Κοινωνία - Οικονομία (Η Εκκλησία του Δήμου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43277 από KERBEROS

GT έγραψε: Οι "πρωτοκλασσάτοι" :sick: πρασινοφρουροί, αριστεροί επαναστάτες :sick: με δεξιές τσέπες, που λυμαίνονταν την εξουσία τόσα χρόνια και μας κατέστρεψαν, αλλά φτιάχτηκαν οι ίδιοι με περιουσίες, τρώγοντας τα λεφτά μας, ποιας γενιάς είναι? :dry:

Οπωσδήποτε τα αρχιλαμόγια αυτά δε μπορεί να χαρακτηρίσουν μια ολόκληρη γενιά, ωστόσο σε αυτή τη γενιά ανήκουν.


Πρασινοφρουροί και γαλάζια παιδιά δε χαρακτηρίζουν ολόκληρη γενιά. Δε γίνεται...
Δε γίνεται...
Η ισοπέδωση είναι άδικη και ανιστόρητη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43282 από Τάκης

GT έγραψε: Οι "πρωτοκλασσάτοι" :sick: πρασινοφρουροί, αριστεροί επαναστάτες :sick: με δεξιές τσέπες, που λυμαίνονταν την εξουσία τόσα χρόνια και μας κατέστρεψαν, αλλά φτιάχτηκαν οι ίδιοι με περιουσίες, τρώγοντας τα λεφτά μας, ποιας γενιάς είναι? :dry:

Οπωσδήποτε τα αρχιλαμόγια αυτά δε μπορεί να χαρακτηρίσουν μια ολόκληρη γενιά, ωστόσο σε αυτή τη γενιά ανήκουν.


Ανιστόρητη και 'ο,τι νάναι η άποψή σου. Οι γενιές δεν είναι σαν το κρασί που την τάδε χρονιά είναι εξαιρετικό και κάποια άλλη χρονιά μάπα. Σε κάθε γενιά και πάντα υπάρχουν άνθρωποι που χωρίζονται σε λαμόγια, πονηρούς, αγαθούς, καλούς, αγωνιστές κλπ. Το '73 η νεολαία, και κοντά της και οι εργαζόμενοι, μεγαλούργησε και έγραψε ένδοξη ιστορία πολεμώντας τον φασισμό, παρακαταθήκη για τις επόμενες γενεές. Δίδαξαν ότι η εξέγερση είναι ο δρόμος του λαού.
Όπως συμβαίνει συνήθως τον αγώνα αυτόν καπηλεύθηκαν οι πονηροί για το δικό τους όφελος. Οι φασίστες για τους δικούς τους λόγους αποσιωπούν το μεγαλείο του αγώνα και στέκονται στους καπηλευτές του για να μπορέσουν να τον αμαυρώσουν.
ΥΓ Και αν θέλεις να δούμε ποιά σχέση είχαν οι μετέπειτα πολιτικοί με την εξέγερση θα μείνεις έκπληκτος. Πλην κανά δυο που συμμετείχαν, και αυτοί με ερωτηματικό, όλοι οι υπόλοιποι είτε ήταν απόντες είτε είχαν ταχθεί φανερά κατά.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Τάκης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43291 από GT

KERBEROS έγραψε:

GT έγραψε: Οι "πρωτοκλασσάτοι" :sick: πρασινοφρουροί, αριστεροί επαναστάτες :sick: με δεξιές τσέπες, που λυμαίνονταν την εξουσία τόσα χρόνια και μας κατέστρεψαν, αλλά φτιάχτηκαν οι ίδιοι με περιουσίες, τρώγοντας τα λεφτά μας, ποιας γενιάς είναι? :dry:

Οπωσδήποτε τα αρχιλαμόγια αυτά δε μπορεί να χαρακτηρίσουν μια ολόκληρη γενιά, ωστόσο σε αυτή τη γενιά ανήκουν.


Πρασινοφρουροί και γαλάζια παιδιά δε χαρακτηρίζουν ολόκληρη γενιά. Δε γίνεται...
Δε γίνεται...
Η ισοπέδωση είναι άδικη και ανιστόρητη.


Πέτρο προφανώς είδες ότι με την ίδια άποψη έκλεισα το ποστ μου.

Για ποια ισοπέδωση μιλάς λοιπόν? :dry:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43294 από GT

Τάκης έγραψε:

GT έγραψε: Οι "πρωτοκλασσάτοι" :sick: πρασινοφρουροί, αριστεροί επαναστάτες :sick: με δεξιές τσέπες, που λυμαίνονταν την εξουσία τόσα χρόνια και μας κατέστρεψαν, αλλά φτιάχτηκαν οι ίδιοι με περιουσίες, τρώγοντας τα λεφτά μας, ποιας γενιάς είναι? :dry:

Οπωσδήποτε τα αρχιλαμόγια αυτά δε μπορεί να χαρακτηρίσουν μια ολόκληρη γενιά, ωστόσο σε αυτή τη γενιά ανήκουν.


Ανιστόρητη και 'ο,τι νάναι η άποψή σου. Οι γενιές δεν είναι σαν το κρασί που την τάδε χρονιά είναι εξαιρετικό και κάποια άλλη χρονιά μάπα. Σε κάθε γενιά και πάντα υπάρχουν άνθρωποι που χωρίζονται σε λαμόγια, πονηρούς, αγαθούς, καλούς, αγωνιστές κλπ. Το '73 η νεολαία, και κοντά της και οι εργαζόμενοι, μεγαλούργησε και έγραψε ένδοξη ιστορία πολεμώντας τον φασισμό, παρακαταθήκη για τις επόμενες γενεές. Δίδαξαν ότι η εξέγερση είναι ο δρόμος του λαού.
Όπως συμβαίνει συνήθως τον αγώνα αυτόν καπηλεύθηκαν οι πονηροί για το δικό τους όφελος. Οι φασίστες για τους δικούς τους λόγους αποσιωπούν το μεγαλείο του αγώνα και στέκονται στους καπηλευτές του για να μπορέσουν να τον αμαυρώσουν.
ΥΓ Και αν θέλεις να δούμε ποιά σχέση είχαν οι μετέπειτα πολιτικοί με την εξέγερση θα μείνεις έκπληκτος. Πλην κανά δυο που συμμετείχαν, και αυτοί με ερωτηματικό, όλοι οι υπόλοιποι είτε ήταν απόντες είτε είχαν ταχθεί φανερά κατά.


Τάκη επειδή αφενός εσύ δραστηριοποιείσαι σε συγκεκριμένα πολιτικά πλαίσια, υιοθετώντας καρμπόν ιδεολογία από την οποία υποθέτω δεν παρεκκλίνεις, αφετέρου εγώ είμαι αηδιασμένος με οποιοδήποτε πολιτικό φορέα, σχηματισμό, κόμμα ή όπως αλλιώς θες ονόμασέ το, έχοντας τα δικά μου πιστεύω, τα οποία διαμόρφωσα ο ίδιος ως συνονθύλευμα των προσωπικών μου εμπειριών και της δικής μου κριτικής ικανότητας, δεν πρόκειται να μπω στη διαδικασία αντιπαράθεσης μαζί σου.

Για τον απλό λόγο ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πείσει ο ένας τον άλλο, όποιο επιχείρημα και αν πέσει στο τραπέζι, με αποτέλεσμα την ατέρμονη συζήτηση που δεν πρόκειται να καταλήξει πουθενά, εκτός ίσως της γκρίνιας.

Επίσης ο χαρακτηρισμός της άποψής μου ως "ότι να 'ναι", δεν είναι καθόλου ευγενικός και σου επιστρέφεται.

Θα σε παρακαλέσω να μιλάς πιο κόσμια.

Δε γνωριζόμαστε από χθες.

Ούτε κατέχεις τη μόνη αλήθεια.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43307 από Τάκης

GT έγραψε: ....
Επίσης ο χαρακτηρισμός της άποψής μου ως "ότι να 'ναι", δεν είναι καθόλου ευγενικός και σου επιστρέφεται.

Θα σε παρακαλέσω να μιλάς πιο κόσμια.

Δε γνωριζόμαστε από χθες.

Ούτε κατέχεις τη μόνη αλήθεια.


Παρόλα αυτά εγώ τεκμηρίωσα τις απόψεις μου ενώ εσύ το απέφυγες. Ο χαρακτηρισμός "ό,τι νάναι" δεν είναι προσωπικός, δεν χαρακτηρίζει κάποιον αλλά μόνο κάποια άποψη. Η επιστροφή του καλοδεχούμενη αλλά ατεκμηρίωτη.

Για τον κόσμο του κεφαλαίου είμαστε όλοι ξένοι.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43314 από GT

Τάκης έγραψε:

GT έγραψε: ....
Επίσης ο χαρακτηρισμός της άποψής μου ως "ότι να 'ναι", δεν είναι καθόλου ευγενικός και σου επιστρέφεται.

Θα σε παρακαλέσω να μιλάς πιο κόσμια.

Δε γνωριζόμαστε από χθες.

Ούτε κατέχεις τη μόνη αλήθεια.


Παρόλα αυτά εγώ τεκμηρίωσα τις απόψεις μου ενώ εσύ το απέφυγες. Ο χαρακτηρισμός "ό,τι νάναι" δεν είναι προσωπικός, δεν χαρακτηρίζει κάποιον αλλά μόνο κάποια άποψη. Η επιστροφή του καλοδεχούμενη αλλά ατεκμηρίωτη.


Εκτιμώ ότι η πρώτη μου πρόταση είναι αυταπόδεικτη και δε χρήζει τεκμηρίωσης. Σου δίνω ένα δίκιο ωστόσο, στο γεγονός ότι πολλά μέλη της πράσινης συμμορίας, απλά καπηλεύτηκαν την πιασάρικη τότε ταμπέλα της "γενιάς του πολυτεχνείου", χωρίς πραγματικά να τους "αξίζει".

Με τη δεύτερη πρόταση αποσαφηνίζω, ρητά νομίζω, ότι δε χαρακτηρίζω ισοπεδωτικά και αφοριστικά μια ολόκληρη γενιά, κάτι το οποίο μάλλον παρέβλεψες.

Τέλος, ο αρνητικός ή θετικός χαρακτηρισμός μιας άποψης, προφανώς και απευθύνεται στον εκφραστή της, δηλαδή εμένα εν προκειμένω. Μην παίζουμε με τις λέξεις λοιπόν, δεν είμαστε παιδιά.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.318 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ