Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9089 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Τιμή και δόξα στους αθάνατους παραδοσιακούς σοβάδες, και ευχές να ζήσουν χίλια χρόνια οι συνταξιούχοι πλέον τιμημένοι Ελληνες σοβατζήδες οικοδόμοι μας. Η μαστοριά και η τέχνη τους θα μείνει για πάντα στην ιστορία.

Στα υπόλοιπα μαστοράκια σοβατζήδες του κώλου…….


Έχω συμμετάσχει σε δεκάδες φόρουμ , με γνώμονα πάντα την ενημέρωση και την ανταλλαγή απόψεων μεταξύ των μελών. Ποτέ δεν έχω βρίσει η προσβάλει κάποιον με την θέληση μου. Σαν απλός μαστοράκος σοβατζής του κώλου νομίζω πως δεν μπορώ να το αποφύγω. Υπάρχουν διάφοροι τύποι προκειμένου να καλύψουν την εσωστρέφεια τους και τα κόμπλεξ που πιθανόν έχουν, επιδίδονται σε ειρωνείες, με προσβλητικό και υβριστικό ύφος, αμφισβητώντας τους πάντες και τα πάντα, γνωρίζοντας μόνο αυτοί και κανένας άλλος, ότι έχει σχέση με αυτόν τον…. Πλανήτη.

Σε εμένα μαθήματα υλικών, τεχνικών, και μελλοντικών προβλημάτων που θα προκύψουν από τις εφαρμογές δεν κάνει κανείς....ιδίως στους σοβάδες νέας γενιάς.


Ποιος θα τολμήσει να κάνει μάθημα σ΄εναν …ξερόλα;

Οι πάστες δεν είναι επινόηση των εταιριών, αν αναφέρεσαι για Ελληνικές εταιρίες και αυτό γιατί στην Ελλάδα δεν παρασκευάζεται πάστα. Όλες οι πάστες είναι εισαγόμενες.


Το ότι είσαι άσχετος πάνω στο θέμα είναι σίγουρο δεν χρειάζονται αποδείξεις. Στη marmadom που βρίσκεται στη περιοχή μου, 1000% παρασκευάζονται εδώ. Είχα πάει την επομένη ενός σεμιναρίου της εταιρίας , και το είδα με τα μάτια μου.

Επίσης είναι μεγάλο λάθος να λές ότι η πάστα ζητήθηκε απο τους σοβατζήδες, γιατί απλά ο Ελληνας σοβατζής δεν γνωρίζει απο σπάτουλα, και ούτε θέλει να μάθει. Γιατί η πάστα θέλει σπατουλάρισμα και όχι μαστάρι.


Μάστορα εγώ γράφω στο φόρουμ μόνο στα θέματα που γνωρίζω, και αν μπορώ να βοηθήσω κάποιον έχει καλώς. Δεν ασχολούμαι στα 399 από τα 400 θέματα κάνοντας τον πολύξερο. Το τι χρειάζεται το γνωρίζω καλύτερα από εσένα.

Οι ρηγματώσεις σ’αύτο το υλικό γίνονται για 2 κυρίως λόγους. α) Δεν τοποθετείται υαλόπλεγμα , στις ενώσεις μεταξύ δοκαριών η κολώνων και της τοιχοποιίας, β) Όταν το υλικό υπερβαίνει τα 30 mm σε πάχος. Στον παραδοσιακό επιπλέον, λόγω της υπερβολικής ποσότητας ασβέστη του υλικού, και αν επεξεργαστεί ο σοβάς όταν είναι πολύ υγρός. Στις παρακάτω φωτογραφίες του σπιτιού μου φαίνεται το υλικό (ενσακισμένος χρωματιστός σοβάς με γραμμώσεις), τον οποίο χρησιμοποίησα και στη αρμολόγηση του πετροτοιχου. Υπόψη ότι χρησιμοποιώ πιεστικό για το καθαρισμό του, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9096 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

liakjim έγραψε:

Asteris έγραψε: Τι πάχος έχει ο εξωτερικός σου τοίχος? Το συνηθέστερο είναι τούβλο - μόνωση - τούβλο, με επικρατέστερη μόνωση το φελιζόλ, εκτός αν ο εργολάβος ήταν μερακλής και έβαλε πολυστερίνη. Αν μπορείς να τον βρεις, ρώτα τον. Αλλιώς κάνεις μιά τρύπα στον τοίχο με μεγάλη αρίδα και βλέπεις τι θα συναντήσεις...


Λοιπον ο τοιχος ειναι καπου 33εκ. Πηρα τον πεθερο τηλ κ μου ειπε οτι στην κατασκευη εχει τουβλο-ενα πρασινο μονωτικο υλικο (δεν θυμαται τι)- τουβλο. Βασικα ειναι ο πρωτος μου χειμωνας σε αυτο το σπιτι κ εχω την αισθηση οτι εχει πολυ υγρασια κ οχι καλη θερμομονωση. Ισως να ειναι κ η ιδεα μου. Εχω εναν σταθμο κ σημερα μου δειχνει τωρα ωρα 1830 χωρις καμια ενεργεια απο μενα , θερμοκρασια εξω 9 , μεσα 10 κ υγρασια εξω 60% μεσα 61%(!!!). Το σπιτι εχει αλουμινια με διπλα τζαμια, τα οποια τα εχω τσεκαρει με κερακι σε νυχτα που φυσαγε κ οτι εχασκε το εκλεισα με σιλικονη , οπως κ πορτες. Πλεον αναγκαζομαι κ σκαω ενα παραθυρο για να μην καπνιζει το τζακι(αρα θεωρω οτι δεν εχω διαρροες αερα προς τα μεσα). Τι αλλο να δω?


Μια γνωμη παρακαλω. Ευχαριστω!!!!!!

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9098 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Γιατι ταράχτηκες αγαπητέ μου, και ανέβασες 3 φορές το ίδιο μήνυμα ? :huh:

Για ξαναδιάβασε το μήνυμα μου.

...."Στα υπόλοιπα μαστοράκια σοβατζήδες του κώλου"......υπάρχει και συνέχεια στην πρόταση μου. :huh:

Αν είσαι ένας αρπακολατζής, κακοτέχνης, η αλοδαπός εργολάβος σοβατζής, που αναλαμβάνεις δουλειές χωρίς να ξέρεις τι κάνεις......τότε καλά έκανες και θίχτηκες από τα λεγόμενα μου.

Αν όμως δεν είσαι τίποτα από όλα αυτά, ποιος ο λόγος να θυμώσεις ?
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9099 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Γιατι ταράχτηκες αγαπητέ μου, και ανέβασες 3 φορές το ίδιο μήνυμα ? :huh:

Για ξαναδιάβασε το μήνυμα μου.


Χαίρομαι που είμαι ταραγμένος και οχι διαταραγμένος
Η τριπλή καταχώριση εγινε επειδή προσπαθούσα να ανεβάσω φωτογραφίες αλλα προφανώς λόγω της υψηλής ανάλυσης δεν τα κατάφερα. Συγνώμη κύριε...... τέλειε!!!
Το σταματώ εδώ.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9101 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Παιδιά ειρήνη ημήν..
Τα φώτα σας,επειδή οι απόψεις διίστανται..
Στην βεράντα,απο οπου ξεκινάει η θερμοπρόσοψη,το σοβατεπί αφαιρείται,και το ξανα κολλάμε,πανω στην θερμοπρόσοψη; ή την τρώει η θερμοπρόσοψη,και στην πρώτη σειρά τοποθετείτε μια σειρά απο εξηλασμενη πιο ισχυρή κατα της υγρασίας;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9102 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

jose pelleto έγραψε: Συγνώμη κύριε...... τέλειε!!!


Ετσι μπράβο :) , για να έχεις και την ευκαρία για καμιά δουλίτσα στις δύσκολες αυτές εποχές :evil:

Και να μαθαίνεις και 5 σωστά πράγματα από τον πρωτομάστορα σου. ;)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.172 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ