Ιδιοκατασκευη καυστηρα πελλετ

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122483 από Α.Δ
Καλησπερα σε ολους. Ειδα ενα βιντεο με καυστηρα πελλετ του Κ. κοσμιδη ιδιοκατασκευη. Εχω φτιαξει εναν αλλα εχω καποια προβληματα. Θα μπορουσατε να με βοηθησεται? Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122488 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ιδιοκατασκευη καυστηρα πελλετ
Δειξε μας τι εφτιαξες και πες μας που εχεις το προβλημα ;) Και καλωσηρθες!
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmidis80.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122497 από Α.Δ
Απαντήθηκε από Α.Δ στο θέμα Ιδιοκατασκευη καυστηρα πελλετ
:( :( Ευχαριστω για το καλοσωρισμα. Δεν ξερω πολλα απο υπολογιστες και μου ειναι δυσκολο να ανεβασω φωτο. Εχω φτιξει κατι πολυ απλο. ενα σωληνα φ 110 μια σχαρα μικρη μεσα μια τρυπα απο πανω με ενα κοματι σωλην. 1 1/4 για να ριχνω το πελλετ και ενα μοτερ αερα πισω σαλιγγαρο να φυσαει. Ψιλοδουλευει ολο αυτο αλλα δεν μπορω να το κανω να βγαλει ικανοποιητικη φλογα μπροστα για να μπορει να ζεστανει. Θα με βοηθουσε πολυ κανα σχεδιακι πως ειναι μεσα ολο αυτο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122502 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ιδιοκατασκευη καυστηρα πελλετ
Δες για αρχη αυτο :


To οτι δεν σου βγαζει πολυ φλογα φταιει ειτε το βεντιλατερ - ειναι μικρο ή δεν εχεις τις καταληλες οπες στον θαλαμο καυσης!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122509 από Α.Δ
Απαντήθηκε από Α.Δ στο θέμα Ιδιοκατασκευη καυστηρα πελλετ
Ευχαριστω για το βιντεο το εχω δει αυτο. Βλεπω οτι εχεις κλειση τελειως την παροχη αερα απο το μοτερ και περναει μονο απο τις τρυπες που εχεις κανει. Το πελλετ εγω το ριχνω καθετα απο πανω με αποτελεσμα να ψιλομπουκωνει η φωτια...Τον αερα εγω τον εχω ανοιχτω ολη την παροχη να φυσαει χωρις καποια λαμαρινα μπροστα με τρυπες. Πρεπει να το κανω αυτο? Ευχαριστω για τον χρονο σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #122511 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ιδιοκατασκευη καυστηρα πελλετ
Φυσικα και πρεπει να υπαρχει το τοιχωμα με τις οπες για δυο βασικους λογους :

1) για να μην γυρισει η φλογα προς τα πισω οταν σβησει το βεντιλατερ και στα καψει ολα
2) Ακριβως για να φευγει με πιεση ο αερας του βεντιλατερ και να δεις την φλογα να βγαινει εξω απο την μπουκα. Ο αριθμος τους, καθως και το Φ τους επισης παιζουν ρολο στο αποτελεσμα!

ΟΜΩΣ απ οτι καταλαβαινω δεν εισαι εμπειρος σε κατασκευες και αυτο που θελεις να κανεις ειναι σοβαρο και εχει επικυνδινοτητα - παιζεις με την φωτια! Αν θελεις να με ακουσεις το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να αφησεις στην ακρη αυτη την πρωτη σου κατασκευη και να προχωρησεις σε μια δευτερη με μπουσουλα τα βιντεακια που εχω ανεβασει. Θα ξεπερασεις αρκετα θεματα, καθως τα εχω ηδη μελετησει και πειραματιστει - φτιαξει ετσι οπως το βλεπεις! Το μονο που θα αλλαζα στην εν λογω κατασκευη θα ηταν το μεγαθος της, δηλαδη θα τον εκανα πιο μεγαλο τον καυστηρα καθως ο συγκεκριμενος εβγαζε περι των 15 με το ζορι 20 kcal. Επισης θα αφαιρουσα το κλαπε και θα μεγαλωνα την τσουληθρα τροφοδοσιας κανοντας πιο γλυκια κλιση.

Οτι αλλο θελεις ρωτας ελευθερα!

Υγ. Εγω χαλασα δυο πρωτοτυπα πριν καταληξω σ αυτην την τελικη κατασκευη ;)
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kosmidis80.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Α.Δ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ