Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8978 από stergiosbik
Απαντήθηκε από stergiosbik στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Επισης Asteri το νου σου στο YTONG.
Τα δραπανα μονο στο διατρητικο κ οχι στο κρουστικο.
Κ μονο φρεζα για καναλια αν χρειαστει.
Θα το γνωριζεις πιστευω αλλα ευκαιρια κ σε αλλους φιλους να το μαθουν αν καποια στιγμη το χρειαστουν.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8980 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε:

mastoras έγραψε:

pantelis1973 έγραψε:

Asteris έγραψε: Πως θα το κάνετε, θα κατεβάσετε τον σοβά ή θα τις κολλήσετε όπως είναι?


Αστέρη, ο πεθερός λεει να χτυπήσουμε λιγο τον σοβά,να δημιουργήσουμε,μικρές εγκοπές,για να κολλήσει καλύτερα.


Προσοχή ....στην μηχανική στήριξη βασιζόμαστε, και όχι τόσο στην συγκόλληση.



Το σπίτι μου είναι από Ytong και δεν πολυβασίζομαι στην μηχανική στήριξη, θέλω να έχω και την καλύτερη δυνατή συγκόληση, για σιγουριά. Κάποιος μου είπε να κατεβάσω και όλον τον υπάρχων σοβά, για ακόμη καλύτερη συγκόληση και για αυτό παίρνω γνώμες, δεν μου ακούγεται καλό να ξηλώσω τα πάντα...

Εάν ο σοβάς είναι γερός και δεν είναι "φουσκωμένος" απο την υγρασία,τοτε θα περάσεις τον τοιχο ενα χέρι, με αστάρι προσφυσης σοβάδων,την αλλη μέρα εισαι ετοιμος για τα υπολοιπα. Η διαδικασία ειναι απλή,και γίνεται με ρολό βαψίματος.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jose pelleto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8991 από liakjim
Απαντήθηκε από liakjim στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Τι πάχος έχει ο εξωτερικός σου τοίχος? Το συνηθέστερο είναι τούβλο - μόνωση - τούβλο, με επικρατέστερη μόνωση το φελιζόλ, εκτός αν ο εργολάβος ήταν μερακλής και έβαλε πολυστερίνη. Αν μπορείς να τον βρεις, ρώτα τον. Αλλιώς κάνεις μιά τρύπα στον τοίχο με μεγάλη αρίδα και βλέπεις τι θα συναντήσεις...


Λοιπον ο τοιχος ειναι καπου 33εκ. Πηρα τον πεθερο τηλ κ μου ειπε οτι στην κατασκευη εχει τουβλο-ενα πρασινο μονωτικο υλικο (δεν θυμαται τι)- τουβλο. Βασικα ειναι ο πρωτος μου χειμωνας σε αυτο το σπιτι κ εχω την αισθηση οτι εχει πολυ υγρασια κ οχι καλη θερμομονωση. Ισως να ειναι κ η ιδεα μου. Εχω εναν σταθμο κ σημερα μου δειχνει τωρα ωρα 1830 χωρις καμια ενεργεια απο μενα , θερμοκρασια εξω 9 , μεσα 10 κ υγρασια εξω 60% μεσα 61%(!!!). Το σπιτι εχει αλουμινια με διπλα τζαμια, τα οποια τα εχω τσεκαρει με κερακι σε νυχτα που φυσαγε κ οτι εχασκε το εκλεισα με σιλικονη , οπως κ πορτες. Πλεον αναγκαζομαι κ σκαω ενα παραθυρο για να μην καπνιζει το τζακι(αρα θεωρω οτι δεν εχω διαρροες αερα προς τα μεσα). Τι αλλο να δω?

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8996 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: Παντελή έχεις καμιά προσφορά του Τικτα, γιατί στην ιστοσελίδα του δεν βρίσκω την "πάστα" και τα υπόλοιπα υλικά θερμοπρόσοψης.

Ρε συ τα 13ευρώ είναι πολύ τζάμπα....... :dry:


Δημήτρη,το site του τίκτα δεν είναι και πολύ κατατοπιστικό,αλλά έχω το διαφημηστικά του που το είδα χθες στην έκθεση. Μιλάμε για εξηλασμένη πολυστερίνη xps 250,παχους 5cm,με αυλακώσεις,υαλόπλεγμα gt110,και τελικό σοβά intermix. Η αλήθεια είναι οτι δεν θυμάμαι τήν κόλα,και δεν την εχω και στο διαφημηστικό. Πάντως επειδή ο πωλητής έχει κάποια σχέση φιλική με το χωριό του πεθερού(χωρίς να εχει σχέση αυτό) ειπε τελική τιμή 13 ευρω. Αυτές της ημέρες θα τον παρω τηλ να μου δωσει ξανά τα υλικά και την τιμή. Ελπίζω να μήν μου τα μασήσει τωρα. Πάντως αν μιλησεις με το τμημα πωλήσεων,στειλε τους e-mail,θα σε βοηθήσουν. Και αν ενδιαφερεσαι παζαρευουμε και την τιμή.
Πάντως πριν απο λίγο ήμουνα με φίλο μαντρά, και τα υλικά της fibran, ολο το πακετο της θερμοπροσοψης το δινει γυρω στα 14 ευρώ. Αύριο θα πάω να τα δώ..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8997 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

mastoras έγραψε:

Asteris έγραψε: Είναι το πιό κρύο μέρος του σπιτιού, με διαφορά κάνα δυό βαθμούς από το υπόλοιπο. Αυτόν τον τοίχο σκέφτομαι να μονώσω, οι υπόλοιποι τρεις δεν δείχνουν κανένα πρόβλημα...


Ααααα εντάξει τότε :) δυο βαθμούς. Υπερβολή, αλλά δεν πειράζει όσο για ένα τοίχο.....δεν είναι πολυτέλεια. :P

Προχώρα ! Και πες σε αυτόν που είπε να ξηλώσεις τον σοβά, να έρθει να τον ξύσει με τα νύχια του. :lol:


Αστέρη,και εμένα μου φαίνετε υπερβολή να κατεβάσεις όλο τον σοβά. Μιάς και πιάνουν τα χέρια σου περασέτα εσύ,και τον σοβά βάλε καποιο συνεργείο,ετσι θα γλυτώσεις αρκετά..

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8998 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

pantelis1973 έγραψε:

mastoras έγραψε:

Asteris έγραψε: Είναι το πιό κρύο μέρος του σπιτιού, με διαφορά κάνα δυό βαθμούς από το υπόλοιπο. Αυτόν τον τοίχο σκέφτομαι να μονώσω, οι υπόλοιποι τρεις δεν δείχνουν κανένα πρόβλημα...


Ααααα εντάξει τότε :) δυο βαθμούς. Υπερβολή, αλλά δεν πειράζει όσο για ένα τοίχο.....δεν είναι πολυτέλεια. :P

Προχώρα ! Και πες σε αυτόν που είπε να ξηλώσεις τον σοβά, να έρθει να τον ξύσει με τα νύχια του. :lol:


Αστέρη,και εμένα μου φαίνετε υπερβολή να κατεβάσεις όλο τον σοβά. Μιάς και πιάνουν τα χέρια σου περασέτα εσύ,και τον σοβά βάλε καποιο συνεργείο,ετσι θα γλυτώσεις αρκετά..


Έτσι θα γίνει, όταν γίνει. Θα νοικιάσω σκαλωσιά, θα περάσω τα μονωτικά και τα υαλοπλέγματα και θα βάλω σοβατζή να το στρώσει μετά από πάνω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.168 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ