Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35066 από Panos
αντιθέτως, όταν σταματά η μηχανική αποβολή των καυσαερίων με ventilator και αρχίζει το modulation, η φλόγες μένουν περισσότερη ώρα μέσα στον χώρο καύσης και κάνουν στροβιλισμούς ανεβάζοντας γρηγορότερα την θερμοκρασία του νερού, (βέβαια η σόμπα δουλεύει σε δύο χρόνους : 1. ρίψη πέλλετ και modulation και 2. αποβολή καυσαερίων με το ventilator
με τον τρόπο αυτό βλέπω πραγματική μεσοσταθμική οικονομία της τάξεως του 25%

karbouniaris έγραψε:

Panos έγραψε: είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα απλά μονόνωντας με πετροβάμβακα τα μπουριά, με αποτέλεσμα ο λέβητας να κάνει moduletition και κατακτράτηση θερμότητας στο χώρο καύσης(μεγαλύτερη απόδοση στο νερό με την αποφυγή της υγροποίησης των καυσαερίων).
δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτα (έχω σόμπα λέβητα 14kw για 90τμ διαμέρισμα).


Συμφωνείτε οι υπόλοιποι με αυτό; Γιατί όπως το φαντάζομαι εγώ απλά δεν θα ζεσταίνετε ο χώρος που είναι ο λέβητας και θα πάει στην καπνοδόχο όλη η θερμότητα!!! Μπορούμε έτσι να επιτύχουμε συγκράτηση θερμότητας;;;
Εσύ φίλε Πάνο είδες διαφορά στην κατανάλωση μετά από την μόνωση που έκανες; Μήπως επειδή είναι σόμπα είχες αυτά τα αποτελέσματα και στον λέβητα που έχει μεγάλης διαμέτρου σωλήνα δεν μπορεί να δουλέψει αυτό;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35123 από karbouniaris

Panos έγραψε: αντιθέτως, όταν σταματά η μηχανική αποβολή των καυσαερίων με ventilator και αρχίζει το modulation, η φλόγες μένουν περισσότερη ώρα μέσα στον χώρο καύσης και κάνουν στροβιλισμούς ανεβάζοντας γρηγορότερα την θερμοκρασία του νερού, (βέβαια η σόμπα δουλεύει σε δύο χρόνους : 1. ρίψη πέλλετ και modulation και 2. αποβολή καυσαερίων με το ventilator
με τον τρόπο αυτό βλέπω πραγματική μεσοσταθμική οικονομία της τάξεως του 25%

karbouniaris έγραψε:

Panos έγραψε: είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα απλά μονόνωντας με πετροβάμβακα τα μπουριά, με αποτέλεσμα ο λέβητας να κάνει moduletition και κατακτράτηση θερμότητας στο χώρο καύσης(μεγαλύτερη απόδοση στο νερό με την αποφυγή της υγροποίησης των καυσαερίων).
δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτα (έχω σόμπα λέβητα 14kw για 90τμ διαμέρισμα).


Συμφωνείτε οι υπόλοιποι με αυτό; Γιατί όπως το φαντάζομαι εγώ απλά δεν θα ζεσταίνετε ο χώρος που είναι ο λέβητας και θα πάει στην καπνοδόχο όλη η θερμότητα!!! Μπορούμε έτσι να επιτύχουμε συγκράτηση θερμότητας;;;
Εσύ φίλε Πάνο είδες διαφορά στην κατανάλωση μετά από την μόνωση που έκανες; Μήπως επειδή είναι σόμπα είχες αυτά τα αποτελέσματα και στον λέβητα που έχει μεγάλης διαμέτρου σωλήνα δεν μπορεί να δουλέψει αυτό;;


Τι να πω… για να το έχεις κάνει κάτι παραπάνω ξέρεις!! Θα το δοκιμάσω! Δεν είναι μεγάλο κόστος και 25% οικονομία να μην έχω και με 15% υπερευτυχισμένος θα είμαι! Δηλαδή το μόνο που έχω να κάνω είναι πετροβάμβακα και τύλιγμα το μπουρί και είμαι έτοιμος; Ή θέλω και κάτι άλλο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37685 από SakiSystem
Σας μεταφέρω την δική μου περσινή εμπειρία με Buffer και λέβητα πετρελαίου, φέτος έχει γίνει εγκατάσταση πέλλετ-ξύλου(λόγω τιμής πετρελαίου) και περιμένω να χειμωνιάσει για εντυπώσεις και καταναλώσεις. Επιπρόσθετα φέτος οι σωλήνες νερών μονώθηκαν διπλά με μαύρη μόνωση και υαλοβάμβακα.

Πραγματικά στοιχεία χωρίς πολλή θεωρία

Πρώτο διαμέρισμα 90 τ.μ. (1974) μονά τζάμια συρόμενες μπαλκονόπορτες ανοιχτό από παντού (1τος όροφος σε τριόροφο) λέβητας 30.000 kcall
Δεύτερο διαμέρισμα 70 τ.μ. (1960) στις δύο πλευρές συνορεύει με οικοδομές ενώ από τις άλλες δύο είναι ανοιχτό αλλά όχι εκτεθειμένο (ισόγειο με ταράτσα), λέβητας 25.000 kcall
Οι δύο λέβητες είχαν κοινή δεξαμενή πετρελαίου.

Κατανάλωση 2010 - 2011
2800 € με μέση τιμή πετρελαίου 0,70 € = 4.000 λίτρα

Κατανάλωση 2011-2012
2600 € με μέση τιμή πετρελαίου 0,95 € = 2.737 λίτρα

Διαφορά 1.263 λίτρα

Ο 30άρης κάηκε (τέλη Απριλίου 2011)
τον Οκτώβριο του 2011 έδωσα και στα δύο διαμερίσματα από τον ένα λέβητα τον 25άρη το αποτέλεσμα ήταν όταν ζητούσαν και τα δύο διαμερίσματα τα νερά δεν ανέβαιναν πάνω από 60 βαθμούς στον λέβητα, αργή άνοδος θερμοκρασίας στα διαμερίσματα , και ο καυστήρας δεν σταματούσε ενώ όταν η ζήτηση ήταν εναλλάξ ο χρόνος απόκρισης ήταν αρκετά καλός αλλά ο καυστήρας δεν σταματούσε ποτέ, οι θερμοστάτες χώρου έμεναν πάνω από μισή ώρα ON (αποτυχία).
Χρειαζόμουν κάτι άλλο έτσι άρχισα να ψάχνομαι.
Πήγα σε καταστήματα, σε εργοστάσια, στο Internet, άκουσα πολλά διάβασα ακόμη περισσότερα, μου καρφώθηκε όμως η πρόταση ενός μηχανολόγου(σε εργοστάσιο λεβήτων) που επέμενε να μην πάρω άλλο λέβητα αλλά να βάλω ένα BUFFER 1000 λίτρα και να βάλω και μικρότερο μπέκ στον καυστήρα. Το έψαξα λοιπόν αρκετά και με τις λίγες γνώσεις που απέκτησα θεώρησα πώς είναι λογική η πρόταση του μηχανολόγου.
Πήρα την απόφαση για BUFFER λόγω χώρου όμως πήρα 500άρι (μέσα Νοέμβρη 2011). Έγιναν οι ανάλογες υδραυλικές συνδέσεις και αυτονομίες με κυκλοφορητές και βάζω φωτιά τον λέβητα, σε πενήντα λεπτά το BUFFER έφτασε τους 84 βαθμούς από 23 ανοίγω και τα δύο διαμερίσματα με ταυτόχρονη και συνεχή ζήτηση μετά από μισή ώρα η θερμοκρασία του BUFFER έπεσε στους 65 βαθμούς οπότε και ξαναπήρε ο λέβητας ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να ανεβάσει την θερμοκρασία του BUFFER πάλι στους 84 ενώ υπήρχε και ταυτόχρονη ζήτηση από τα διαμερίσματα(φυσικό και διαπιστωμένο από την πρώτη εμπειρία χωρίς BUFFER).
Τα αποτελέσματα του εγχειρήματος ήταν κάτι παραπάνω από τα αναμενόμενα.
Γιατί σίγουρα δεν θα ήταν πάντα στον ίδιο χρόνο η ζήτηση από τα δύο διαμερίσματα καθώς επίσης σίγουρα θα υπήρχαν και χρόνοι ταυτόχρονης παύσης της ζήτησης, έτσι θεώρησα ότι θα δινόταν χρόνος στο λέβητα να αναπληρώσει την απαιτούμενη ενέργεια πολλή πιο γρήγορα, και έτσι ήταν, καθ΄ όλη την διάρκεια του χειμώνα η θερμοκρασία των νερών του BUFFER κυμαινόταν 65-75 βαθμούς ανάλογα την ζήτηση. Οι θερμοστάτες χώρου δεν έμεναν ON πάνω από δεκαπέντε λεπτά. Ο λέβητας δεν έσβησε όλο τον χειμώνα ο κύκλος λειτουργίας την ημέρα όπου υπήρχε ζήτηση για θέρμανση ήταν 20-25 λεπτά λειτουργίας και 35-40 λεπτά παύση ανά ώρα, το βράδυ που η ζήτηση ήταν περιορισμένη άναβε το πολύ δύο φορές για 20-25 λεπτά για να κρατήσει τα νερά του BUFFER ζεστά. Γενικά η συμπεριφορά ήταν αυτή εκτός από λίγες φορές που οι εξωτερικές θερμοκρασίες ήταν πολύ χαμηλές και η ζήτηση ήταν αυξημένη, ο λέβητας δεν μπορούσε να ανεβάσει θερμοκρασία.

Ανεπιφύλακτα θα έλεγα με οποιονδήποτε λέβητα ένα Buffer έχει κάτι να προσφέρει στο σύνολο της λειτουργίας. Αλλά σε λέβητες στερεών καυσίμων θεωρώ πως είναι απαραίτητο.

Panos έγραψε:
είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα απλά μονόνωντας με πετροβάμβακα τα μπουριά, με αποτέλεσμα ο λέβητας να κάνει moduletition και κατακτράτηση θερμότητας στο χώρο καύσης(μεγαλύτερη απόδοση στο νερό με την αποφυγή της υγροποίησης των καυσαερίων).
δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτα (έχω σόμπα λέβητα 14kw για 90τμ διαμέρισμα).


Συμφωνείτε οι υπόλοιποι με αυτό; Γιατί όπως το φαντάζομαι εγώ απλά δεν θα ζεσταίνετε ο χώρος που είναι ο λέβητας και θα πάει στην καπνοδόχο όλη η θερμότητα!!! Μπορούμε έτσι να επιτύχουμε συγκράτηση θερμότητας;;;
Εσύ φίλε Πάνο είδες διαφορά στην κατανάλωση μετά από την μόνωση που έκανες; Μήπως επειδή είναι σόμπα είχες αυτά τα αποτελέσματα και στον λέβητα που έχει μεγάλης διαμέτρου σωλήνα δεν μπορεί να δουλέψει αυτό;;


Συμφωνώ απόλυτα με την ίδια λογική εξήγηση, το εφάρμοσα και εγώ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37703 από karbouniaris
Μόνωσες και εσύ τα μπουριά;;
Γιατί δεν αναφέρεις κάτι στην περιγραφή του συστήματος σου....

Δηλαδή εγώ που έχω χώρο λες να βάλω 1000ρι δοχείο;;

Αν θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει στοιχεία επικοινωνίας με τον Χρηστος8 να τον ρωτήσω για τις ρυθμίσεις που έχουμε ίδιο λέβητα!!!! Ευχαριστώ!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37747 από SakiSystem
Αγαπητέ "karbouniari" η καμινάδα μου είναι 7 μέτρα διπλού τοιχώματος με μόνωση, από την πλευρά του λέβητα και για τρία μέτρα περίπου επιπρόσθετα έχω βάλει πετροβάμβακα. Στις δοκιμές αποδείχθηκε πως έχω υπεραρκετό ελκυσμό, σε σημείο που με προβληματίζει, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Εδώ δεν έκανα παρουσίαση του λεβητοστασίου αλλά προσπάθησα να σας μεταφέρω την εμπειρία μου με το Buffer και τα αποτελέσματα με αυτό. Επαναλαμβάνω "άκουσα πολλά διάβασα ακόμη περισσότερα" δεν πήρα τίποτα σαν δεδομένο και προχώρησα στο εγχείρημα.

Να πω επίσης πως διαβάζω το forum αρκετό καιρό, οι εμπειρίες οι γνώσεις ακόμη και οι υποδείξεις προς άλλους κάποιων επαγγελματιών του χώρου με βοήθησαν αρκετά και τους οφείλω ένα ευχαριστώ.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #37753 από χρηστος8

SakiSystem έγραψε: Σας μεταφέρω την δική μου περσινή εμπειρία με Buffer και λέβητα πετρελαίου, φέτος έχει γίνει εγκατάσταση πέλλετ-ξύλου(λόγω τιμής πετρελαίου) και περιμένω να χειμωνιάσει για εντυπώσεις και καταναλώσεις. Επιπρόσθετα φέτος οι σωλήνες νερών μονώθηκαν διπλά με μαύρη μόνωση και υαλοβάμβακα.

Πραγματικά στοιχεία χωρίς πολλή θεωρία

Πρώτο διαμέρισμα 90 τ.μ. (1974) μονά τζάμια συρόμενες μπαλκονόπορτες ανοιχτό από παντού (1τος όροφος σε τριόροφο) λέβητας 30.000 kcall
Δεύτερο διαμέρισμα 70 τ.μ. (1960) στις δύο πλευρές συνορεύει με οικοδομές ενώ από τις άλλες δύο είναι ανοιχτό αλλά όχι εκτεθειμένο (ισόγειο με ταράτσα), λέβητας 25.000 kcall
Οι δύο λέβητες είχαν κοινή δεξαμενή πετρελαίου.

Κατανάλωση 2010 - 2011
2800 € με μέση τιμή πετρελαίου 0,70 € = 4.000 λίτρα

Κατανάλωση 2011-2012
2600 € με μέση τιμή πετρελαίου 0,95 € = 2.737 λίτρα

Διαφορά 1.263 λίτρα

Ο 30άρης κάηκε (τέλη Απριλίου 2011)
τον Οκτώβριο του 2011 έδωσα και στα δύο διαμερίσματα από τον ένα λέβητα τον 25άρη το αποτέλεσμα ήταν όταν ζητούσαν και τα δύο διαμερίσματα τα νερά δεν ανέβαιναν πάνω από 60 βαθμούς στον λέβητα, αργή άνοδος θερμοκρασίας στα διαμερίσματα , και ο καυστήρας δεν σταματούσε ενώ όταν η ζήτηση ήταν εναλλάξ ο χρόνος απόκρισης ήταν αρκετά καλός αλλά ο καυστήρας δεν σταματούσε ποτέ, οι θερμοστάτες χώρου έμεναν πάνω από μισή ώρα ON (αποτυχία).
Χρειαζόμουν κάτι άλλο έτσι άρχισα να ψάχνομαι.
Πήγα σε καταστήματα, σε εργοστάσια, στο Internet, άκουσα πολλά διάβασα ακόμη περισσότερα, μου καρφώθηκε όμως η πρόταση ενός μηχανολόγου(σε εργοστάσιο λεβήτων) που επέμενε να μην πάρω άλλο λέβητα αλλά να βάλω ένα BUFFER 1000 λίτρα και να βάλω και μικρότερο μπέκ στον καυστήρα. Το έψαξα λοιπόν αρκετά και με τις λίγες γνώσεις που απέκτησα θεώρησα πώς είναι λογική η πρόταση του μηχανολόγου.
Πήρα την απόφαση για BUFFER λόγω χώρου όμως πήρα 500άρι (μέσα Νοέμβρη 2011). Έγιναν οι ανάλογες υδραυλικές συνδέσεις και αυτονομίες με κυκλοφορητές και βάζω φωτιά τον λέβητα, σε πενήντα λεπτά το BUFFER έφτασε τους 84 βαθμούς από 23 ανοίγω και τα δύο διαμερίσματα με ταυτόχρονη και συνεχή ζήτηση μετά από μισή ώρα η θερμοκρασία του BUFFER έπεσε στους 65 βαθμούς οπότε και ξαναπήρε ο λέβητας ο οποίος όμως δεν μπόρεσε να ανεβάσει την θερμοκρασία του BUFFER πάλι στους 84 ενώ υπήρχε και ταυτόχρονη ζήτηση από τα διαμερίσματα(φυσικό και διαπιστωμένο από την πρώτη εμπειρία χωρίς BUFFER).
Τα αποτελέσματα του εγχειρήματος ήταν κάτι παραπάνω από τα αναμενόμενα.
Γιατί σίγουρα δεν θα ήταν πάντα στον ίδιο χρόνο η ζήτηση από τα δύο διαμερίσματα καθώς επίσης σίγουρα θα υπήρχαν και χρόνοι ταυτόχρονης παύσης της ζήτησης, έτσι θεώρησα ότι θα δινόταν χρόνος στο λέβητα να αναπληρώσει την απαιτούμενη ενέργεια πολλή πιο γρήγορα, και έτσι ήταν, καθ΄ όλη την διάρκεια του χειμώνα η θερμοκρασία των νερών του BUFFER κυμαινόταν 65-75 βαθμούς ανάλογα την ζήτηση. Οι θερμοστάτες χώρου δεν έμεναν ON πάνω από δεκαπέντε λεπτά. Ο λέβητας δεν έσβησε όλο τον χειμώνα ο κύκλος λειτουργίας την ημέρα όπου υπήρχε ζήτηση για θέρμανση ήταν 20-25 λεπτά λειτουργίας και 35-40 λεπτά παύση ανά ώρα, το βράδυ που η ζήτηση ήταν περιορισμένη άναβε το πολύ δύο φορές για 20-25 λεπτά για να κρατήσει τα νερά του BUFFER ζεστά. Γενικά η συμπεριφορά ήταν αυτή εκτός από λίγες φορές που οι εξωτερικές θερμοκρασίες ήταν πολύ χαμηλές και η ζήτηση ήταν αυξημένη, ο λέβητας δεν μπορούσε να ανεβάσει θερμοκρασία.

Ανεπιφύλακτα θα έλεγα με οποιονδήποτε λέβητα ένα Buffer έχει κάτι να προσφέρει στο σύνολο της λειτουργίας. Αλλά σε λέβητες στερεών καυσίμων θεωρώ πως είναι απαραίτητο.


Σακη μπραβο σου...ακριβως ετσι ειναι, ησουν αναλυτικοτατος...απο την πρωτη μερα που ξεκινησα να γραφω στο φορουμ το εχω πει πολλες φορες...ακομη δεν εχω πελατη που μετανιωσε γιατι εβαλε δοχειο...εχω ομως καποιους που μετανιωσαν που δεν εβαλαν.

Panos έγραψε:
είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα απλά μονόνωντας με πετροβάμβακα τα μπουριά, με αποτέλεσμα ο λέβητας να κάνει moduletition και κατακτράτηση θερμότητας στο χώρο καύσης(μεγαλύτερη απόδοση στο νερό με την αποφυγή της υγροποίησης των καυσαερίων).
δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτα (έχω σόμπα λέβητα 14kw για 90τμ διαμέρισμα).


Συμφωνείτε οι υπόλοιποι με αυτό; Γιατί όπως το φαντάζομαι εγώ απλά δεν θα ζεσταίνετε ο χώρος που είναι ο λέβητας και θα πάει στην καπνοδόχο όλη η θερμότητα!!! Μπορούμε έτσι να επιτύχουμε συγκράτηση θερμότητας;;;
Εσύ φίλε Πάνο είδες διαφορά στην κατανάλωση μετά από την μόνωση που έκανες; Μήπως επειδή είναι σόμπα είχες αυτά τα αποτελέσματα και στον λέβητα που έχει μεγάλης διαμέτρου σωλήνα δεν μπορεί να δουλέψει αυτό;;


Συμφωνώ απόλυτα με την ίδια λογική εξήγηση, το εφάρμοσα και εγώ.




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ