Re:Οι τρέχουσες τιμές pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110776 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

vag1234 έγραψε:

michalisgr έγραψε: εγω πως ζεσταινω την οικια μου 110μ2 με σομπα πελλετ 10kw ρε παιδια;; και 25-26 βαθμους...;; ολοι οσοι εχουν ερθει χειμωνα σπιτι μου εχουν παθει πλακα..


Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην έχεις μεγάλες θερμικές απώλειες όπως π.χ.:

- Είσαι σε μεσοπάτωμα ή ισόγειο με άλλον όροφο από πάνω
- Έχεις σε 2 από τις 4 πλευρές σε επαφή με θερμαινόμενο ή ακόμα και μη θερμαινόμενο χώρο
- Είδος και πάχος μόνωσης
- Είδος κουφωμάτων

και άλλοι πολλοί λόγοι...



Να υποθεσω οτι με πετρελεο ησουν περιπου στον τονο για ολο τον χειμωνα;

Είμαι εγώ καλό παιδί...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110782 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

avato-pantou έγραψε:

vag1234 έγραψε:

michalisgr έγραψε: εγω πως ζεσταινω την οικια μου 110μ2 με σομπα πελλετ 10kw ρε παιδια;; και 25-26 βαθμους...;; ολοι οσοι εχουν ερθει χειμωνα σπιτι μου εχουν παθει πλακα..


Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην έχεις μεγάλες θερμικές απώλειες όπως π.χ.:

- Είσαι σε μεσοπάτωμα ή ισόγειο με άλλον όροφο από πάνω
- Έχεις σε 2 από τις 4 πλευρές σε επαφή με θερμαινόμενο ή ακόμα και μη θερμαινόμενο χώρο
- Είδος και πάχος μόνωσης
- Είδος κουφωμάτων

και άλλοι πολλοί λόγοι...



Να υποθεσω οτι με πετρελεο ησουν περιπου στον τονο για ολο τον χειμωνα;


Θα μπορούσε να είναι και παραπάνω. Για παραδειγμα εγώ με 20Kw Λέβητα Pellet ζεσταίνω το σπίτι μου (ετ.κατ. 2002) με μεση ετήσια κατανάλωση 3300lt πετρελαίου.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110939 από avato-pantou
Απαντήθηκε από avato-pantou στο θέμα Υπέρυθρα πάνελ

jnet έγραψε:

avato-pantou έγραψε:

vag1234 έγραψε:

michalisgr έγραψε: εγω πως ζεσταινω την οικια μου 110μ2 με σομπα πελλετ 10kw ρε παιδια;; και 25-26 βαθμους...;; ολοι οσοι εχουν ερθει χειμωνα σπιτι μου εχουν παθει πλακα..


Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι για τους οποίους μπορεί να μην έχεις μεγάλες θερμικές απώλειες όπως π.χ.:

- Είσαι σε μεσοπάτωμα ή ισόγειο με άλλον όροφο από πάνω
- Έχεις σε 2 από τις 4 πλευρές σε επαφή με θερμαινόμενο ή ακόμα και μη θερμαινόμενο χώρο
- Είδος και πάχος μόνωσης
- Είδος κουφωμάτων

και άλλοι πολλοί λόγοι...



Να υποθεσω οτι με πετρελεο ησουν περιπου στον τονο για ολο τον χειμωνα;


Θα μπορούσε να είναι και παραπάνω. Για παραδειγμα εγώ με 20Kw Λέβητα Pellet ζεσταίνω το σπίτι μου (ετ.κατ. 2002) με μεση ετήσια κατανάλωση 3300lt πετρελαίου.


Είμαι εγώ καλό παιδί...
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by avato-pantou. Αιτία: Δεν εχω ορεξη για διαφωνιες χωρις λογο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111952 από GeoTa
Υπουργική απόφαση: Τι μπορούμε να καίμε στα τζάκια, στους καυστήρες και στις σόμπες

Το μετέφερα στο σωστό θέμα

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...w&catid=45&id=111953
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #111963 από Fokion
και απανταω επεισεις.

ο τιτλος ειμια παραπλανητικός...

δεν ειναι τι εμεις μπορουμε να καιμε
ειναι τι μπορουν να μας πουλανε να καιμε....

εμεις απο μονοι μας μπορουμε να συνεχισουμε να καιμε τις ντιβανοκασελες μας......

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #112084 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Οι τρέχουσες τιμές pellet
Tι ειναι αυτα που διαβαζω παλι,πελλετ απο 260 εως 360φευγα ο τονος?
Δεν το συζηταω,για περιοχες που δεν εχουν πολικες θερμοκρασιες ολο τον χειμνω(δηλ. Αθηνα ακομη και Θεσ/νικη)με αυτες τις τιμες πελλετ ειδικα κι'ολας για καποιον που βαζει αεροθερμη σομπα πελλετ(δηλ. δεν τον πειραζει η αεροθερμη θερμανση)τρελος-βιτσιοζος πρεπει να ειναι κανεις για να προτιμησει το πελλετ απο τα κλιματιστικα!
Εμενα παντος γειτονας που με ρωτησε να βαλει σομπα πελλετ MBZ 8kw αεροθερμη στα 1600 ευρω σε διαμερισμα 57τ.μ τον ρωτησα αν εχει νυχτερινο μου ειπε ναι και τον απετρεψα και του ειπα να βαλει 2 κλιματιστικα ενα 9ρη στην κρεβατοκαμαρακαι ενα 12ρη σαλονι κουζινα (www.climasolution.gr/index.php?page=shop...ption=com_virtuemart μεγιστη αποδοση και τα 2 κλιμα 11kw και ονομαστικη 6,25 στους -7 με COP 4,5+ και ελαχιστο στα 3,5+)με τα ιδια σχεδον(50 ευρω παραπανω εδωσε μαζι με την εγκατασταση)λεφτα για να σωθει,ουτε χαμαλικια ουτε καθαρισματα και να κηνδυνευει να του πεσει το μπαλκονι απο τα σακια!
Με αποδοση 1 προς 3 (στην ξευτιλα αφου πολυ παραπανω βγαζουν!) για τα παραπανω κλιμα και μικτη συνδιαστικη τιμη νυχτερινου και ημερησιου τιμολογιου στην υψηλοτερη κλιμακα η kw κοστιζει κοντα στα 16 λεπτα με ολα μα ολα μεσα,αν ενα σπιτι 57τ.μ θελει 50kw θερμανση θα καψει με τα κλιμα 17kw δηλ. 2,7 ευρω αντε να πουμε 3 (γιατι θα ανεβουν και οι υπολοιπες μοναδες που καταναλωνουμε στην υψηλοτερη κλιμακα),με τιμη πελλετ στα 260(δεν τολμο να βαλω κατι RZ στα 365, ουτε καν golden στα 300!)με μια σομπα αποδοσης 90%(σιγα μην και πως αλλα τελος παντων!)γαι να παρουμε 50kw με καλο πελλετ 4,8kw θελουμε 12 κιλα κοντα δηλ. 3,1 ευρω!
Αντε εξηγηστε μου γιατι να βαλει κανεις πελλετ κατω απο αυτες τις συνθηκες και τιμες?
Αν η απαντηση ειναι για να τα οικονομισουν ορισμενοι,τοτε και εγω απαντω, οχι ευχαριστο δεν θα παρω!
Αν πεσει το πελλετ στα 200-220 αυριο κιόλας τον ξυλολεβητα μου τον κανω μετατροπη να καιει πελλετ,δεν ειμαι δα και βιτζιοζος να κανω τον χαμαλη με τα ξυλα!
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.095 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ