Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5337 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Michalisgr δεν δημιουργεί προβλήματα στον ελκυσμό το σιφώνι αποχέτευσης που το έχεις ανοιχτό; Νομίζω οτι χρειάζεται κάποιο πώμα εκεί.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτριος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5360 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
καλες και οι δυο ιδεες.. Αυτη με το αλουμινοφυλλο μου αρεσε πιο πολυ..αν και το σωστο θα ηταν να βγαινει εξω απο το μπαλκονι η καμινδα..απλα ετσι οπως λες θα αποφυγω και την 2η 90αρα γωνια. Αλουμινοφυλλα που βρισκουμε;;και πως τα κολλαμε στο τοιχο;; Με το σπιραλ θα φαινεται ασχημο αν και ετσι δε θα θελει καθολου βαψημο.. ναι με παιρνει να το βαλω πανω το καπελο θα το στραβωσω λιγο στη μερια που βρισκει τοιχο. Οσο για το πωμα κατω που ειναι ανοιχτο μου ειπαν οτι ετσι πρεπει να ειναι για να φευγει κατω η σχατη απο τη καμιναδα.. Λες να καναν λαθος;;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": BLACKBIRT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5361 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Απαντήθηκε από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

michalisgr έγραψε: καλες και οι δυο ιδεες.. Αυτη με το αλουμινοφυλλο μου αρεσε πιο πολυ..αν και το σωστο θα ηταν να βγαινει εξω απο το μπαλκονι η καμινδα..απλα ετσι οπως λες θα αποφυγω και την 2η 90αρα γωνια. Αλουμινοφυλλα που βρισκουμε;;και πως τα κολλαμε στο τοιχο;; Με το σπιραλ θα φαινεται ασχημο αν και ετσι δε θα θελει καθολου βαψημο.. ναι με παιρνει να το βαλω πανω το καπελο θα το στραβωσω λιγο στη μερια που βρισκει τοιχο. Οσο για το πωμα κατω που ειναι ανοιχτο μου ειπαν οτι ετσι πρεπει να ειναι για να φευγει κατω η σχατη απο τη καμιναδα.. Λες να καναν λαθος;;


Μάλλον λάθος έγινε... δε μπορέι να είναι ανοιχτό, παρα μόνο για να καθαρίζει το μπουρί..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5366 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
καλα θα βαλω ενα πωμα πλαστικο που εχω.. το θεμα ειναι με τη καμιναδα τι κανω;; Αγορασα φυλλα αλουμινιου και θα κανω αυτο που ειπε ο φιλος.. Θα βγαλω τη 45Αρα Γωνια σημερα και θα βαλω το καπελο...

Ρε παιδια;; Αν βγαλω τη 45αρα γωνια και βαλω μια 90αρα;; θα υπαρχει προβλημα;; Τι λετε;;;
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by michalisgr.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5374 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Re: Απ: Re: Απ: Σωστή καμινάδα

KERBEROS έγραψε: [quote="egglezos"
εκτός όμως από ελκυσμό, προσφέρει τα μέγιστα σε περίπτωση έκρηξης (π.χ. από κλίνκερ και συσωρευμένη πελλέτα με απότομη ανάφλεξη μέχρι να σταθεροποιηθεί ο ελκυσμός). Για να μήν δείτε λοιπόν καμιά καμινάδα να ξεκολλάει από τον λέβητα, καλό είναι ένα κλαπεδάκι...


Κύριε Εγγλέζε,
αν διαβάσετε σε άλλο θέμα, εμένα η καμινάδα μου έφυγε :sick: . Κι επειδή θυμήθηκα αυτό που είχατε πει εδώ, επίσης θυμήθηκα ότι κάποιες φορές, όταν συσσωρεύεται κλίνκερ, γίνεται μια μικρή έκρηξη στον χώρο καύσης, η οποία έχει ως αποτέλεσμα κάποιες φορές να φεύγει στάχτη από το πορτάκι του λέβητα για τα ξύλα, θέλω να ρωτήσω το εξής.
Αφού πια στη καμινάδα μπήκαν παντού σφιγκτήρες και βίδες (οπότε μόνο το καπάκι του ταφ μπορεί να φύγει), πώς θα γίνει να γλυτώσω από τη στάχτη που πετιέται κάποιες φορές;
Μιλώντας με τον τεχνικό μού είπε ότι οι Τσέχοι ζήτησαν στοιχεία από τη λειτουργία του λέβητα (υπάρχει κάτι σαν μαύρο κουτί πληροφοριών μέσα), για να λύσουν το ζήτημα. Κι επειδή είναι θέμα ελκυσμού, κάτι μου είπε ότι σκέφτονται για ηλεκτρικό καπέλο στην καμινάδα(δεν ξέρω τι είναι αυτό - το περιστρεφόμενο απ' την άλλη βοηθάει μόνο στον αέρα) και κάτι για αισθητήρα φωτός για την έναυση.
Τους είπα για το κλαπέ ελκυσμού και είπαν τα παιδιά ότι θα το συζητήσουν με τους Τσέχους.

Κι επειδή αλλού έκραξα το συνεργείο του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ για την καμινάδα , οφείλω να ομολογήσω ότι το ενδιαφέρον τους για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος είναι υποδειγματική. Οι δε Τσέχοι συνεχώς ζητούν ενημέρωση για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύπτει και προσπαθούν να βρουν λύσεις ουσιαστικές και όχι μεσοβέζικες. Μέχρι στιγμής το After Sale Service είναι πέρα από κάθε προσδοκία. Κι επειδή τα παιδιά βλέπουν ότι ενδιαφέρομαι, προσπαθούν να μου εξηγούν τα πάντα.

Εννοείται ότι όποιος άλλος έχει καμιά ιδέα ή άποψη, νομίζω ότι θα βοηθήσει πολύ.[/quote]

λογικά θα βρούν την λύση οι Τσέχοι με το συνεργείο του Αλέξανδρου...εγώ πάντως θα έβαζα ένα κλαπέ ελκυσμού και εκτόνωσης και θα ξένοιαζα...όσο και να το ασφαλίζεις δεν κάνεις τίποτα...κάπου πρέπει να εκτονωθούν τα καυσαέρια...άν δεν σκάσει η καμινάδα, θα σκάσει ο λέβητας στις πόρτες...είναι πολύ μεγάλη η πίεση που δημιουργείται και δεν περιορίζεται με σφιξήματα παρά μόνο με εκτόνωση.

Γνώμη μου βέβαια...μη με παρεξηγήσετε...άλλοι κατασκευαστές κάνουν άλλα...και εξαρτάται και από το τί θέλει και ο πελάτης... :blush:

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5377 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Απ: Re: Απ: Re: Απ: Σωστή καμινάδα

egglezos έγραψε:

KERBEROS έγραψε: [quote="egglezos"
εκτός όμως από ελκυσμό, προσφέρει τα μέγιστα σε περίπτωση έκρηξης (π.χ. από κλίνκερ και συσωρευμένη πελλέτα με απότομη ανάφλεξη μέχρι να σταθεροποιηθεί ο ελκυσμός). Για να μήν δείτε λοιπόν καμιά καμινάδα να ξεκολλάει από τον λέβητα, καλό είναι ένα κλαπεδάκι...


Κύριε Εγγλέζε,
αν διαβάσετε σε άλλο θέμα, εμένα η καμινάδα μου έφυγε :sick: . Κι επειδή θυμήθηκα αυτό που είχατε πει εδώ, επίσης θυμήθηκα ότι κάποιες φορές, όταν συσσωρεύεται κλίνκερ, γίνεται μια μικρή έκρηξη στον χώρο καύσης, η οποία έχει ως αποτέλεσμα κάποιες φορές να φεύγει στάχτη από το πορτάκι του λέβητα για τα ξύλα, θέλω να ρωτήσω το εξής.
Αφού πια στη καμινάδα μπήκαν παντού σφιγκτήρες και βίδες (οπότε μόνο το καπάκι του ταφ μπορεί να φύγει), πώς θα γίνει να γλυτώσω από τη στάχτη που πετιέται κάποιες φορές;
Μιλώντας με τον τεχνικό μού είπε ότι οι Τσέχοι ζήτησαν στοιχεία από τη λειτουργία του λέβητα (υπάρχει κάτι σαν μαύρο κουτί πληροφοριών μέσα), για να λύσουν το ζήτημα. Κι επειδή είναι θέμα ελκυσμού, κάτι μου είπε ότι σκέφτονται για ηλεκτρικό καπέλο στην καμινάδα(δεν ξέρω τι είναι αυτό - το περιστρεφόμενο απ' την άλλη βοηθάει μόνο στον αέρα) και κάτι για αισθητήρα φωτός για την έναυση.
Τους είπα για το κλαπέ ελκυσμού και είπαν τα παιδιά ότι θα το συζητήσουν με τους Τσέχους.

Κι επειδή αλλού έκραξα το συνεργείο του ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ για την καμινάδα , οφείλω να ομολογήσω ότι το ενδιαφέρον τους για την επίλυση οποιουδήποτε προβλήματος είναι υποδειγματική. Οι δε Τσέχοι συνεχώς ζητούν ενημέρωση για οποιοδήποτε πρόβλημα προκύπτει και προσπαθούν να βρουν λύσεις ουσιαστικές και όχι μεσοβέζικες. Μέχρι στιγμής το After Sale Service είναι πέρα από κάθε προσδοκία. Κι επειδή τα παιδιά βλέπουν ότι ενδιαφέρομαι, προσπαθούν να μου εξηγούν τα πάντα.

Εννοείται ότι όποιος άλλος έχει καμιά ιδέα ή άποψη, νομίζω ότι θα βοηθήσει πολύ.


λογικά θα βρούν την λύση οι Τσέχοι με το συνεργείο του Αλέξανδρου...εγώ πάντως θα έβαζα ένα κλαπέ ελκυσμού και εκτόνωσης και θα ξένοιαζα...όσο και να το ασφαλίζεις δεν κάνεις τίποτα...κάπου πρέπει να εκτονωθούν τα καυσαέρια...άν δεν σκάσει η καμινάδα, θα σκάσει ο λέβητας στις πόρτες...είναι πολύ μεγάλη η πίεση που δημιουργείται και δεν περιορίζεται με σφιξήματα παρά μόνο με εκτόνωση.

Γνώμη μου βέβαια...μη με παρεξηγήσετε...άλλοι κατασκευαστές κάνουν άλλα...και εξαρτάται και από το τί θέλει και ο πελάτης... :blush:[/quote]

Το καλό είναι ότι εκτονώνεται από το πορτάκι για τα ξύλα, το κακό είναι ότι κάποιες φορές πετιέται από εκεί στάχτη.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.198 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ