Θερμομόνωση

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9315 από jose pelleto
Απαντήθηκε από jose pelleto στο θέμα Απ: Θερμομόνωση

Οκ ας τελειώσει εδώ το θέμα της κόντρας κύριοι έχετε γίνει κουραστικοί. Το θέμα είναι η θερμομόνωση και όχι ποιος κατά την γνώμη του είναι καλύτερος μάστορας.


Αν αναφέρεσαι σε μένα kakos εγώ έριξα μαύρη πέτρα στην οικοδομή. Δεν μπήκα εδώ μέσα για να βρω δουλειά και δεν προσπαθώ να αποδείξω σε κανέναν την αξία μου ως μάστορας. Στα υπόλοιπα συμφωνώ απολύτως

. . Δεν επιλέγεις πάντα με κριτήριο μόνο την ποιότητα, ούτε και με κριτήριο την τιμή μόνο. Τις περισσότερες φορές το κριτήριο είναι το γινόμενο των παραπάνω και λέγετε τιμή προς απόδοση.


Έτσι όπως τα λες είναι. Και κατά τη γνώμη μου η διογκωμένη πολυστερίνη και ο χρωματιστός σοβάς τσιμεντοειδους βάσης, μπορούν να πετύχουν την ιδανική σχέση τιμής – απόδοσης.

Η διογκωμένη πολυστερίνη η για ορισμένους- το φθηνό φελιζόλ – είναι εξίσου καλή , ίσως και καλύτερη από την πιο ακριβή εξηλασμένη πολυστερίνη. Ο λόγος είναι απλός, λόγω της καλύτερης ελαστικότητας που έχει,μειώνει τον κίνδυνο εμφάνισης ρωγμών στους σοβάδες στις συστολοδιαστολές. Επιπλέον παρέχουν αριστη πρόσφυση στα ελαστομερη επιχρίσματα, ώστε ακόμα και σε ισχυρά χτυπήματα , συστολοδιαστολές, κτλ, η πρόσφυση παραμένει ισχυρή και συμπεριφέρεται άριστα και ελαστικά, απορροφώντας χτυπήματα χωρίς να ξεκολλήσει η να εμφανίζει ρωγμές ο σοβάς. Αντίθετα όλα τα παραπάνω δεν είναι εφικτά με την εξηλασμένη πολυστερίνη, εξαιτίας της αυξημένης ακαμψίας και σκληρότητας του υλικού τα χτυπήματα και οι συστολοδιαστολές μεταφέρονται πιο βίαια στο σοβά. (Αδυναμία απορρόφησης μηχανικής ενέργειας) . Επίσης η διογκωμένη πολυστερίνη υπερτερεί σε διαπνοή , και πιθανή υγρασία που μπορεί να βρεθεί πίσω από το σύστημα εξωτερικής θερμομόνωσης, μπορεί να εξατμιστεί. Τελευταίο και βασικότερο, είναι η μόνη που δεν μεταβάλει τον συντελεστή θερμικής αγωγιμότητας ,στο χρόνο.

Ο χρωματιστός σοβάς τσιμεντοειδους βάσης είναι φθηνότερος από την πάστα ακρυλικής βάσης, και ιδανικός για όσους αναζητούν την καλύτερη σχέση τιμής-απόδοσης. Η πάστα βέβαια υπερτερεί ως προϊόν, αλλά όσοι επιλέξουν ανοιχτό χρώμα, στο σοβά τσιμεντοειδους βάσης ( κίτρινο, μπεζ κτλ), να είναι σίγουροι ότι δεν αλλοιώνεται το χρώμα στο πέρασμα του χρόνου. Αντίθετα στα σκουρόχρωμα παρατηρήθηκε μια μικρή αλλοίωση. Παρακάτω μια φωτογραφία του σπιτιού μου με χρωματιστό σοβά τσιμεντοειδους βάσης, με ρυζάκι μέσα για γίνουν οι γραμμώσεις. Πριν 5-6 χρόνια με 8 ευρώ το σακί, έκανα 7 τετραγωνικά. Καθάρισμα.. με πιεστικό πλυστικό μηχάνημα.

Οι σοφοί άνθρωποι μιλούν επειδή έχουν κάτι να πουν, οι ανόητοι επειδή πρέπει να πουν κάτι
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by jose pelleto.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9318 από kakos
Απαντήθηκε από kakos στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
καλα τωρα mastoras χαλαρωσε μην το κανεις και επιστημονικη δουλεια το θεμα.......... θερμομονωση κανεις δεν στηνεις εργοστασιο......ημαρτον. οχι βεβεαια δεν διαβασα ολους αυτους τους δεικτες δεν ειπα οτι θα επελεγα με κριτηριο τους δεικτες μαλλον παρανοησες τα γραφομενα μου και ουτε προκειτε κανενας ιδιωτης υποψηφιος να τους διαβασει. απλα αρκεστηκα στο γεγονος της πιστοποιησης οπως αναφερεις και εσυ,τουλαχιστον για τα υλικα. Οσο αφορα τον μαστορα ναι σου πληροφορω οτι εχει πιστοποιηση για σωστη τοποθετιση.....και για να την αποκτησει αρκει ενα σενηνασριο σε εταιριες που εμπορευονται τετοιου ιδους συστηματα...δεν ειναι δα και τιποτα δυσκολο μην τρελαθουμε κι'ολας. ποιο ευκολα αποκτας πιστοποιηση σαν μαστορας παρα δυπλομα αυτοκινητου φιλε mastoras.Το θεμα ειναι η εμπειρια ολα τα αλλα......

ελπιζω σχετικα με το "αν εχω πιασει κατσαβιδι εγω η καποιοι αλλοι εδω μεσα" να το ειπες επανω στον θυμο σου διοτι τωρα θιγεις απαντες στο forum.σιγουρα δεν γνωριζομαστε ολοι απο χθες αρα καλο ειναι μην λεμε πραγματα που διμιουργουν παρεξηγήσεις.

ΚΑΒΑΛΑ - ΚΩΣΤΑΣ
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by kakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9327 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Μπορει κατσαβιδι να μην εχουμε πιασει, αλλα το τσεκουρι το παμε καλά!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9373 από alex-k7
Απαντήθηκε από alex-k7 στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Καλησπερα σε ολους.Ειμαι καινουριος εδω και επεσα σε αυτο το θεμα το οποιο με ενδιαφερει αμεσα.
Μετα απο επισκεψη στην infacoma, για θεματα θερμομονωσης μπερδευτηκα περισσοτερο αντι να ξεδιαλυνω
τα πραγματα.
Αρχικα ημουν υπερ της γραφιτουχας πολυεστερινης 10cm (περιοχη Εδεσσας),αλλα μπαινοντας στα περιπτερα,
ειδα και αλλες λυσεις οπως
"σοβας διογκωμενου γυαλιου",περιπου 20 ευρω το τετραγωνικο.
www.ecomonosis.com/products/2011-08-21-11-22-22/thermopor.html
και "το thermashield βαφη 5 σε ενα" η οποια υποσχεται περισσοτερα απο την πολυεστερινη(κοστος περιπου
10 ευρω το τετραγωνικο.
www.sts.gr/151/article_1832.aspx
Γνωριζει καποιος κατι για αυτα τα υλικα οσον αφορα την αποδοση τους σε σχεση με την θερμοπροσωψη
με πολυεστερινες.Αυτο το thermashield μου τραβηξε καπως την προσοχη και απο θεμα κοστους. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9399 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
To ecomonosis λέει Κ 0.054, όταν η πολυστερίνη έχει 0.033 και το thermashield δεν λέει Κ, αλλά λέει R 20, οπότε 4 φορές χειρότερο από την πολυστερίνη που έχει 5.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9412 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Απ: Θερμομόνωση
Καλημέρα.

kakos .........αλλά λέει η πεθερά, αλλά καταλαβαίνει η νύφη. :woohoo:

Τέλος πάντων, άκρη δεν βγαίνει με τον γραπτό λόγο. :) ......ας πάμε παρακάτω.

Σε λίγες ημέρες θα επανέλθω με μια ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΉ προσφορά για τα μέλη του energ.gr :woohoo: Μια προσφορά που σας αφορά όλους........μια προσφορά που θα συζητηθεί πολύ, από όλους μας.

Μείνετε συντονισμένοι, και φυσικά εγγεγραμμένοι σαν μέλη στο φόρουμ energ.gr ......και οι εκπλήξεις έρχονται. :) :)
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ