Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38021 από valsam

χρηστος8 έγραψε: 1750 λιτρα νερου στους 80 βαθμους ειναι 70kw ετοιμης ενεργειας η θερμανσης η πες το οπως θες.
Για καθε 25 λιτρα δοχειου υπολογισε και 1kw... ετσι βγαινει το παραπανω.

Μολις ειδα Σαμη οτι εκανες ενα λαθος στους υπολογισμους σου...τα 15 λιτρα πετρελαιο δεν ειναι 14,28kw...ειναι 140kw.

Το διορθωσα Χρηστο εβαλα λαθος το κομα,εσυ τι λες δηλ. με 1750 λιτρα μπαφερ βγαινει με ενα καλο γεμισμα την ημερα εαν γεμιζει ο ξυλολεβητας με 60 κιλα ξυλο?
30 ΚΙΛΑ ξυλο = 80kw (δηλ. τους φτασαμε ανετα τους 80 των μπαφερ)με αποδοση λεβητα 70% και τα υπολοιπα 30 κιλα ξυλου να σιγοκαινε για την συμπληρωση,δεν θα κρατησουν τα ξυλα?
Ηρθες σημερα τελικα απ'τα μερη μου?
Σημερα εκανα τρελη κατασκευη με τον φιλο μου τον σιδερα,καναμε καινουργιο σπιτακι για τον λεβητα με διφυλες ανοιγομενες πορτες και πανελ βιομηχανικα,σχεδον αεροστεγες για περιορισμο των απωλειων!
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38062 από karbouniaris

valsam έγραψε: θελω να μετατρεψω σε μπαφερ την δεξαμενη πετρελαιου 1200+ λιτρα με 4ρα λαμαρινα,θεμα πρεσαρισματος δεν πιστευω να παιζει λογο το οτι ηταν για πετρελαιο,το ερωτημα μου ειναι


αυτό με ενδιαφέρει... γιατί έχω μια άδεια δεξαμενή από πετρέλαιο... πως μπορεί να γίνει τέτοια μετατροπή;;

Ααα... η δικιά μου είναι πλαστική... γίνετε ή θέλει σιδερένια;; Ρωτάω γιατί δυστυχώς δεν περισσεύει χιλιάρικο για καινούριο δοχείο....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38063 από Grecu_
To buffer πρεπει να αντεχει στις πιεσεις της εγκαταστασης. O burnit δινει πιεση λειτουργιας 3 bar. Η πλαστικη δεξαμενη δεν αντεχει, η μεταλλικη θελει καλες κολλησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38064 από karbouniaris
αν την "ντήσω" με μέταλο και ανάμεσα και μόνοση;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38065 από Grecu_

valsam έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: 1750 λιτρα νερου στους 80 βαθμους ειναι 70kw ετοιμης ενεργειας η θερμανσης η πες το οπως θες.
Για καθε 25 λιτρα δοχειου υπολογισε και 1kw... ετσι βγαινει το παραπανω.

Μολις ειδα Σαμη οτι εκανες ενα λαθος στους υπολογισμους σου...τα 15 λιτρα πετρελαιο δεν ειναι 14,28kw...ειναι 140kw.

Το διορθωσα Χρηστο εβαλα λαθος το κομα,εσυ τι λες δηλ. με 1750 λιτρα μπαφερ βγαινει με ενα καλο γεμισμα την ημερα εαν γεμιζει ο ξυλολεβητας με 60 κιλα ξυλο?
30 ΚΙΛΑ ξυλο = 80kw (δηλ. τους φτασαμε ανετα τους 80 των μπαφερ)με αποδοση λεβητα 70% και τα υπολοιπα 30 κιλα ξυλου να σιγοκαινε για την συμπληρωση,δεν θα κρατησουν τα ξυλα?
Ηρθες σημερα τελικα απ'τα μερη μου?
Σημερα εκανα τρελη κατασκευη με τον φιλο μου τον σιδερα,καναμε καινουργιο σπιτακι για τον λεβητα με διφυλες ανοιγομενες πορτες και πανελ βιομηχανικα,σχεδον αεροστεγες για περιορισμο των απωλειων!


Εξαρταται απο πολλα πραγματα valsam. Μονωσεις ( δικτυου, λεβητοστασιου, σπιτιου), απο την θερμοκρασια εκκινησης που θα εχει το buffer το πρωι κτλ.
Απο τους 80 στους 50 βαθμους το νερο των buffer θα εχει δωσει γυρω στα 60kW, δεν πιστευω να σου φτανει για 24ωρο μονο του. Αν καταφερει ο λεβητας να αποδωσει αργα την ενεργεια των αλλων 30 κιλων χωρις να εχει σημαντικες απωλειες το buffer, μπορει και να τα καταφερεις.

Καρβουνιαρη, με οτι και να ντυσεις τη δεξαμενη, δεν θα της αυξησεις τις μηχανικες αντοχες.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38101 από valsam
Αντε και πηρα τα 60kw των νερων του μπαφερ το θεμα ειναι για ποσες ωρες μπορει ο λεβητας να κρατησει τα υπολοιπα 30 κιλα "ζωντανα",θα δειξει φετος τι και πως μπορει να κανει ο λεβητας,παντος απ'οτι καταλαβαινω κακο δεν κανει να το κανω το ντεποζιτο μπαφερ ενωοντας φυσικα οτι οσο μεγαλυτερος αποθηκευτικος χωρος (μπαφερ)τοσο το καλυτερο!
Το σπιτι μου αν και 20 χρονων απο μονωση καλα τα παει,κουφωματα αλουμινιου με 2πλα τζαμια και συνθετικα με αργκον και 3πλα τζαμια,μονωσεις εξωτερικης τοιχοποιειας με φελιζολ 5 εκατ. βαρεως τυπου,το μονο που θελω ειναι να μονωσω την πλακα επανω κατω απο τα κεραμιδια,οι σωληνες ολες του λεβητοστασιου μονωθηκαν φετος και για τον ξυλολεβητα που βρισκεται εξωτερικα κατω απο το μπαλκονι του ημιυπογειου οπως ειπα εφτιαξα σπιτακι με βιομηχανικα πανελ και σιδερα και πετροβαμβακα,επειδη ακριβος εφτιαξα το σπιτακι και πλεον δεν μπαινει η μπουκα του καυστηρα πελλετ που σκεφτομουν να βαλω του χρονου χωρις να τα ξυλωνω ολα απο την αρχη γι'αυτο και ψαχνωμαι τωρα για πολυ περισσοτερη αυτονομια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ