Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8957 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Τι πάχος έχει ο εξωτερικός σου τοίχος? Το συνηθέστερο είναι τούβλο - μόνωση - τούβλο, με επικρατέστερη μόνωση το φελιζόλ, εκτός αν ο εργολάβος ήταν μερακλής και έβαλε πολυστερίνη. Αν μπορείς να τον βρεις, ρώτα τον. Αλλιώς κάνεις μιά τρύπα στον τοίχο με μεγάλη αρίδα και βλέπεις τι θα συναντήσεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8963 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Το σπίτι μου είναι από Ytong και δεν πολυ.................


Επ ! :cheer: θα σε μαλώσω, εδώ μας παρακολουθούν και ταλαίπωροι άνθρωποι.

Ακου το σπίτι μου είναι με YTONG ....και θέλω και θερμοπρόσοψη :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8964 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

anestis έγραψε: ............με μια εφαρμογή που είδα στην έκθεση και την κάνουν αρκετές εταιρείες.


Ε και βέβαια, έτσι θα αφήσουν οι εταιρίες να περάσει αυτή η ευκαιρία :cheer: :cheer:

Προσέχετε φίλοι μου...τα μάτια σας 14 και μην εμπιστευόσαστε καμία εταιρία.....εταιρίες του κόλου έχει γεμίσει ο τόπος.

Και για του λόγου το αληθές...... εγγύηση αποτελεσματικότητας σας δίνει καμιά εταιριούλα ? ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8965 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
@ Mastoras

Τι να κάνω, το Ytong το ξέρω σαν τεχνολογία από το 2000 που πήγα σε εργοστάσιο της Γερμανίας και είδα την διαδικασία κατασκευής πορομπετόν. Από τότε έψαχνα σπίτι χτισμένο έτσι, ή να το προλάβω στα τσιμέντα για να δώσω εντολή να μην μπουν τούβλα. Το σπίτι που βρήκα το 2007 ήταν χτισμένο έτσι, γιατί κάποιος ανήσυχος σαν και μένα είχε δώσει εντολή να μπει Ytong, αλλά δεν του βγήκε το δάνειο και το πήρα εγώ. Έχει μιά σαφή διαφορά σε θερμοκρασίες σε σχέση με τα άλλα τρία τούβλινα του συγκροτήματος.

Παρόλα αυτά, ο ένας τοίχος, ο βορειοδυτικός, φιλοξενεί κατά το ήμισυ εμβαδόν του την τσιμεντένια εσωτερική σκάλα του σπιτιού. Είναι το πιό κρύο μέρος του σπιτιού, με διαφορά κάνα δυό βαθμούς από το υπόλοιπο. Αυτόν τον τοίχο σκέφτομαι να μονώσω, οι υπόλοιποι τρεις δεν δείχνουν κανένα πρόβλημα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8968 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Asteris έγραψε: Είναι το πιό κρύο μέρος του σπιτιού, με διαφορά κάνα δυό βαθμούς από το υπόλοιπο. Αυτόν τον τοίχο σκέφτομαι να μονώσω, οι υπόλοιποι τρεις δεν δείχνουν κανένα πρόβλημα...


Ααααα εντάξει τότε :) δυο βαθμούς. Υπερβολή, αλλά δεν πειράζει όσο για ένα τοίχο.....δεν είναι πολυτέλεια. :P

Προχώρα ! Και πες σε αυτόν που είπε να ξηλώσεις τον σοβά, να έρθει να τον ξύσει με τα νύχια του. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #8975 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Η συγκεκριμένη πλευρά του σπιτιού είναι 9x9 μέτρα, οπότε είναι αρκετά λεφτά. Αλλιώς θα το έκανα χτες...

Ο συγκεκριμένος τοίχος το πρωί είναι στους 18 βαθμούς, όταν όλοι οι άλλοι είναι στους 22+. Μετρημένοι με IR θερμόμετρο. Ο αέρας στις σκάλες είναι όπως είπα κάνα δυό βαθμούς πιό κάτω από το υπόλοιπο σπίτι. Το κακό είναι ότι βασίζομαι στην εσωτερική σκάλα για να ανέβει η ζέστη του τζακιού στον πάνω όροφο, δεν έχω δυνατότητα αεραγωγών και όταν ο πάνω όροφος ανεβάζει θερμοκρασία, στις σκάλες νιώθεις τον κρύο αέρα να κατεβαίνει. Το μεσημέρι που έχουν πιάσει όλοι οι τοίχοι την θερμοκρασία που πρέπει, το φαινόμενο μειώνεται. Το βράδυ που κλείνει η θέρμανση, ο τοίχος αυτός μου κρυώνει τον κάτω όροφο, από 24-25 τον πάει στους 21-22.

Η θερμοπρόσοψή του είναι το επόμενο βήμα μόλις αποταμιευτούν χρήματα. Ο πελλετολέβητας θα περιμένει ακόμη λίγο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.156 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ