Πρόγραμμα "Εξοικονομώ κατ' Oίκον" - Προτάσεις & Σχόλια

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104793 από γιαννης-δραμα

jimopoulos έγραψε:

γιαννης-δραμα έγραψε: Σημερα τσεκαρα με την καρτα μου στην τραπεζα αν μπηκαν τα λεφτα απο τα ΠΕΑ και οντως ειχαν μπει(421ευρω οσα ειχα δωσει δηλαδη για τα ΠΕΑ),αρα πληρωθηκαν και η προμηθευτες μετα απο 2 μηνες οπου κατατεθηκαν τα τιμολογια κτλ.
Επιτελους τελειωσαμε και ολα πηγαν ρολοι(με λιγη υπομονη),μπορει να μας πηρε 10 μηνες αλλα αξιζε τον κοπο :) τωρα απολαμβανουμε το σπιτακι μας :lol:
Ελπιζω να το κανουν οσοι περισσοτεροι μπορουν ;)

ποσο καιρο χρειαστηκε Γιαννη για εκταμιευση τελικη απο την στιγμη που κετεθεσες τιμολογια στην τραπεζα?
κοντευω τους 3 μηνες σχεδον,και δεν μπηκε φραγκο ακομη...

2 μηνες αλλα δεν ξερω αν τελικα πληρωθηκαν οι προμηθευτες(εγω παντως τα λεφτα απο τα ΠΕΑ τα πηρα)!Απο την τραπεζα μου ειχαν πει οτι οταν γινει η τελικη εκταμιευση θα μπαιναν και τα λεφτα για τα ΠΕΑ,αλλα δεν πηγα να ρωτησω κανεναν προμηθευτη τι εγινε με τα δικα τους λεφτα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #104795 από egress1981
Καλησπερα.Εμενα οταν μπηκαν τα λεφτα του ΠΕΑ μπηκαν και στους προμηθευτες.Οποτε και σε εσας ετσι θα συμβει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105239 από mimikula85
καλησπερα,
θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει...
πηρα την οικονομική προεγκριση από την τράπεζα εδώ και 3-4 μήνες. δηλαδή πηγα στην τρλαπεζα και τους εδωσα ολα τα δικαιολογητικα για να παρω οικονομικη προεγκριση. αφου την πήρα την οικονομικη προεγκριση,κατέθεσα αίτηση μαζι με το ενεργειακο πιστοποιητικο κ ολα τα δικαιολογητικα. 2 φορες υπήρξαν εκκρεμοτητες επικοινωνησαν μαζι μου και τους εδωσα κ συμπληρωματικα χαρτια. εδω κ 1 μιση μηνα περιπου δεν μου ξανατηλεφωνησαν. ρωτησα στην τραπεζα δεν τους ηρθε αλλη ελλειψη. τωρα εγω τι περιμένω? να υπογραψω ξανα στην τραπεζα για να παει η αιτηση σε ετεαν ή περιμενω τις λιστες του ετεαν? η υπαλληλος μου ειπε να περιμενω λιστες ετεαν. αλλη υπαλληλος οτι θα υπογραψω ξανα για να φυγει η αιτηση για ετεαν. ευχαριστώ,!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105243 από γιαννης-δραμα

mimikula85 έγραψε: καλησπερα,
θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι εχω μπερδευτει...
πηρα την οικονομική προεγκριση από την τράπεζα εδώ και 3-4 μήνες. δηλαδή πηγα στην τρλαπεζα και τους εδωσα ολα τα δικαιολογητικα για να παρω οικονομικη προεγκριση. αφου την πήρα την οικονομικη προεγκριση,κατέθεσα αίτηση μαζι με το ενεργειακο πιστοποιητικο κ ολα τα δικαιολογητικα. 2 φορες υπήρξαν εκκρεμοτητες επικοινωνησαν μαζι μου και τους εδωσα κ συμπληρωματικα χαρτια. εδω κ 1 μιση μηνα περιπου δεν μου ξανατηλεφωνησαν. ρωτησα στην τραπεζα δεν τους ηρθε αλλη ελλειψη. τωρα εγω τι περιμένω? να υπογραψω ξανα στην τραπεζα για να παει η αιτηση σε ετεαν ή περιμενω τις λιστες του ετεαν? η υπαλληλος μου ειπε να περιμενω λιστες ετεαν. αλλη υπαλληλος οτι θα υπογραψω ξανα για να φυγει η αιτηση για ετεαν. ευχαριστώ,!!!

Αν θυμαμαι καλα πρωτα υπογραφεις την αιτηση ωφελουμενου και μετα μπαινεις στις λιστες και μετα υπογραφεις την δανειακη συμβαση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #105306 από gs1593
Απαντήθηκε από gs1593 στο θέμα Νέες εκρίσεις Εξοικονομώ
Φρέσκιες εγκρίσεις:
www.etean.gr/PublicPages/NewsArticle.aspx?ID=37
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": glf

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 9 Μήνες πριν #107233 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Νέες εκρίσεις Εξοικονομώ
«Εξοικονόμηση» με το σταγονόμετρο

Μόνον ένα στα δύο νοικοκυριά που υπέβαλαν αίτηση για να ενταχθούν στα προγράμματα «Εξοικονόμηση κατ' οίκον» θα πάρουν τελικά την προβλεπόμενη χρηματοδότηση και θα υλοποιήσουν παρεμβάσεις στα ενεργειακά σπάταλα σπίτια τους. Στην πραγματικότητα οι... τυχεροί είναι πολύ λιγότεροι, αφού, δύο χρόνια μετά την έναρξη του μέτρου, μόλις το 8% των ενδιαφερόμενων ιδιοκτητών έχουν εκταμιεύσει τα κονδύλια, ενώ άλλο ένα 10% έχει πάρει προκαταβολή.

Το φιλόδοξο πρόγραμμα του υπουργείου Περιβάλλοντος για τον περιορισμό της ενεργειακής κατανάλωσης στον ιδιαίτερα σπάταλο οικιακό τομέα ξεκίνησε τον Φεβρουάριο του 2011, με προϋπολογισμό 470 εκατ. ευρώ από κοινοτικούς πόρους, ενώ άλλα 130 εκατ. ευρώ αντιπροσωπεύουν τη συμβολή των τραπεζών. Με το συνολικό κονδύλι των 6οο εκατ. ευρώ υπολογίστηκε ότι θα μπορούσαν να καλυφθούν περίπου 60.000 παρεμβάσεις.

Οι χρηματοδοτήσεις αφορούν παλιές κατασκευές και οι ενδιαφερόμενοι έχουν δικαίωμα να πάρουν χαμηλότοκο δάνειο, αλλά και κρατική επιδότηση το ύψος της οποίας καθορίζεται από το εισόδημά τους και την περιοχή του ακινήτου. Υπολογίζεται ότι τα νέα έργα θα εξασφαλίσουν απασχόληση σε 10.400 άτομα στον ιδιαίτερα δοκιμαζόμενο τομέα των κατασκευών.
Η ανταπόκριση των ιδιοκτητών είναι σημαντική, αφού έως τώρα, με βάση τα επίσημα στοιχεία, έχουν υποβληθεί περίπου 140.000 αιτήσεις. Από αυτούς όμως έχουν πάρει προέγκριση περίπου 65.500 πολίτες, ενώ άλλοι 8.000 βρίσκονται σε προχωρημένο στάδιο ένταξης στο πρόγραμμα. Περίπου 3ΐ.οοο φάκελοι εξετάζονται από τις αρμόδιες υπηρεσίες του υπουργείου Περιβάλλοντος και 13.000 βρίσκονται σε διαδικασία ελέγχου στις τράπεζες. Στα δύο τελευταία χρόνια μόλις 12.000 ιδιοκτήτες έχουν εκταμιεύσει το δάνειο και άλλοι 14.000 πήραν προκαταβολή.

Οι ρυθμοί απορρόφησης αυξήθηκαν κατακόρυφα το τελευταίο διάστημα, αφού στα τέλη Ιουνίου είχαν υπογραφεί μόνον 22.358 συμβάσεις συνολικού ύψους 223 εκατ. ευρώ, από τα οποία τα 62,6 εκατ. αφορούσαν τη συμμετοχή του τραπεζικού τομέα. Ένα μήνα αργότερα, στα τέλη Ιουλίου, οι προεγκρίσεις δανείων είχαν φτάσει τις 66.476.

Έχει ενδιαφέρον ότι οι περισσότερες αιτήσεις προέρχονται από την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας και ακολουθούν η Θεσσαλία και η Αττική.

Γ. Μανιάτης: «Να συνεχιστεί»

Για τη συνέχιση του προγράμματος, ο υπουργός Περιβάλλοντος, Γιάννης Μανιάτης, έστειλε επιστολή προς το οικονομικό επιτελείο της κυβέρνησης ζητώντας πρόσθετα κονδύλια ύψους 270 εκατ. ευρώ για να συνεχιστεί το πρόγραμμα, που θα αυξήσει κατά 6.500 τις θέσεις απασχόλησης για οικοδόμους αλλά και μηχανικούς. Στη σχετική επιστολή που έστειλε ο Γιάννης Μανιάτης στον Κωστή Χατζηδάκη επισημαίνει ότι με τη νέα χρηματοδότηση θα καλυφθούν οι ανάγκες ως την άνοιξη του 2014 και θα μειωθεί σημαντικά η κατανάλωση ενέργειας για θέρμανση και ψύξη σε νοικοκυριά μεσαίων και χαμηλών εισοδημάτων. Αν δεν εγκριθούν οι πρόσθετες χρηματοδοτήσεις, θα σταματήσει η υποδοχή νέων αιτήσεων στις περιφέρειες Νότιου Αιγαίου, Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.

www.michanikos-online.gr/news.php?aID=9118

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ