: Xρήστο καλησπέρα τα ζεστά νερά τα βάλαμε στό καπάκι του μπάφερ και το εξαεριστικό στά 3/4 του υψους κατά απαίτηση δική μου απο πληροφορίες που ειχα θα εχουμε πρόβλημα λες τα υπόλοιπα οπως λες ακριβώς
Τελικά να το βάλω το 2 μπαφερ στον 50 ατμος αξίζει τον κόπο και το χρημα





Συμφωνα με τον λεβητα που θα βαλεις και τα τετραγωνικα που
ειπες το ενα δοχειο θα σου ειναι μικρο αλλα αν θελεις ασε αναμονες
και δουλεψε το με ενα δοχειο τωρα για να δοκιμασεις.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27761 από χρηστος8

NIKOLASPSARAS έγραψε: Xρήστο καλησπέρα τα ζεστά νερά τα βάλαμε στό καπάκι του μπάφερ και το εξαεριστικό στά 3/4 του υψους κατά απαίτηση δική μου απο πληροφορίες που ειχα θα εχουμε πρόβλημα λες τα υπόλοιπα οπως λες ακριβώς
Τελικά να το βάλω το 2 μπαφερ στον 50 ατμος αξίζει τον κόπο και το χρημα





Κατ αρχην με 50αρη λεβητα και χιλιαρι δοχειο εισαι λιγος...βαλε και δευτερο χιλιαρι ΜΟΝΟ αν δεις οτι περα απο την ζητηση θερμανσης του σπιτιου το ζεσταινεις γρηγορα και ο λεβητας σου κοβει το βεντιλατερ (σταματα την πυρολυση) ενω εχει ακομα ξυλα για καψιμο και εχουν πιασει λεβητας-δοχειο θερμοκρασια...αυτο ειναι σαν να κοβεις την φορα σε φορτωμενη νταλικα στην ανηφορα...αν δεν συμβαινει αυτο εισαι ΟΚ.
Το καπακι δεν το δουλευω γιατι εχει υπερθερμα νερα και δεν τα θελω στην εγκατασταση...εκτος αν εχεις καμια τετραοδη προς εγκατασταση οποτε ΟΚ.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27762 από aithio

Η καθε εταιρια εχει τα δικα της...πυρηνικος υδραυλικος πρεπει να εισαι για να ξερεις ολες τις συνδεσμολογιες Γρηγορη.

Δεν με έπιασες....
Απο εχτές που ανέβασε το σχέδιο ο Valsam της Burnit το μελετάω.
Προσπαθώ να καταλάβω την συνδεσμολογία που προτείνει...
Με ξέρεις είμαι και λίγο παλαβός με αυτά...
Και σε ρωτάω για επιβεβαίωση.
Αυτό που το προτείνεις εσύ ουσιαστικά είναι αυτό που του έδειξα στο Video αλλά νομίζω ότι ο Atmos και η Burnit (πρόσεξε με εδώ) όταν λειτουργεί ο λέβητα και υπάρχει ζήτηση παίρνει νερό χωρις να περνάει απο το δοχείο....
Δες το καλά.... Με ενδιαφέρει η γνώμη σου.
Για αυτό τον λόγο και το δοχείο του Valsam δεν έχει παροχές αντικριστά.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ