Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9019 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε: Μιλάμε για εξηλασμένη πολυστερίνη xps 250,παχους 5cm,με αυλακώσεις,υαλόπλεγμα gt110,και τελικό σοβά intermix. Η αλήθεια είναι οτι δεν θυμάμαι τήν κόλα,και δεν την εχω και στο διαφημηστικό. Πάντως επειδή ο πωλητής έχει κάποια σχέση φιλική με το χωριό του πεθερού(χωρίς να εχει σχέση αυτό) ειπε τελική τιμή 13 ευρω. Αυτές της ημέρες θα τον παρω τηλ να μου δωσει ξανά τα υλικά και την τιμή. Ελπίζω να μήν μου τα μασήσει τωρα. Πάντως αν μιλησεις με το τμημα πωλήσεων,στειλε τους e-mail,θα σε βοηθήσουν. Και αν ενδιαφερεσαι παζαρευουμε και την τιμή.
Πάντως πριν απο λίγο ήμουνα με φίλο μαντρά, και τα υλικά της fibran, ολο το πακετο της θερμοπροσοψης το δινει γυρω στα 14 ευρώ. Αύριο θα πάω να τα δώ..


Με σοβά intermix ναι, μπορεί η τιμή να είναι στα 13ευρω. :)

Ο ενσακισμένος σοβάς, όπως και όλοι οι υπόλοιποι σοβάδες που βασίζονται στην μαρμαρόσκονη, δεν είναι οι ρητινούχες πάστες που εφαρμόζονται στις θερμοπροσόψεις.

Η θερμοπρόσοψη με σοβά παραδοσιακό η ενσακισμένο, είναι Ελληνική επινόηση και τεχνική, και τα αποτελέσματα είναι λίαν ικανοποιητικά, έως απαράδεκτα ως προς την ρηγμάτωση και την καταπόνηση της εφαρμογής από το βάρος κλτ κλτ.

Μου είναι αδιάνόητο να φανταστώ πώς μια εφαρμογή που κοστίζει 50ευρώ το τμ, οι δικοί μας μάγκες το κατέβασαν στα 13-14 ευρώ.......αδιανόητο τελείως :huh: :huh:

Τέλος πάντων.....έχετε το νου σας στις επιλογές των φτηνών πραγμάτων.
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9020 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Eπειδή και εμένα με ενδιαφέρει η εξωτερική θερμομόνωση μια προσφορά που πήρα από μια εταιρεία κέλυφος με γκρι μονωτικό (λένε ότι είναι καλύτερο από το μπλε) ήταν 47 το τ.μ. + ΦΠΑ.
Τώρα με τις τιμές που ακούω..... τελώ σε αναμονή για αποτελέσματα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9025 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

dmtr έγραψε: Eπειδή και εμένα με ενδιαφέρει η εξωτερική θερμομόνωση μια προσφορά που πήρα από μια εταιρεία κέλυφος με γκρι μονωτικό (λένε ότι είναι καλύτερο από το μπλε) ήταν 47 το τ.μ. + ΦΠΑ.
Τώρα με τις τιμές που ακούω..... τελώ σε αναμονή για αποτελέσματα.


Ολοι αυτό λένε ότι τα δικά τους είναι καλύτερα απο των άλλων.....Ψαξε καλύτερα υπάρχουν και καλύτερες τιμές, εγώ το τελείωσα με 35€ + φπα / τετραγωνικό (υλικά+εργασία) (280 πραγματικά). Και μάλιστα με τελείωμα ακριλικό σοβά χρωματιστό (γλύτωσα και τα μπογιαντίσματα) και 1500€ επιπλέον για την σκαλωσιά (3όροφη οικοδομή) Υλικά EΞΗΛΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥΣΤΕΡΙΝΗ FIBRAN XPS 70mm,ΒΙΣΜΑ EJOT NTU-130,ΥΑΛΟΠΛΕΓΜΑ 160 gr,ΑΣΤΑΡΙ BIOPRIMER,ΚΟΛΛΑ FL100ST MARMODOM,ΣΟΒΑΣ ΑΚΡΙΛΙΚΟΣ MARMOCRYL FINE ISOMAT

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9042 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Με σοβά intermix ναι, μπορεί η τιμή να είναι στα 13ευρω.

Ο ενσακισμένος σοβάς, όπως και όλοι οι υπόλοιποι σοβάδες που βασίζονται στην μαρμαρόσκονη, δεν είναι οι ρητινούχες πάστες που εφαρμόζονται στις θερμοπροσόψεις.


Λοιπόν μάστορα εχω κάνει 2900 οικοδομικά ενσημα από το 1993 εως το 2007 αποκλειστικά στους σοβάδες (παραδοσιακό ,γυψοσοβά, χρωματιστο, σταμπωτο) και έκανα θερμοπροσοψη το σπιτι μου ολομόναχος με ενσακισμένο σοβά. Η πάστα είναι μια επινόηση των εταιριών υστερα από απαίτηση των συνεργείων για γρήγορη εργασία με λιγότερα εργατικα εξοδα, κυρίως σε ιδιώτες. Οι διάφοροι εργολάβοι – μηχανικοί χρησιμοποιουν τα ενσακισμένα, γιατί πληρώνουν με το τετραγωνικο και δεν τους ενδιαφέρει εάν το συνεργείο χρειαστει παραπάνω εργάτες. Δεν υπάρχει περίπτωση ρηγμάτωσης ,υγρασίας κτλ. Εγω προσωπικα έκανα χρωματιστό στο σπίτι μου και είναι αθάνατο.

Μου είναι αδιάνόητο να φανταστώ πώς μια εφαρμογή που κοστίζει 50ευρώ το τμ, οι δικοί μας μάγκες το κατέβασαν στα 13-14 ευρώ.......αδιανόητο τελείως


Τίποτα δεν είναι αδιανόητο όσο βρίσκουν κορόιδα και πασάρουν τα προιόντα που αυτοί θέλουν.

Τέλος πάντων.....έχετε το νου σας στις επιλογές των φτηνών πραγμάτων.


Εμένα τώρα γιατί μου ‘ρχεται στο νού οι Κινέζικες πελλετομηχανές;

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9044 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

jose pelleto έγραψε:

Τέλος πάντων.....έχετε το νου σας στις επιλογές των φτηνών πραγμάτων.


Εμένα τώρα γιατί μου ‘ρχεται στο νού οι Κινέζικες πελλετομηχανές;


Σωστό αλλά δεν υπάρχει επιλογή......οπότε η αγορά μιας Κινέζικης είναι μονόδρομος. Η υπάρχει καμιά άλλη πρόταση και δεν την λάβαμε υπόψην ? :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9055 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

jose pelleto έγραψε: Λοιπόν μάστορα εχω κάνει 2900 οικοδομικά ενσημα από το 1993 εως το 2007 αποκλειστικά στους σοβάδες (παραδοσιακό ,γυψοσοβά, χρωματιστο, σταμπωτο) και έκανα θερμοπροσοψη το σπιτι μου ολομόναχος με ενσακισμένο σοβά. Η πάστα είναι μια επινόηση των εταιριών υστερα από απαίτηση των συνεργείων για γρήγορη εργασία με λιγότερα εργατικα εξοδα, κυρίως σε ιδιώτες. Οι διάφοροι εργολάβοι – μηχανικοί χρησιμοποιουν τα ενσακισμένα, γιατί πληρώνουν με το τετραγωνικο και δεν τους ενδιαφέρει εάν το συνεργείο χρειαστει παραπάνω εργάτες. Δεν υπάρχει περίπτωση ρηγμάτωσης ,υγρασίας κτλ. Εγω προσωπικα έκανα χρωματιστό στο σπίτι μου και είναι αθάνατο.


Τιμή και δόξα στους αθάνατους παραδοσιακούς σοβάδες, και ευχές να ζήσουν χίλια χρόνια οι συνταξιούχοι πλέον τιμημένοι Ελληνες σοβατζήδες οικοδόμοι μας. :) Η μαστοριά και η τέχνη τους θα μείνει για πάντα στην ιστορία.

Στα υπόλοιπα μαστοράκια σοβατζήδες του κώλου, αλοδαπά και μη, που ξεφύτρωσαν σαν τα μανιτάρια από την ώρα που βγήκε στην αγορά το σακί, έχω να πω ότι τους πλήρωσα πολύ ακριβά, και το μεροκάματο τους, και ιδίως τις κακοτεχνίες τους .

Σε εμένα μαθήματα υλικών, τεχνικών, και μελλοντικών προβλημάτων που θα προκύψουν από τις εφαρμογές δεν κάνει κανείς....ιδίως στους σοβάδες νέας γενιάς.

Τους έχω πληρώσει.....και πληρώνω ακόμα ακριβά. :angry:

jose pelleto αν το σπίτι σου έγινε "αθάνατο" αυτό οφείλετε σε εσένα και στην σωστή εφαρμογή του υλικού, και όχι στο ίδιο το υλικό. Και από χώμα και άχυρα να σοβάτιζες το σπίτι σου, πάλι αθάνατο θα το έκανες ....... γιατί απλά είσαι τεχνίτης και αυτοσχεδιάζεις, όταν δεις κάτι που δεν σου κάθεται καλά.

Οι πάστες δεν είναι επινόηση των εταιριών, αν αναφέρεσαι για Ελληνικές εταιρίες και αυτό γιατί στην Ελλάδα δεν παρασκευάζεται πάστα. Ολες οι πάστες είναι εισαγόμενες.

Επίσης είναι μεγάλο λάθος να λές ότι η πάστα ζητήθηκε απο τους σοβατζήδες, γιατί απλά ο Ελληνας σοβατζής δεν γνωρίζει απο σπάτουλα, και ούτε θέλει να μάθει. Γιατί η πάστα θέλει σπατουλάρισμα και όχι μαστάρι.

Εάν τα ένσημα σου είναι στην σκαλωσιά και στο μαστάρι, και όχι στην επίβλεψη, η την μεταφορά των υλικών, τότε το θέμα των ρηγματώσεων θα το γνωρίζεις καλά. Απορώ πως λες ότι δεν υφίστατο τέτοιο θέμα. :dry:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.219 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ