Με δοχείο αδράνειας έχουμε μείωση στην καταναλωση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32459 από Panos
είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα απλά μονόνωντας με πετροβάμβακα τα μπουριά, με αποτέλεσμα ο λέβητας να κάνει moduletition και κατακτράτηση θερμότητας στο χώρο καύσης(μεγαλύτερη απόδοση στο νερό με την αποφυγή της υγροποίησης των καυσαερίων).
δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτα (έχω σόμπα λέβητα 14kw για 90τμ διαμέρισμα).
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Panos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32461 από bill987
Αξίζει να δώσουμε 400€ παραπάνω (που δεν μου περισσεύουν αυτή την στιγμή) για να βάλω δοχείο αδρανείας (tank in tank) για ζεστά νερά χρήσης???

Σκέφτομαι στο μέλλον να βάλω και τέσσερις ηλιακές πλάκες για να συνδεθούν στο δοχείο!
Γίνεται αυτό στο απλό??????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32485 από kosmidis80

bill987 έγραψε: Αξίζει να δώσουμε 400€ παραπάνω (που δεν μου περισσεύουν αυτή την στιγμή) για να βάλω δοχείο αδρανείας (tank in tank) για ζεστά νερά χρήσης???

Σκέφτομαι στο μέλλον να βάλω και τέσσερις ηλιακές πλάκες για να συνδεθούν στο δοχείο!
Γίνεται αυτό στο απλό??????



καπου νομιζω οτι τα εχεις μπερδεψει λιγο.

Το δοχειο για την συνδεση του λεβητα και αργοτερα των ηλιακων θα πρεπει να ειναι με εσωτερικη σερμπαντινα. Το tank in tank ειναι για να εχεις ζεστα νερα χρησης περαν της θερμανσης (σαν μποιλερ δηλ).

Κστ εμε, εφοσον εχει αποφασισει οτι στο μελλον θα βαλεις ηλιακα, θα πρεπει να παρεις δοχειο με μια ή δυο σερμπαντινες. Το τανκ ιν τανκ εφοσον εχεις τωρα μποιλερ που ζεσταινεις, ειναι περιττο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": bill987

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32530 από karbouniaris

kosmidis80 έγραψε:

Αυτο που λες για να περασεις τα καπναερια μεσα απο δοχειο αδρανειας, ξεχνα το!

Ο φερολι εχει θεμα με τα λιγα νερα χωρητικοτητα! Δεν εχεις απο καπου απωλεια, απλα τα νερα ειναι λιγα και μεχρι να επιστρεψουν στον λεβητα εχουν παγωσει, οποτε καταναλωνεις περισσοτερη ενεργεια! Επισης πιθανο σεναριο ειναι να μην εχεις ρυθμισει σωστα τον λεβητα, οπως επισης και το πελλετ που χρησιμοποιησες να ηταν μαπα.

Αν το πελλετ ειναι καλο και οι ρυθμισεις σου επισης, τοτε η πιο πιθανη λυση ειναι να βαλεις ενα δοχειο αδρανειας και ο λεβητας να ζεσταινει απ ευθειας το δοχειο και αυτο με την σειρα του να στελνει στα σωματα.

Αντιστοιχη εγκατασταστη εχει ο Χρηστος8 στο σπιτι του.



Πως θα μπορούσα να επικοινωνήσω με τον Χρηστος8; Μπήκα στο προφίλ του αλλά δεν είχε κάποια δυνατότητα επικοινωνίας ενεργοποιημένη!! Θα ήθελα να μου πει για το ποίες ρυθμίσεις χρησιμοποιεί για τυχόν μόνωση όπως είπε ο φίλος Πάνος, αν έχει σημασία η διάμετρος της καμινάδας και για το πόσα λίτρα δοχείο απαιτείτε... φτάνει 500λ η χρειάζεται 1000λ;
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by karbouniaris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32533 από karbouniaris

Panos έγραψε: είχα και εγώ παρόμοιο πρόβλημα, το έλυσα απλά μονόνωντας με πετροβάμβακα τα μπουριά, με αποτέλεσμα ο λέβητας να κάνει moduletition και κατακτράτηση θερμότητας στο χώρο καύσης(μεγαλύτερη απόδοση στο νερό με την αποφυγή της υγροποίησης των καυσαερίων).
δοκίμασε το, δεν χάνεις τίποτα (έχω σόμπα λέβητα 14kw για 90τμ διαμέρισμα).


Συμφωνείτε οι υπόλοιποι με αυτό; Γιατί όπως το φαντάζομαι εγώ απλά δεν θα ζεσταίνετε ο χώρος που είναι ο λέβητας και θα πάει στην καπνοδόχο όλη η θερμότητα!!! Μπορούμε έτσι να επιτύχουμε συγκράτηση θερμότητας;;;
Εσύ φίλε Πάνο είδες διαφορά στην κατανάλωση μετά από την μόνωση που έκανες; Μήπως επειδή είναι σόμπα είχες αυτά τα αποτελέσματα και στον λέβητα που έχει μεγάλης διαμέτρου σωλήνα δεν μπορεί να δουλέψει αυτό;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34208 από karbouniaris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.105 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ