Θερμομόνωση

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108063 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Θερμομόνωση
Η δική μου άποψη είναι ότι η βέλτιστη λύση στο πρόβλημα σου είναι η εξωτερική θερμομόνωση με εξηλασμένη πολυστερίνη και υγρομόνωση (απέφυγε αν μπορείς το ασφαλτόπανο) που πιθανόν να λύσει το πρόβλημα δια παντώς αν γίνει σωστή εφαρμογή. Πολύ προσοχή λοιπόν στην επιλογή του συνεργείου και στην εγγύηση που θα σου δώσει (τούλάχιστον μία πενταετία για την υγρομόνωση)..
Τελική στρώση κατα την δική μου άποψη εξωτερικά θα πρέπει να είναι ένα ανακλαστικό ελαστομερές (αφού όμως έχει γίνει πρώτα σοβαρή υγρομόνωση), το οποίο θα πρέπει να ανανεώνεται κάθε 3-4 χρόνια ώστε να μην έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με υγρασία μελλοντικά μη επιβαρύνοντας με αυτό τον τρόπο την στρώση υγρομόνωσης από τις εξωτερικές συνθήκες..
Επίσης λόγω της τωρινής κατάστασης καλό θα ήταν να γίνει ένας έλεγχος για θέμα βλάβης στον φέροντα οργανισμό (μπετά-σίδερα) από έναν γνώστη πολιτικό μηχανικό, ώστε να σιγουρευτείς ότι δεν εχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στατικότητας με την πλάκα του δώματος.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108065 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
Η υγρομόνωση δεν χρειάζεται να ξαναγίνει. Απο ότι μας είπε ο φίλος μας έχει ήδη γίνει.
Η θερμονόνωση μπορεί να γίνει επάνω απο την υγρομόνωση με πλάκες polytile και το αποτέλεσμα θα είναι η γνωστή ανεστραμένη μόνωση με πλήρως βατή για κάθε χρήση τελική επιφάνεια (και το ελάχιστο βάρος). Δεν χρείάζεται μετά ούτε βάψιμο, ούτε τίποτα και μάλιστα προστετεύεται πλήρως και η υπάρχουσα υγρομόνωση απο την επίδραση του ηλίου καθώς και τυχόν τραυματισμούς απο τους επισκέπτες της ταράτσας.

Η ανεστραμένη μόνωση δεν είναι "πατέντα" αλλά πλήρως σποδεκτή και τεκμηριωμένη τεχνική λύση που εφαρμόζεται δεκάδες χρόνια.

Υ.Γ. Όσο αφορά την προηγούμενη ερώτηση του marathonodromos, η τοποθέτηση του μονωτικού απο τη μέσα μεριά του ταβανιού θα πρέπει να γίνει κολλητά αλλά θα πρέπει να χρησιμοποιηθούν και βύσματα στερέωσης σε κανονικές αποστάσεις για μηχανική συγκράτηση. Έπειτα η γυψοσανίδα έρχεται κατευθείαν απο κάτω. Δε βλέπω το λόγο να κατεβάσεις την οροφή σου χαμηλότερα και να ψάχνεις μετά πως θα μονώσεις τους τοίχους, αν θα σου μουχλιάσει ο κρυφός χώρος λόγω κακοτεχνίας και πως θα επιθεωρείς το ταβάνι σου απο τυχόν μελλοντικά προβλήματα.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108068 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Θερμομόνωση
Γνωρίζω τις πλάκες polytile αλλά έχω έναν προβληματισμό αν δεν έχεις καλές ρύσεις στο δώμα..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108070 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
η ανεστραμένη μόνωση προϋποθέτει σωστές ρύσεις για απορροή του βρόχινου νερού και καλή υγρομόνωση. (Με ασφαλτόπανα ή πολυουρεθανικές βαφές ή ελαστικές μεμβράνες δύο συστατικών ικανού πάχους).

Απο αυτά που διάβασα μέχρι τώρα, υποθέτω ότι έχει γίνει σοβαρή υγρομόνωση και έχει και τις κατάλληλες ρύσεις.
Last edit: 10 Χρόνια 8 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108071 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Θερμομόνωση
Απλά ότι μπορεί κάτι να έχει τέλεια εφαρμογή στο σπίτι μας δεν σημαίνει ότι είναι η βέλτιστη λύση για οποιοδήποτε σπίτι ειδικά όταν δεν έχουμε δει από κοντά τις συνθήκες που επικρατούν.

τεσπα και η ανεστραμένη μόνωση είναι μία λύση..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 8 Μήνες πριν #108074 από Savvas
Απαντήθηκε από Savvas στο θέμα Θερμομόνωση
Δεν καταλαβαίνω ποια ακριβώς είναι η ένστασή σου.
Τη λύση δεν είναι λογικό και υπεύθυνο να τη δώσει κανένας μέσα απο ένα forum εξ αποστάσεως, ούτε ένας μάστορας που είδε το σπίτι και προτείνει μια λύση (που αυτός ξέρει να δουλεύει, ή τόσο καταλαβαίνει ή δεν ξέρω τι άλλο...).

Το σωστό είναι το σπίτι να το δει κάποιος που έχει γνώση και εμπειρία και με βάση τα χαρακτηριστικά και τις ιδιαιτερότητες που θα δει να προτείνει την σωστή, λειτουργική, απροβλημάτιστη και οικονομική λύση.

Εγώ αυτό που είπα, είναι με βάση αυτά που άκουσα να προτείνω μια λύση (και δίνω τάξη μεγέθους κόστους και δυσκολίας εφαρμογής ) που απαντάει στα ζητούμενα του φίλου μας (υπάρχουσα υγρομόνωση, σωστή θερμομόνωση, οικονομικότητα, προστασία της ταράτσας απο τους γείτονες -που τώρα η υγρομόνωση κινδυνεύει περισσότερο-), για να κοιτάξει και προς αυτή την κατεύθυνση και να μάθει περισσότερα. Το αν πληρούνται όλες οι προϋποθέσεις εφαρμογής και τις τεχνικές λεπτομέρειες θα πρέπει να τις δει αυτός που θα πάρει και την τελική ευθύνη.
Το ιδανικό θα ήταν να μονώσει εξωτερικά. Αν αυτό τελικά δεν γίνεται και πρέπει να δουλέψει εσωτερικά πρέπει να βρει σωστούς εφαρμοστές που δεν θα κοστίσουν μια περιουσία. Αλοίμονο τώρα αν πρέπει να δώσει 2500 (φαντάζομαι μαύρα χωρίς ΦΠΑ) για 60m2 ταβάνι. Έλεος...

Ξαναθυμίζω να γίνει προσεκτικός έλεγχος στους υπαρχοντες σοβάδες με χτύπημα και τοπική αποξήλωση.
Επίσης σε σημεία με μούχλα, σπάστε λίγο το σοβά και πιθανά θα δείτε αν έρχεται απ'έξω το πρόβλημα ή είναι ζήτημα εσωτερικό. ;)

Σίγουρα πάντως είναι καλύτερη προσέγγιση του θέματος απο τους "μάστορες" και τους "εργολάβους" που μέχρι τώρα μπαινοβγαίνουν στο σπίτι του φίλου και του λένε τις ιδέες-πατέντες που μας παρουσίασε νωρίτερα.

Υ.Γ.1 Ναι το έχω εφαρμόσει στο σπίτι μου με μεγάλη επιτυχία
Υ.Γ.2 Έχω τη γνώση για να έχω άποψη, καθώς είμαι πολιτικός μηχανικός και έχω αντιμετωπίσει πολλές φορές ανάλογα ζητήματα. Το τι έχουν δει τα μάτια μου απο κακοτεχνίες και "πατέντες" δεν λέγεται. Και μετά απο λίγο τρέχουν οι ιδιοκτήτες να σωθούν ή κλαίνε τα λεφτά τους.
Υ.Γ.3 Δεν τα λέω αυτά γιατί έχω οικονομικό όφελος. Δεν ασχολούμαι με εργολαβικά (ούτε πουλάω υπογραφές) εδώ και χρόνια γιατί έχω άλλες δουλειές σε σχεδιασμό μεταλλικών κτιρίων. Έχω όμως άποψη και για τα τεχνικά θέματα και για το τι συμβαίνει στην πιάτσα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.175 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ