Για Νέα Μέλη: Βοήθεια για την κατάλληλη επιλογή

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55917 από pilot
Σχετικά με το θέμα επιλογής θέρμασης θα ήθελα να παραθέσω στα μέλη του forum την εμπειρία μου από 20 χρόνια περιοδικής χρήσης(20 ημέρες κάθε χειμώνα)κλασικού ανοικτού τζακιού μετά από τοποθέτηση σερπαντίνας που περιέχει 15 λίτρα νερό και κάνοντας το υδραυλικό με χρήση κυκλοφορητή κλπ. Το σπίτι είναι εξοχικό στα παράλια της Λακωνίας 120 τμ παλιό πετρόχτιστο, με 6 σώματα καλοριφέρ. Μετά από 1 ώρα καλή φωτιά το νερό έξω από το τζάκι στον κυκλοφορητή ειναι 55 βαθμ και το σπίτι σχετικά ζεστό.Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα και αναρωτιόμουν αν αντί για την κλασική γνωστή σερπαντίνα κατασκεύαζα για το σπίτι μου στη Ραφήνα Αττικής (130τμ)ένα δοχείο νερού που να κάλυπτε τον πάτο και όλη την πλάτη του τζάκιού μου ώστε να χωράει πχ 30 λιτ νερού και το έκλεινα και με πόρτα θα είχε καλύτερη απόδοση; Το έχει κάποιος δοκιμάσει έτσι; Παρακαλώ τα φώτα των εμπειρότερων καλοδεχούμενα.Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55924 από dimlyk
ηδη την εχεις κανει την πατεντα ...κι αυτο που λες γινεται ...με οτι κινδυνους μια τετοια λυση περικλειει :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64934 από Atlas

Atlas έγραψε: Παραθέτω το σχέδιο του σπιτιού (όσο πιο κατατοπιστικό μπόρεσα να το κάνω) για την τοποθέτηση σόμπας ΠΕΛΛΕΤ.
Επίσης ν' αναφέρω ότι το ξύλινο πάτωμα είναι το ταβάνι του κάτω σπιτιού και το ταβάνι είναι ξύλινο με κεραμίδια.
Το ζητούμενο είναι τι απόδοση πρέπει να έχει η σόμπα (kw) και αν είναι κατάλληλη η θέση που έχω διαλέξει!
Κάθε πρόταση σεβαστή!
Ευχαριστώ!!!!!!







Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Διαβάζω συνέχεια το φόρουμ κι έχω μπερδευτεί.
Τελικά αποφασίστικε να μπει σόμπα πέλλετ στο σπίτι και θα ήθελα όσους μπορούν να βοηθήσουν στα παρακάτω!
Έχει κάποιες ιδιατερότητες η τοποθέτηση της σόμπας.
1. Οι τοίχοι είναι πέτρινοι με πάχος 60 cm περίπου.
Με ποιό τρόπο θα τρυπίσω; Πως θα γεμίσω το/α κενό/ά;
Εάν άνοιγα μια τρύπα(μεγάλη) και πέρναγαν οι σωλήνες;
2. Το πάτωμα είναι παλιό και ξύλινο. Θ΄αντέξει το βάρος και τις όποιες θερμοκρασίες που αναπτύσωνται;
Ή θα την πάρει αγκαλιά ο από κάτω (στην καλύτερη περίπτωση); :woohoo:


Ευχαριστώ (εκ των προτέρων)για την βοήθειά σας!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64938 από mastoras

pilot έγραψε: αναρωτιόμουν αν αντί για την κλασική γνωστή σερπαντίνα κατασκεύαζα για το σπίτι μου στη Ραφήνα Αττικής (130τμ)ένα δοχείο νερού που να κάλυπτε τον πάτο και όλη την πλάτη του τζάκιού μου ώστε να χωράει πχ 30 λιτ νερού και το έκλεινα και με πόρτα θα είχε καλύτερη απόδοση; Το έχει κάποιος δοκιμάσει έτσι; Παρακαλώ τα φώτα των εμπειρότερων καλοδεχούμενα.Ευχαριστώ


μαστροpilot γειά σου. :)

Στην ουσία θα φτιάξεις ένα καζάνι με νερό, και επάνω σε αυτό θα ανάψεις φωτιά για να το βράσεις στην χειρότερη περίπτωση, η απλά να το ζεστάνεις στην καλύτερη.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα στραβώσουν άμεσα οι λαμαρίνες στο πρώτο δυνατό κάψιμο. Οχι δεν γίνονται έτσι αυτές οι ιδιοκατασκευές.

Οι λέβητες που φτιάχνονταν για τέτοια δουλειά, ήταν ιδιαίτερες και μελετημένες κατασκευές. Υπήρχαν 2 μεταλλικά καζάνια δεξιά και αριστερά στα τοιχώματα του τζακιού, και αυτά ενώνονταν μεταξύ τους με πολλές και πανίσχυρες σωλήνες μικρής διατομής πχ 4cm. Η φωτιά έκαιγε επάνω σε αυτές τις σωλήνες.

Δεν είμαι λεβητοποιός, ούτε έχω φτιάξει ποτέ κάτι ανάλογο, απλώς είχαμε χρόνια στο εξοχικό τέτοιο υδραυλικό τζάκι και ζεσταινόμασταν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64940 από mastoras

Atlas έγραψε: Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Διαβάζω συνέχεια το φόρουμ κι έχω μπερδευτεί.
Τελικά αποφασίστικε να μπει σόμπα πέλλετ στο σπίτι και θα ήθελα όσους μπορούν να βοηθήσουν στα παρακάτω!
Έχει κάποιες ιδιατερότητες η τοποθέτηση της σόμπας.
1. Οι τοίχοι είναι πέτρινοι με πάχος 60 cm περίπου.
Με ποιό τρόπο θα τρυπίσω; Πως θα γεμίσω το/α κενό/ά;
Εάν άνοιγα μια τρύπα(μεγάλη) και πέρναγαν οι σωλήνες;
2. Το πάτωμα είναι παλιό και ξύλινο. Θ΄αντέξει το βάρος και τις όποιες θερμοκρασίες που αναπτύσωνται;
Ή θα την πάρει αγκαλιά ο από κάτω (στην καλύτερη περίπτωση); :woohoo:


Ευχαριστώ (εκ των προτέρων)για την βοήθειά σας!!!


Το άνοιγμα της οπής στον τοίχο είναι δουλειά τεχνίτη, και μάλιστα οικοδόμου. Αυτός θα βρει τον τρόπο να γίνει η δουλειά......60cm πέτρινο :( τοίχο θα περάσει καλά :lol:

Δεν είναι τόσο βαριές αυτές οι σόμπες όσο να χρειάζεται ενίσχυση στο δάπεδο. Αλλά μια προστατευτική επιφάνεια [ φύλλο αλουμινίου] στην βάση της σόμπας θα ήταν πιο σωστή δουλειά. Θερμοκρασίες δεν ανεβάζει η σόμπα στο κάτω μέρος της.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Atlas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #64941 από Fokion

Atlas έγραψε: Καλημέρα και χρόνια πολλά!
Διαβάζω συνέχεια το φόρουμ κι έχω μπερδευτεί.
Τελικά αποφασίστικε να μπει σόμπα πέλλετ στο σπίτι και θα ήθελα όσους μπορούν να βοηθήσουν στα παρακάτω!
Έχει κάποιες ιδιατερότητες η τοποθέτηση της σόμπας.
1. Οι τοίχοι είναι πέτρινοι με πάχος 60 cm περίπου.
Με ποιό τρόπο θα τρυπίσω; Πως θα γεμίσω το/α κενό/ά;
Εάν άνοιγα μια τρύπα(μεγάλη) και πέρναγαν οι σωλήνες;
2. Το πάτωμα είναι παλιό και ξύλινο. Θ΄αντέξει το βάρος και τις όποιες θερμοκρασίες που αναπτύσωνται;
Ή θα την πάρει αγκαλιά ο από κάτω (στην καλύτερη περίπτωση); :woohoo:


Ευχαριστώ (εκ των προτέρων)για την βοήθειά σας!!!


1.
ιδανικά αν δανειστεις ποτυροκορωνα.... δεν αξιζει να την αγορασεις. Αλλιως με σκαπτικό πιστολετο
αναλλογως τι κενο τα εχεις τελικά.
χρησιμοποιεις και τα "μπαζα" για γεμισμα και μετα αναλλογως.. τσιμεντοκονια?? σοβα????
η μεγαλη τρυπα θα θελει και.... μεγαλα "κλεισιματα..."

2.
μια πελετοσομπα ζυγιζει 100 - 150 κιλα συνηθως... ε οσο κι ενας.... μπολικος ανθρωπος... :lol:
καλο θα ειναι να βαλεις κατι λαμαρινοειδες απο κατω.... ενα φυλλο αλουμηνιο πχ. θα βοηθησει να μην γινουν και σημαδια στο ξυλο απο τα ποδαρακια..

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Atlas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ