Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108113 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
Για αυτό που σου είπαν περί ανακλαστικών βαφών (ανάκλαση υπέρυθρου φάσματος, νανοτεχνολογίες κτλ. κτλ.) μην κάτσεις να ασχοληθείς περισσότερο. Δεν λύνουν το πρόβλημά σου (και είναι αναποτελεσματικό γενικά και δυσανάλογο με την τιμή που ζητάνε -αλλά αυτό είναι μια άλλη κουβέντα που ξεφεύγει απο τους στόχους του νήματος-).

Δεν είναι υποχρεωτικό να μονώσεις όλη την ταράτσα, εκτός του δικού σου διαμερίσματος. Δεν ξέρω τις ιδιαιτερότητες της κάτοψης του κτιρίου σας, για να έχω πλήρη άποψη αλλά το επιθυμητό αποτέλεσμα μπορεί να επιτευχθεί θερμομονώνοντας μόνο το δικό σας διαμέρισμα.
Αυτό που αναφέρθηκε ότι θα υπάρχει μια ροή θερμότητας που θα χάνεται πλευρικά έχει μια βάση αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα είναι τέτοια που θα έχεις ξανά μουχλιάσματα στα ταβάνια ή που να αξίζει το κόστος για να μονώσεις επιπλέον 60% περισσότερη επιφάνεια σε σχέση με την ενεργειακή οικονομία που θα καταφέρεις. Ας κάνει κάποιος έναν υπολογισμό επί της πραγματικής σου κάτοψης.

Το γεωύφασμα θα μπει επάνω απο το ασφαλτόπανο για να το προστατεύει, να επιτρέπει την ανεξέρτητη κίνηση (συστολές - διαστολές) των στρώσεων και για να διευκολύνει την αποστράγγιση του νερού, αφού μετά την τοποθέτηση των πλακών η απορροή επηρεάζεται σε σχέση με την ελεύθερη επιφάνεια.
Το γεωύφασμα πρέπει να είναι μη υφαντό.

Οι πλάκες marsipus είναι ίδιες με το ελληνικής κατασκευής Fibrotile. Η διαφορά τους είναι στη διάσταση (τα marsipus και fibrotile βγαίνουν σε τετράγωνα, ενώ το Polytile σε παραλληλόγραμμα) και στην σκληρή τους επιφάνεια. Τα marsipus και fibrotile έχουν 1εκ. τσιμεντοκονία και βάρος περίπου 26kg/m2 ενώ το polytile έχει 2εκ. τσιμεντοκονία και βάρος 47kgr/m2. Κάτι χάνεις και κάτι κερδίζεις όπως πάντα στη ζωή. Τα μεν έχουν χαμηλότερη μηχανική αντοχή αλλά μικρότερο βάρος, τα δε μεγαλύτερη αντοχή παραλαβής φορτίων λειτουργικότητας και το διπλάσο βάρος. Σε κάθε περίπτωση πάντως και οι δύο είναι λύσεις με το ελάχιστο δυνατό βάρος επισκέψιμης ταράτσας σε σχέση με την κλασική μόνωση που φτάνει 140-180kgr/m2 για πλήρως επισκέψιμη ταράτσα.
Οι θερμομονωτικές τους ιδιότητες είναι παραπλήσιες.

Το διαφορά στην τιμή είναι σχετικό, στην Ελλάδα ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Εγώ πέρυσι που τις έψαχνα τελικά κατέληξα να βρώ φθηνότερα απ'όλες τις polytile. Βρήκα τιμες στην αγορά απο 17 έως 39€ /m2 (χωρίς ΦΠΑ) για το ίδιο προϊόν !!! Παρόλο που οι marsipus και τα fibrotile έχουν λιγότερη τσιμεντοκονία ήταν πιο ακριβές, τις έβρισκα απο 20 έως 36€ /m2 (χωρίς ΦΠΑ). Θα πρέπει να ασχοληθείς λίγο και να κάνεις μια καλή έρευνα αγοράς.

Να επαναλάβουμε ξανά ότι θα πρέπει η ταράτσα που θα εφαρμοστούν οι ταρατσοπλακες να έχει σωστές ρύσεις.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108128 από marathonodromos
Απαντήθηκε από marathonodromos στο θέμα Θερμομόνωση
Πειτε μου ενα τροπο να σας πω(να σας δειξω με φωτο ισως) την κατοψη μου και να βγαλουμε καλυτερα συμπερασματα για το αν οι πλακες μπορουν να επιφερουν επιθυμητο αποτελεσμα με εναποθεση τους επι του δωματος που μου αναλογει.
Επισης καποια προταση για γεωυφασμα μη υφαντο(παχος και αλλα χαρακτηριστικα) που μπορουν να με βοηθησουν σε αναζητηση.
Παρεπιπτοντως το υλικο επαλειψης ειναι το thermilate.Καμια εμπειρια?
Σας ευχαριστω για τις γνωσεις και το ενδιαφερον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108309 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Θερμομόνωση
Καλησπέρα, σκέφτομαι να κάνω εσωτερική θερμομόνωση (λόγω μικρότερου κόστους) ενός δωματίου. Είναι γύρω στα 15 τ.μ. Τι υλικά θα χρειαστώ για να το κάνω; Μια λύση που είδα στο Internet με πάνελ intherm της Knauf αξίζει; Στις παραμέτρους θα συνυπολογιστεί και η ευκολία τοποθέτησης (θα τα κάνω μόνος μου, είμαι αρχάριος)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108311 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Θερμομόνωση
pannarab καλησπέρα. ;)

Μην το σκέφτεσαι καθόλου, ο πλέον ευκολότερος τρόπος είναι αυτός της knauf, ξεμπερδεύεις μια και έξω, με μοναδικά όπλα [εργαλεία] έναν κουβά, ένα μυστρί, σπάτουλα, αναδευτήρα, και ένα παλιό πριόνι.

Οτι άλλο και να κάνεις χρειάζονται περισσότερες γνώσεις, εργαλεία, κτλ.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108315 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Θερμομόνωση

mastoras έγραψε: pannarab καλησπέρα. ;)

Μην το σκέφτεσαι καθόλου, ο πλέον ευκολότερος τρόπος είναι αυτός της knauf, ξεμπερδεύεις μια και έξω, με μοναδικά όπλα [εργαλεία] έναν κουβά, ένα μυστρί, σπάτουλα, αναδευτήρα, και ένα παλιό πριόνι.

Οτι άλλο και να κάνεις χρειάζονται περισσότερες γνώσεις, εργαλεία, κτλ.


Δημήτρη καλησπέρα και σε σένα,

ευχαριστώ για την απάντηση. Πως τοποθετούνται αυτά; Τα κολλάς με κάποιο συγκεκριμένο είδος κόλλα πάνω στον τοίχο; χρειάζεται ο τοίχος κάποια προεργασία;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108317 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
Ρίξε μια ματιά εδώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.231 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ