Ξύλο: λύση απεξάρτησης από το πανάκριβο πετρέλαιο

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #341 από vasilisk
η σχεση που εχω με την θερμανση αρχισε οταν μπηκε το αυγο στον.. λοκω...
δεν ειμαι ειδικος στο να προτεινω κατι αλλα οσο ασχοληθηκα και εψαξα και ετρεξα κατι ψιλοεμαθα.
το δοχειο αδρανειας λεγετε ετσι επειδη εκμεταλευετε την θερμοτητα που εχει ο λεβητας την στιγμη που ο χωρος που θερμαινουμε πιασει την επιθυμητη θερμοκρασια.ετσι αντι να τα γυριζει μεχρι να τα κρυωσει τα κυκλοφορει στο δοχειο και α)το ζεσταινει β)εκτωνωνει τον λεβητα.οταν πιασει μια θερμοκρασια το δοχειο βοηθαει στο να μην εχει ο λεβητας να ζεστανει κρυα νερα ή να τα κυκλοφορει αμεσα στα σωματα αν εχει θερμοκρασια μεγαλη.

το να ζεσταινεις πρωτα το δοχειο και μετα τα σωματα δεν μπορω να το καταλαβω.
Last edit: 12 Χρόνια 5 Μήνες πριν by vasilisk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #354 από spyroskosmas
Καλησπέρα σε όλους!
Τελείωσα την εγκατάσταση του Atmos Dc32s, και καίει δύο μέρες πλέον. Οι εντυπώσεις πολύ καλές.Συνέδεσα να ζεσταίνω πρώτα το δοχείο και από εκεί τα σώματα με τη συνδεσμολογία που φαίνεται στο σκαρίφημα. Έχω μεζονέτα 121μ στα Ιωάννινα, με μπόιλερ ΖΝΧ 200λτ, και μπορώ να πω ότι το δοχείο φορτίζεται πλήρως πολύ πιο γρήγορα απ΄ότι περίμενα.
Μου έχουν δημιουργηθεί όμως οι εξής απορίες:
1. Γιατί να ρυθμιστεί ο θεμοστάτης επαφής στους 68ο και όχι π.χ. στους 75 ή 80ο που λέει και στο βιβλιαράκι;
2. Ποιες είναι από την εμπειρία σας οι βέλτιστες θέσεις των δύο περιστροφικών διακοπτών στο χειριστήριο κατά τη διάρκεια της λειτουργίας;

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #369 από bora550

androutso έγραψε:

bora550 έγραψε: Δεν μπορω να καταλαβω ρε παιδια τι φταιει.... η θερμοκρασια στο σπιτι δεν ανεβαινει πανω απο 21 βαθμους. Ο Atmos διχνει θερμοκρασια 81 βαθμους. Το laddomat ομως στα επιστρεφομενα απο το δοχεια διχνει 40... Αν αφισω τον λεβητα χωρις ξυλα ή με λιγα ξυλα καμια 4 ωρες το βραδι να φανταστητε το πρωι παπαλα... Τι λαθος εχει γινει δεν μπορω να καταλαβω.. Αν υπαρχει καπιος φιλος απο θεσσαλονικη με γνωση σε αυτα τα θεματα γιατι δεν μπορω αλλες κομπογιανιτικες λυσεις να μου στειλει ΠΜ να ερθει να το δει και να πληρωθει κιολας...

Τη μοντελο εχεις?Ποσα τετραγωνικα εχεις?Τη ξυλο καις?
Περιμενω αυριο τον δικο μου και με τρομαξε το μυνημα σου!!!!


Μοντελο DC40SX - 200TM - καιω οξια και μεσε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #370 από bora550

dpas έγραψε:
Όσο το δοχείο αδρανείας είναι κρύο είναι φυσιολογικό να δείχνει 40 βαθμούς.

Δες λίγο αυτό:


Το γνωριζω το εχω δει το βιντεο και αυτο και αλλα πολλες φορες... Το ερςτημα ειναι γιατι να ειναι τοσο κρυο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #374 από bora550

vasilisk έγραψε: εδωσες ενα καρο λεφτα για τα μηχανηματα και δεν ειχες σωστο τεχνικο απ οτι φαινεται.λαθος συνδεσμολογια 100%.το συνδεσες να ζεσταινεις τα σωματα κι οταν πιασει θερμοκρασια ο θερμοστατης να στελνεις την αδρανεια στο δοχειο ή ζεσταινεις το δοχειο κι απο εκει τα σωματα?το πρωτο για μενα ειναι και το σωστο και ειναι και η ιδεα του δοχειου αδρανειας.να μαζευεις την περισσευματα θερμοτητας.το laddomat που ειναι συνδεμενο?σε πιο δοχειο?αυτος που στο εγκατεστησε ειχε ξανασυνδεσει τετοιο δοχειο?


3 μερες δουλεια... θελουν 900 Euro... πολυ μαγκες νομιζω ε?? Η σινδεσμολογια σιγουρα λαθος αλλα δεν ξερω που... Ειναι συνδεμενο πρωτα στο δοχειο αδρανειας και μετα... απο δευτερη θυρα απο πανω δευτερος κυκλοφοριτης ηλεκτροβανες σωματα αναλογα με ηλεκτροβανες για δυο οροφους.. το Laddomat 21 ειναι συνδεμενο με ζεστα νερα Ατμος DC40SX οπου εκει στην εξοδο εχουν βαλει θερμοστατικη επαφη για εντολη του κυκλοφορητη του Laddomat. Πρην φτασει εκει με ταφ δοχειο διαστολης 100 λιτρα αλλα και παραλληλα συνδεμενο με ταφ στην πρωτη απο δεξεια θυρα του δοχειου αδρανειας, στην συνεχεια στην πανω πλευρα του Laddomat και μετα δεξεια απο την πλευρα του κυκλοφοριτη επιστροφη στον λεβητα και απο αριστερα στην τελευτεα θυρα του δοχειου αδρανειας. Θα κανω σχεδιο της συνδεσης για οσους δεν καταλαβαν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 5 Μήνες πριν #375 από bora550

dpas έγραψε: Με ποιό τρόπο (συνδεσμολογία) γίνεται το άλλο που λες; Μπορείς να δώσεις ένα σχεδιάγραμμα...

Περιμένω το απόγευμα τον θερμουδραυλικό για να συζητήσω και να ξεκινήσω εργασίες και έχω πελαγώσει.. :( :( :(


Το ιδιο ειπαν και στους τεχνικους που ηρθαν και μου το περασαν (για τον τροπο συνδεσης) Απαντησα πως ειναι συνδεμενο ποιο πανω.. Θα κανω και σχεδιαγραμμα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ