Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79351 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Τι έγινε ρε παιδιά κανείς με κανένα πρόβλημα να λύσουμε για τον termodinamik?? Όλα τέλεια είναι???

Σήμερα και χθες πήγα και βοήθησα έναν γνωστό με την έναυση και τις ρυθμίσεις του πυρηνόξυλου για τον λέβητα που εγκατέστησε τον bioplex 60000 kcal της thermostahl..

Αρκετά καλή ποιότητα κατασκευής αν και τα 4200€ (μαζί με τις βαλβίδες ασφαλείας) που έδωσε για αγορά ,μου φαίνονται λίγο υπερβολικά. Πήρε τον αναλογικό πίνακα και είναι ένα μάτσο χάλι. Το αναλογικό θερμόμετρο με τον θερμοστάτη του λέβητα έχουν απόκλιση 6 βαθμούς. Το τάισμα ρυθμίζεται ανά 6 sec και η αναμονή ανά 12 sec άλλα με αποκλίσεις όταν τα χρονομέτρησα. Για να του ανεβάσει 70 βαθμούς με εξωτερική θερμοκρασία 10 βαθμών πήρε κάνα δίωρο σε διόροφη κατοικία 220 τ.μ με μια σχετική μόνωση και σχετικά καλά κουφώματα... Ο θάλαμος καύσης είναι τεράστιος και θέλει πολύ τάισμα για να ανεβάσει θερμοκρασία.. Αν και θα το ξαναδώ νομίζω ότι έχει καλή ποιότητα αλλά μασάει πολύ. Έχω την εντύπωση ότι μετέτρεψαν το ξυλολέβητα σε βιομάζα..
Νομίζω ότι κατανάλωση του θα παίξει γύρω στα 70-80 kgr την ημέρα κατά μέσο όρο . Θα δούμε..

Πάντως termodinamik δεν είναι... Θα το παρακολουθήσω πάντως..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79505 από makiskat
Απαντήθηκε από makiskat στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
τα σπαει ο termodinamik τελικα, κατι αλλο ρε παιδια, ο μαβιλ ειναι ακριβοτερος απο τον δικο μας?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79509 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Περίπου 3000€ βρίσκεις τώρα τον 45000 kcal της mavil.

Ο termodinamik το μειονέκτημα που έχει είναι τα μικρά σιλό σε χωρητικότητα.. Καλύτερα να έβαζαν ένα σιλό που να χώραγε 200 kg και ας κόστιζε 150€ παραπάνω..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79581 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

DIAS έγραψε: Πατριωτάκι και μένα μαρέσει το τζάκι αλλά είναι πολύ δύσκολο να το μετατατρέψεις σε ενεργεικό και να ζεστάνω όλο το σπιτι. Για να γίνει σωστό θα στοιχίσει περίπου όσο και ο λέβητας και θα γινει το σπίτι οικοδομή.
Προς το παρόν το ανάβουμε καθημερινα και ψήνουμε τα αγιασωτκα κάστανα


Δια συνολικα αν πιανουν τα χερια σου θα σου βγει 1000-1200 ευρω συν τα μεταφορικα για να κατεβει μυτιληνη.
Απο ζεστη μεχρι τα 120 τμ στην εγγυώμαι εγω φιλε
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kimon

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79665 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
:pinch: :pinch:

erimitis έγραψε:

DIAS έγραψε: Πατριωτάκι και μένα μαρέσει το τζάκι αλλά είναι πολύ δύσκολο να το μετατατρέψεις σε ενεργεικό και να ζεστάνω όλο το σπιτι. Για να γίνει σωστό θα στοιχίσει περίπου όσο και ο λέβητας και θα γινει το σπίτι οικοδομή.
Προς το παρόν το ανάβουμε καθημερινα και ψήνουμε τα αγιασωτκα κάστανα


Δια συνολικα αν πιανουν τα χερια σου θα σου βγει 1000-1200 ευρω συν τα μεταφορικα για να κατεβει μυτιληνη.
Απο ζεστη μεχρι τα 120 τμ στην εγγυώμαι εγω φιλε

:whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79718 από DIAS
Απαντήθηκε από DIAS στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
erimiti
Πες μου λεπτομέρειες . Τι ενορέις 1000 με 1200 ευρώ είναι για την αγορά του τζακιού;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ