Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82375 από ατροχ
τελος αυγουστου αρχες σεπτεμβρη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82377 από LEONAS
Λιγο αργα τα πηρες αλλα δεν ειναι και ολοφρεσκα.
Αν καταλαβα καλα με το δοχειο θελεις να ανεβασεις την αποδωση ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82587 από ατροχ

LEONAS έγραψε: Λιγο αργα τα πηρες αλλα δεν ειναι και ολοφρεσκα.
Αν καταλαβα καλα με το δοχειο θελεις να ανεβασεις την αποδωση ??

μαλον ναι,δεν γνωριζω. ο αντιπρωσοπος μου ειπε να βαλω δοχειο αδρανειας και τριοδη για να μην κατεβαινω συνεχεια για να γεμιζω και να καλυτερεψω την αποδοση του λεβητα.του ειπα αυτο που παρατηρησα με τον αερα (οτι εχει καλυτερη καυση στο ξυλο με ανοιχτο πορτακι)και μου ειπε να μην βαλω ανεμιστιρα γιατι δεν χρειαζεται λογο του οτι η καμιναδα τραβαει καλα.αλλα μου ειπε να καιω μονο μπρικετες γιατι τα ξυλα εχουν υγρασια και δεν αποδηδουν.οντος περσι που εκαψα μπρικετες φοβηθηκα μη σκασει.δεν ξερω αν ειναι οντος ετσι ή βρηκε και αυτος εμενα το λαγο και προσπαθει να πουλησει.παντος για τα kw που μου λεει ο χρηστος οτι ειναι λιγα το ρωτησα σε πολους αντιπρωσοπους και μου ειπαν οτι αυτα ειναι.τι αλλο να πω πιστευω να βοηθηθω απο εσας ωστε αν θα κανω κατι να μην ειναι χασιμο χρονου και χρηματων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82597 από Gdevil
@ατροχ
Ετσι όπως είσαι χωρίς αδράνειας
Πόσα κιλά ξύλα βάζεις με ένα φόρτωμα μέσα στο λέβητα σου?
Σε πόση ώρα χρειάζεται να ξαναγεμίσεις?
Τον λέβητα τον καθαρίζεις τακτικά?
Από πίσσα και μαυρίλες πως είναι?
Εχεις καλά μονωμένες τις κεντρικές σωλήνες που πανε στα διαμερίσματα?

Προσωπικά πάντως αυτό με το ανεμιστηράκι που λές θα σου έλεγα να μη το κάνεις.
Ναι μεν καίγονται τα ξύλα πιο καλά αλλά την ζέστη δεν την παίρνεις. Πάει στην καμινάδα.

Σαν γενική άποψη πάντως το αδράνειας έχω καταλάβει ότι θα σου κάνει οικονομία.
Πως?
Με το να έχεις κάποια ενέργεια αποθηκευμένη
Τώρα πχ ζητάτε 3 διαμερίσματα ταυτόχρονα κάποια ενέργεια. Ο λέβητας ίσως να ζορίζεται γιατί δε μπορεί να δώσει όσα του ζητάτε. Οπότε προσπαθεί να στείλει ζεστά νερά αλλά συνέχεια έρχονται πίσω πολύ κρύα. Δεν δουλεύει λοιπόν καλά μιας και δε μπορεί να σηκώσει θερμοκρασίες.
Πριν 5 ώρες όμως δεν ζητούσε κανείς γιατί είχε ήλιο. Ε εκείνες τις ώρες ο λέβητας θα αποθήκευε ενέργεια στο αδράνειας.
Η αποθηκευμένη ενέργεια μαζί με την ενέργεια που θα βγάζει ο λέβητας και θα σας καλύπτουν και θα δουλεύει καλύτερα.
Δεν ξέρω αν έχει λάθος το σκεπτικό μου κάπου.

ΥΓ στο ιντερνετ πάντως είδα ότι για τον λέβητα σου λέει για ξύλα με 15% υγρασία για να πιάσει τα kw που λέει. 18 μήνες αποθηκευμένα υπό στέγη ξύλα. ΊΣως λοιπόν τα ξύλα που έχεις να μη σου δίνουν τα kw που θες. Η λύση όμως δεν είναι οι μπρικέτες. Εκτός αν η διαφορά τιμής ξύλου - μπρικέτας είναι μικρή στην περιοχή που είσαι.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ατροχ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82599 από ατροχ
απο αυτα που διαβαζω (γιατι ειμαι ασχετος με το θεμα)καπως ετσι το αντιλαμβανομαι κι εγω.αλλα επιδη δεν ειμαι και σιγουρος ρωταω εσας που γνωριζεται ωστε να μην πεσω θυμα του εμπορου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82601 από Gdevil
Στα δικά μου λεγόμενα πάντως μη βασίζεσαι πολύ πολύ όταν μέλη με πολύ μεγάλη εμπειρία σου γράφουν.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ατροχ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ