Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38386 από niknik
Κανείς για τις ερωτήσεις αυτές;

niknik έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: ...
...
Η viessmann προτεινει πρωτα θερμανση σπιτιου, και μετα εκτροπη με ηλεκτροβανες σε δοχειο.
Ξερεις κανεναν που να τα πληρωνει;;;
...
...


Πάνω-κάτω πόσο ανεβαίνει το κόστος; Μου ακούγεται η πιο λογική λύση, ιδίως αν λείπεις συχνά από το σπίτι και θέλεις επιστρέφοντας να το ζεστάνεις σύντομα.

Με την ευκαιρία, για να μην ανοίγω άλλο θέμα να ρωτήσω το εξής. Μπορεί το δοχείο αδρανείας να τοποθετηθεί σε πάτωμα περίπου μισό μέτρο χαμηλότερα από το πάτωμα του λεβητοστασίου; Δε θέλω να το ανεβάσω γιατί είναι χαμηλοτάβανο και ίσως να μη με πάρει στο ύψος.


niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38389 από kosmidis80
Και γιατι να μην μπορει να μπει σε χαμηλοτερο επιπεδο? Που μπορει να υπαρξει προβλημα?

Πως σκεφτεσαι να το εγκαταστησεις - λειτουργησεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38529 από niknik
Δεν πάει πουθενά το μυαλό μου, αλλά ρώτησα επειδή οι στατικές πιέσεις αλλάζουν. Δεν είμαι σχετικός με το θέμα και φοβάμαι τα πάντα.

Σκέφτομαι να το βάλω μαζί με ξυλολέβητα και laddomat. Από όσα διάβασα εδώ, είναι σχεδόν απαραίτητο.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38585 από χρηστος8

niknik έγραψε: Κανείς για τις ερωτήσεις αυτές;

niknik έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: ...
...
Η viessmann προτεινει πρωτα θερμανση σπιτιου, και μετα εκτροπη με ηλεκτροβανες σε δοχειο.
Ξερεις κανεναν που να τα πληρωνει;;;
...
...


Πάνω-κάτω πόσο ανεβαίνει το κόστος; Μου ακούγεται η πιο λογική λύση, ιδίως αν λείπεις συχνά από το σπίτι και θέλεις επιστρέφοντας να το ζεστάνεις σύντομα.

Με την ευκαιρία, για να μην ανοίγω άλλο θέμα να ρωτήσω το εξής. Μπορεί το δοχείο αδρανείας να τοποθετηθεί σε πάτωμα περίπου μισό μέτρο χαμηλότερα από το πάτωμα του λεβητοστασίου; Δε θέλω να το ανεβάσω γιατί είναι χαμηλοτάβανο και ίσως να μη με πάρει στο ύψος.




Οσον αφορα το δοχειο αδρανειας, δεν υπαρχει προβλημα να μπει χαμηλοτερα...κανενα.

Οσον αφορα την εκτροπη με ηλεκτροβανες στο δοχειο αφου ζεσταθει το σπιτι, υπολογισε γυρω στα 200 ευρω παραπανω υλικα...προσοχη ομως δεν ειναι συνδεσεις ευκολες για καποιον ερασιτεχνη...θελει και καλο ηλεκτρολογο.

Διαφωνω με την τοποθετηση σου... αν λειπεις συχνα απο το σπιτι δεν βαζεις ξυλολεβητα γενικα.

Βαζεις εναν καλο λεβητα πελλετ και ξενοιαζεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": niknik

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38600 από niknik

χρηστος8 έγραψε: ...
...
Οσον αφορα την εκτροπη με ηλεκτροβανες στο δοχειο αφου ζεσταθει το σπιτι, υπολογισε γυρω στα 200 ευρω παραπανω υλικα...προσοχη ομως δεν ειναι συνδεσεις ευκολες για καποιον ερασιτεχνη...θελει και καλο ηλεκτρολογο.

Διαφωνω με την τοποθετηση σου... αν λειπεις συχνα απο το σπιτι δεν βαζεις ξυλολεβητα γενικα.

Βαζεις εναν καλο λεβητα πελλετ και ξενοιαζεις.


Μάλλον θα τα δώσω.

Όταν λέω θα λείπω εννοώ, όχι κάποιες ώρες της ημέρας, αλλά κάποιες μέρες ή εβδομάδες. Το σπίτι είναι δευτερεύουσα κατοικία και, προς το παρόν, μένουμε σ'αυτό ΣΚ, αργίες και καλοκαίρι. Αργότερα, προβλέπεται μετακόμιση. Μάλλον, λοιπόν, το ξύλο είναι καλύτερη επιλογή. Μάλλον...

Καλό ηλεκτρολόγο; Ξέρεις κανέναν ηλεκτρολόγο που να μη θεωρεί τον εαυτό του καλό; :dry: Πέρα από την πλάκα, ως ηλεκτρολόγος μπορώ να φανταστώ τις δυσκολίες του ... εγχειρήματος. Έχω τις γνώσεις να διαλέξω καλό ηλεκτρολόγο και να τον επιβλέψω. Στα υπόλοιπα δυσκολεύομαι αλλά έχω καιρό ακόμη. Τον Ιούνιο προβλέπονται οι εργασίες. Πιστεύω ότι δεν θα έχει δουλειά η ΚΘ τότε και θα πετύχω καλές τιμές.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by niknik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39091 από dr.panosv

dr.panosv έγραψε: καλησπερα σε ολους ,εχω φτιαξει δοχειο αδρανειας 850 λιτρα και εχω δυο ερωτησεις προς τους γνωστες του θεματος.

1.τι δοχειο διαστολης (κλειστο) θελω και μπορω να το βαλω παραλληλα με το υπαρχων 35λ.
2.θα δουλεψει θερμοσιφωνικα το δοχειο με τον λεβητα?(η αποσταση του απο το λεβητα ειναι 50 εκατοστα)

ευχαριστω.


Τελικα δουλεψε !!!!
θερμοσιφωνικα χωρις λαδο-ματ και κυκλοφορητη!!!
68βαθμους στην κορυφη και οανεβασε 1 bar με το υπαρχον δοχειο 35λ,δεν εβαλα αλλα εχω παραγγειλει δοχειο 80λ και μια ασφαλεια 1,5 bar και πολλα κερια...στον Αγιο Νικολαο εδω στη γειτονια για να μην αρχισει να χανει το δοχειο και οι απειρες χαλκο κολλησεις που εκανα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ