Σωστή καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4511 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Επισης παρατηρησα χθες οτι στη εξοδο των καυσιμων εχει τοποθετηθει ενα πορτακι το οποιο αφηνει μονο το 50% τον καυσαεριων να βγουν απο τη καμιναδα. Επικοινωνησα χθες με τους γερμανους και μου ειπαν οτι ο κρατικος μηχανισμος τους BAFA εχει κανει αυτον τον ελεγχο και οτι το σωστο ειναι να τοποθετουνται σε ολες τις σομπες τετοια πορτακια..

Ορισμένοι κατασκευαστές τοποθετούν ρυθμιζόμενα damper στην έξοδο των καυσαερίων. Ρυθμίζονται σε συγκεκριμένη θέση κατά την αρχική τοποθέτηση ανάλογα με τη διαμόρφωση καπναγωγού-καπνοδόχου. Το δικό σου πορτάκι μετακινείται;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4518 από michalisgr
Απαντήθηκε από michalisgr στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα

Δημήτριος έγραψε: Επισης παρατηρησα χθες οτι στη εξοδο των καυσιμων εχει τοποθετηθει ενα πορτακι το οποιο αφηνει μονο το 50% τον καυσαεριων να βγουν απο τη καμιναδα. Επικοινωνησα χθες με τους γερμανους και μου ειπαν οτι ο κρατικος μηχανισμος τους BAFA εχει κανει αυτον τον ελεγχο και οτι το σωστο ειναι να τοποθετουνται σε ολες τις σομπες τετοια πορτακια..

Ορισμένοι κατασκευαστές τοποθετούν ρυθμιζόμενα damper στην έξοδο των καυσαερίων. Ρυθμίζονται σε συγκεκριμένη θέση κατά την αρχική τοποθέτηση ανάλογα με τη διαμόρφωση καπναγωγού-καπνοδόχου. Το δικό σου πορτάκι μετακινείται;


ναι μετακινειται αν θελω η το βγαζω και τελειως.. εμενα ειναι στο 50%.
Κατι ασχετο να ρωτησω;; Βασικα λυθηκε το προβλημα με το μπουρι και τη μαυρλια.. σημερα εβαλα το χερι μου πανω στη καμιναδα στην εξοδο ο αερας ηταν ζεστος αλλα ΟΧΙ καυτος να καει το χερι μου.. Βαθμους δε ξερω ποσους ειχε.. Σε εσας πως ειναι;; Μπορειτε να βαλετε χερι στην εξοδο;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4519 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Στο 1 τα καυσαέρια είναι ζεστά αλλά στο 5 καίνε. Πιστεύω ότι αν μονώσω τα 60 εκατοστά που εκτίθενται, θα ανέβει η θερμοκρασία τους και ισως να λειτουργεί ελαφρώς καλύτερα η σόμπα να βελτιωθεί δηλαδή η απαγωγή των καυσαερίων με συνέπεια λιγότερα κατάλοιπα στην καπνοδόχο. Α!ξεχασα άλλοι κατασκευαστές(πχ MCZ) αλλάζουν το μοτιβο στη motherboard κατά την αρχική τοποθέτηση ανάλογα με τη διαμόρφωση της καπνοδόχου.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Δημήτριος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4580 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Οι Τσέχοι τελικά είχαν απόλυτο δίκιο.
Μόλις άδειασα για πρώτη φορά το ταφ καθαρισμού στην αρχή της καμινάδας. Αρκετή μαυρίλα, που, αν συσσωρευόταν χωρίς καθαρισμό για πολύ καιρό, φαντάζομαι ότι θα δημιουργούσε πολλά προβλήματα. Απ' ό,τι καταλαβαίνω, παιδιά, πρέπει να είναι απαραίτητο εξάρτημα τελικά το ταφ καθαρισμού για λέβητες ή σόμπες στερεών καυσίμων. Μήπως θα 'πρεπε να είναι υποχρεωτικό ή αλλιώς να το ζητάμε εξαρχής;
Στην περίπτωσή μου, αν οι Τσέχοι δεν έλεγχαν την εγκατάσταση, ούτε που θα ασχολούνταν ο έλληνας εγκαταστάτης.
Τυχαίο; Δε νομίζω...

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4960 από BLACKBIRT
Απαντήθηκε από BLACKBIRT στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
τελικα με την καμινάδα μου δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
έτσι είναι τωρα στις φώτο που ανέβασα. Έχει μια γωνία 45 μοιρών.

imageshack.us/photo/my-images/100/img0256py.jpg/
imageshack.us/photo/my-images/713/img0257fg.jpg/

Σκέφτομαι να να την αλλάξω και όπως βγαίνει από την σόμπα να βάλω το Τ καθαρισμού. Μετά να ανεβαίνει κάθετα για περίπου 1,5 μέτρο και μετα με γωνία 90 μοιρών να στίβει. Εκεί θα έχει ένα οριζόντιο τμήμα περίπου 1 μέτρο και μετα θα έχει άλλη μία γωνία 90 μοιρών και θα συνδεέται με κύριο τμήμα της καμινάδας.
σαν συνδεσμολογία είναι εντάξει ή να την αφήσω όποως έχει ;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4972 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Απ: Σωστή καμινάδα
Από μέσα πως είσαι ;

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.110 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ