Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82321 από χρηστος8

ατροχ έγραψε: ειμαι ενα βημα πριν την αγορα δοχειου αδρανειας με μια τριοδη.ο τεχνικος της εταιριας μου ειπε οτι θα με καλυπτει 500αρις.μετα απο αρκετο ψαξιμο στο φορουμ δεν ειμαι σιγουρος για την επιλογη του 500αρι,αλλα για 1000αρι.εχω εναν απλο ξυλολεβητα uni 7 της opop για να ζεστανω 250τμ.σε τρεις οροφους με τρεις αυτονομιες.ο ξυλολεβητας εχει αποδοση 31kw ως 44kw.μπορει καποιος να βοηθηση για το ποσα lt δοχειο χρειαζομαι;





Στο μονο που θα βοηθησει το δοχειο, ειναι οτι θα ειναι ετοιμο για συνδεση με τον νεο λεβητα...οταν αλλαξεις αυτον που εχεις.

Χωρις παρεξηγηση εεε :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82324 από ατροχ

χρηστος8 έγραψε:

ατροχ έγραψε: ειμαι ενα βημα πριν την αγορα δοχειου αδρανειας με μια τριοδη.ο τεχνικος της εταιριας μου ειπε οτι θα με καλυπτει 500αρις.μετα απο αρκετο ψαξιμο στο φορουμ δεν ειμαι σιγουρος για την επιλογη του 500αρι,αλλα για 1000αρι.εχω εναν απλο ξυλολεβητα uni 7 της opop για να ζεστανω 250τμ.σε τρεις οροφους με τρεις αυτονομιες.ο ξυλολεβητας εχει αποδοση 31kw ως 44kw.μπορει καποιος να βοηθηση για το ποσα lt δοχειο χρειαζομαι;





Στο μονο που θα βοηθησει το δοχειο, ειναι οτι θα ειναι ετοιμο για συνδεση με τον νεο λεβητα...οταν αλλαξεις αυτον που εχεις.

δεν εχω σωτηρια με αυτον ε; χα χα χα
γιατι ρε χρηστο το ρωτησα και στον αντιπρωσωπο αυτον δινουν για αυτα τα τετραγωνικα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82330 από χρηστος8
Οταν βαζεις ξυλα καθε 2 με 3 ωρες και με το ζορι πιανεις 60 στα νερα των σωματων που ειναι γυρω στα 200 κιλα...το δοχειο αλλα 500 η 1000 ποιος θα το ζεστανει;;;
Αν βλεπεις πανω απο 50 στο δοχειο γραψε μου...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82341 από ατροχ

χρηστος8 έγραψε: Οταν βαζεις ξυλα καθε 2 με 3 ωρες και με το ζορι πιανεις 60 στα νερα...το δοχειο ποιος θα το ζεστανει;;;
Αν βλεπεις πανω απο 50 στο δοχειο γραψε μου...

ακου τα καινουρια δεδομενα και πες μου
το γεμισα ξυλα και αφησα το ταμπερ του αερα ανοικτο και ανεβασε 80 σε λιγοτερο απο 10 λεπτα απο 65.
και αναρωτιεμαι μηπως φταιει ο αερας μηπως αν του βαλω κανενα ανεμιστιρακι θα ανεβαζει τους επιθυμιτους βαθμους;μηπως κανω κατι εγω λαθος και δεν φταιει το μηχανιμα;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ατροχ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82353 από χρηστος8

ατροχ έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Οταν βαζεις ξυλα καθε 2 με 3 ωρες και με το ζορι πιανεις 60 στα νερα...το δοχειο ποιος θα το ζεστανει;;;
Αν βλεπεις πανω απο 50 στο δοχειο γραψε μου...

ακου τα καινουρια δεδομενα και πες μου
το γεμισα ξυλα και αφησα το ταμπερ του αερα ανοικτο και ανεβασε 80 σε λιγοτερο απο 10 λεπτα απο 65.
και αναρωτιεμαι μηπως φταιει ο αερας μηπως αν του βαλω κανενα ανεμιστιρακι θα ανεβαζει τους επιθυμιτους βαθμους;μηπως κανω κατι εγω λαθος και δεν φταιει το μηχανιμα;



Αν μπορεις να διατηρεις τους 80 επι ωρες και το σπιτι να ζηταει θερμανση, τοτε ναι βαλτο...οχι 80 για 10 λεπτα :)



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82355 από LEONAS
Για τα τετραγωνικα που λες χρειαζεσαι το λιγοτερο 1500 λιτρα
και ο λεβητας σου μαλλον δεν εχει την αποδωση για να σου ζεστανει
ουτε 500αρι δοχειο οποτε πρεπει να αλλαξεις τον λεβητα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.588 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ