Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147216 από stef29

jnet έγραψε:

stef29 έγραψε: Ποιος αραγε θα μπορουσε να μου λυσει την απορια μου που την εχω ξαναρωτησει?

Κανοντας μια αναζητηση στο google βρισκω τον σουιδικο 2,5 εως 3 φορες ακριβοτερο απο εναν thermostahl (μιας και μιλαμε γι αυτον) 50 Kcal/h μαζι με εναν αντιστοιχο ελληνικο καυστηρα πελλετ.Ρωταω λοιπον ξανα εγω,θα μου κρατησει ο σουιδικος 2,5 εως 3 φορες παραπανω απο το thermostahl?Ή εναλλακτικα,θα μου κανει ο σουιδικος 2.5 εως 3 φορες περισσοτερη οικονομια απο το thermostahl?Γιατι αν ο σουιδικος μου τα κανει εστω 1,5 ή 2 φορες αυτα,απλα δεν αξιζει...κι ας εχει παρει κι οσα βραβεια θελει ;)


Οταν εψαχνα για λέβητα εβρισκα τον thermostal χωρίς αυτοματη εναυση στα 3600 και πηρα αυτόν με 5000 και 5 χρόνια εγγύησης. Ισως αυτό απαντάει στο ερώτημα σου.

Καλημερα φιλε Jnet και ευχαριστω για την απαντηση,δυστυχως ομως δεν απανταει στην απορια μου.Αυτη τη στιγμη που μιλαμε αν ψαξεις στο google για Ξυλολεβητα thermostahl 50 kcal σε συνδυασμο με ελληνικο καυστηρα pellet γυρω στα 2 χιλιαρικα παιζουν οι τιμες.Για αυτοματη εναυση δεν γνωριζω αλλα απ οτι πιστευω ολοι οι καυστηρες πελλετ δεν εχουν αυτοματη εναυση??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147217 από jnet

stef29 έγραψε:

jnet έγραψε:

stef29 έγραψε: Ποιος αραγε θα μπορουσε να μου λυσει την απορια μου που την εχω ξαναρωτησει?

Κανοντας μια αναζητηση στο google βρισκω τον σουιδικο 2,5 εως 3 φορες ακριβοτερο απο εναν thermostahl (μιας και μιλαμε γι αυτον) 50 Kcal/h μαζι με εναν αντιστοιχο ελληνικο καυστηρα πελλετ.Ρωταω λοιπον ξανα εγω,θα μου κρατησει ο σουιδικος 2,5 εως 3 φορες παραπανω απο το thermostahl?Ή εναλλακτικα,θα μου κανει ο σουιδικος 2.5 εως 3 φορες περισσοτερη οικονομια απο το thermostahl?Γιατι αν ο σουιδικος μου τα κανει εστω 1,5 ή 2 φορες αυτα,απλα δεν αξιζει...κι ας εχει παρει κι οσα βραβεια θελει ;)


Οταν εψαχνα για λέβητα εβρισκα τον thermostal χωρίς αυτοματη εναυση στα 3600 και πηρα αυτόν με 5000 και 5 χρόνια εγγύησης. Ισως αυτό απαντάει στο ερώτημα σου.

Καλημερα φιλε Jnet και ευχαριστω για την απαντηση,δυστυχως ομως δεν απανταει στην απορια μου.Αυτη τη στιγμη που μιλαμε αν ψαξεις στο google για Ξυλολεβητα thermostahl 50 kcal σε συνδυασμο με ελληνικο καυστηρα pellet γυρω στα 2 χιλιαρικα παιζουν οι τιμες.Για αυτοματη εναυση δεν γνωριζω αλλα απ οτι πιστευω ολοι οι καυστηρες πελλετ δεν εχουν αυτοματη εναυση??


Μιλάω για τον παρακάτω
www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=BIOFIRE

η ισως να ηταν και καποιο παλιότερο μοντέλο.

Οπως θα διαβάσεις στην 2η παράγραφο
. Στο μπροστινό μέρος του λέβητα υπάρχουν τρεις πόρτες για καθαρισμό, συντήρηση, και απομάκρυνση στάχτης. Η έναυση γίνεται χειροκίνητα.


Κατά τα αλλα αυτό που λες για το τι τελικά καποιος θα επιλέξει είναι φυσικά παράμετρος πολλων πραγματων. Για παράδειγμα εμένα μου αρεσε το ανοξείδωτο εσωτερικό του λεβητά μου.


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147218 από stef29
[/quote]

Μιλάω για τον παρακάτω
www.thermostahl.gr/product_detail.jsp?prdId=BIOFIRE

η ισως να ηταν και καποιο παλιότερο μοντέλο.

Οπως θα διαβάσεις στην 2η παράγραφο
. Στο μπροστινό μέρος του λέβητα υπάρχουν τρεις πόρτες για καθαρισμό, συντήρηση, και απομάκρυνση στάχτης. Η έναυση γίνεται χειροκίνητα.


Κατά τα αλλα αυτό που λες για το τι τελικά καποιος θα επιλέξει είναι φυσικά παράμετρος πολλων πραγματων. Για παράδειγμα εμένα μου αρεσε το ανοξείδωτο εσωτερικό του λεβητά μου.

[/quote]
Φιλε Jnet εννοειται οτι δε μιλαω βασει προτιμησεων.Κατα τα αλλα,πατωντας στο link που μου εδωσες με παει στο εξης μοντελο: Λέβητας βιομάζας BIOPLEX (47-1620 kW)....Αν πας λοιπον στο σκρουτζ και πατησεις αυτο το μοντελο στις 50.000 θερμιδες βγαινει γυρω στα 2300 ευρω.Μιση τιμη απο τον varmebaronen...και μαλιστα με αυτον καις και ξυλο και βιομηχανικο πελλετ και πυρηνα...με 2000 ευρω παιρνεις λεβητα καυστηρα διαιρουμενου τυπου που καιει σχεδον τα ιδια με εξαιρεση τον πυρηνα.Αυτο που αναρωτιεμαι ουσιαστικα ειναι ΑΝ τελικα αξιζει αυτη η διαφορα των χρηματων.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147225 από etsa67
Jnet καλησπέρα. Είναι πάρα πολύ καλό (ίσως το καλύτερο)το, εργαλείο σου, αλλά ακριβό. Η Σουηδία έρχεται παγκοσμίως πρώτη σε θέματα κατασκευών βιομάζας και αξιοποίησης της.
Όμως εγώ , σκέφτομαι διαφορετικά και επιμένω για τα Ελληνικά προϊόντα γιατί οι διαφορές σε όλους τους τομείς είναι μικρές πλέον.
Οι μισθοί των Σουηδών είναι πολύ μεγάλοι σε σχέση άλλων Βαλκανικών χωρών και δεν απαιτείται να τους ενισχύουμε. Γνώμη μου έτσι.
Ο καλύτερος συνδυασμός είναι όχι λέβητας bioplex δηλ. ενσωματωμένο σύστημα τροφοδότησης με οριζόντια προώθηση του κοχλία αλλά λέβητας και καυστήρας πέλλετ με οριζόντια φλόγα επειδή προσφέρει περισσότερη θερμιδική ισχύ στον θάλαμο καύσης εκεί δηλ. που χρειάζεται το νερό να πάρει τα μέγιστα των θερμοκρασιών της καύσης.
Ο άλλος συνδυασμός καίει υπερβολικά πολύ επειδή τα αισθητήρια στο τμήμα του κοχλία ενεργοποιούν τον κοχλία να φέρει νέα τροφή στον καυστήρα για να εμποδίσει τη επιστροφ'η φλόγας στο σιλό. Με αυτό τον τρόπο καίει πολύ σε σχέση με έναν καθαρά καυστήρα πέλλετ όπου κάνει και καλύτερη ανάμειξη αέρα και καύσιμου.
Ένας λέβητας ξύλου της θερμοστάλ με e εναλλάκτη είναι αρκετά αποδοτικός και βγάζει καθαρά 45 -48 kw με τις απώλειες.
Και άλλοι Ελληνικοί έχουν αντίστοιχες επιδόσεις άρα και οικονομία.
Απλά πρέπει να ξέρετε ότι οι μικροί λέβητες βικαυσίμων θα αναγκαστούν να κάψουν μεγαλύτερες ποσότητες καυσίμου γιατί δεν έχουν τη θερμαινόμενη επιφάνεια για να εκμεταλλευτούν τα καυσαέρια αρκετά. Η μεγαλύτερη θερμαινόμενη επιφάνεια φέρνει και περισσότερο χρόνο παραμονής τους κάτι που το χρειάζεται το καύσιμο σαν ξύλο πού είναι για να καεί πλήρης πρίν εγκαταλείψει τον λέβητα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147227 από fotisbasm
Αφου ο άνθρωπος εχει λοξα με τα ελληνικα μηχανήματα. Γιατι τον πατε κοντρα.;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 11 Μήνες πριν #147231 από Fokion
Λοξα εχουν πολλοι με πολλά.

το θεμα ειναι οτι η αποψη τεκμηριωνεται με επιχηρηματα και γινεται μια επικοδομητική κουβεντα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ