Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158040 από kan10
Απαντήθηκε από kan10 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
φίλε johnym30 αν θέλεις απάντησε μου σε κάτι. Έκανα δουλειά όπως έγραψα αλλά έτσι από περιέργεια.
1) Από τον πίνακα ταξιδεύουν δυο καλώδια προς τον ηλεκτροκινητηρα το ένα (το πιο χοντρό) μεταφέρει την ισχύ και το δεύτερο μάλλον μια επικοινωνία του μοτέρ με τον πίνακα, το πιο πιθανόν αν κολλήσει ο κοχλίας να δώσει εντολή ανάστροφης του μοτέρ.
2) Έχει και έναν θερμοστάτη εβαπτιζομενο μέσα σε λάδι που μετρά θερμοκρασία νερού λέβητα,καθώς και δίπλα του
ενα δεύτερο θερμικό ασφαλείας όχι εβαπτιζομενο .(αν δεν κάνω λάθος όπως τα έγραψα).
Τα αντίστοιχα δικάσου στον πίνακα υπάρχουν; και αν ναι έχουν την ίδια συνδεσμολογια; ή τοποθετείς τις δυο επαφές
στην θέση όπου είναι η θήκη με το λάδι και προς το μοτέρ ταξιδεύει ένα καλώδιο μόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158083 από johnym30
Απαντήθηκε από johnym30 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας

kan10 έγραψε: φίλε johnym30 αν θέλεις απάντησε μου σε κάτι. Έκανα δουλειά όπως έγραψα αλλά έτσι από περιέργεια.
1) Από τον πίνακα ταξιδεύουν δυο καλώδια προς τον ηλεκτροκινητηρα το ένα (το πιο χοντρό) μεταφέρει την ισχύ και το δεύτερο μάλλον μια επικοινωνία του μοτέρ με τον πίνακα, το πιο πιθανόν αν κολλήσει ο κοχλίας να δώσει εντολή ανάστροφης του μοτέρ.
2) Έχει και έναν θερμοστάτη εβαπτιζομενο μέσα σε λάδι που μετρά θερμοκρασία νερού λέβητα,καθώς και δίπλα του
ενα δεύτερο θερμικό ασφαλείας όχι εβαπτιζομενο .(αν δεν κάνω λάθος όπως τα έγραψα).
Τα αντίστοιχα δικάσου στον πίνακα υπάρχουν; και αν ναι έχουν την ίδια συνδεσμολογια; ή τοποθετείς τις δυο επαφές
στην θέση όπου είναι η θήκη με το λάδι και προς το μοτέρ ταξιδεύει ένα καλώδιο μόνο.

καλημέρα,
Σωστα προς το μοτερ πάει μόνο ένα καλώδιο, δεν μπορεί δλδ να γυρίσει ανάποδα το μοτερ για να ξεμπλοκάρει πχ.
Τώρα για τους 2 θερμοστάτες και τους 2 τους έχω τοποθετήσει στο ίδιο σημείο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158112 από kan10
Απαντήθηκε από kan10 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
Ο.Κ johnym ήσουν σαφής. Έτσι τα είχα φανταστεί και εγώ. Εκει που βάζουμε τούς θερμοστάτες (εσύ τούς δυο πια και εγώ τον ένα) το λάδι με το πέρασμα του χρόνου εξατμίζετε? Δεν το έχω κοιτάξει. Αύριο θα ρίξω μια ματιά. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158420 από kalliopi81
Απαντήθηκε από kalliopi81 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
καλησπερα εχω και εγω ενα θεμα με το λεβητα μου 40.μετα απο μια υπερθερμανση μου κολλαει ο κοχλιας και μου πεταει ολο το πελλετ απο το σιλο μεσα στον καυστηρα η αλλες φορες μου ριχνει την ασφαλεια. ας με βοηθησει καποιος!!!ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158421 από kan10
Απαντήθηκε από kan10 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
κόψε το ρεύμα για λίγα λεπτά,να κάνει επανεκκίνηση ο πίνακας. Οταν λες κολαει ο κοχλίας και σου ρίχνει το πελλετ
στον καυστήρα εννοείς δεν σταματά στον χρόνο που του έχεις ορίσει και ρίχνει ασταμάτητα? Δεν μπορεί να έπαθε βλάβη ο πίνακας από μια υπερθερμαση μόνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 2 Μήνες πριν #158423 από kalliopi81
Απαντήθηκε από kalliopi81 στο θέμα Λέβητας Termodinamik Τουρκίας
ναι δεν σταματαει ο κοχλιας να δουλευει στα δευτερολεπτα που το εχω.μου πεταει το πελλετ μεσα και μερικες φορες μου εχει πεταξει και νερο μεσα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.167 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ