Πείτε τι pellet καίτε και βαθμολογήστε το (1-10)

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26839 από keep_it_real
Καλησπέρα στην παρέα !

Είμαι από Αθήνα και σκοπεύω να παραγγείλω μέσα στις επόμενες ημέρες 2-3 τόνους.

Μιας και στο παρόν θέμα γράφονται προσωπικές εντυπώσεις για pellets θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν δοκιμάσει τα ακόλουθα πέλλετ για το ποιό θεωρείτε εσείς καλύτερο:

Το Ameco, το Golden Nuggets ή RZ Pellets ;

Και στα 3 έχω πάρει τιμές για παράδοση στο σπίτι μου.
To RZ Pellets το έχω βρει 25€ ακριβότερα από ότι το Golden Nuggets.
Αξίζει τον κόπο να πάρω το RZ Pellets εάν είναι καλύτερο, δεδομένου ότι δεν χρειάζομαι πολύ μεγάλη ποσότητα;

Ψάχνω για κάποιο που να έχει καλή θερμογόνο δύναμη σε σχέση με την τιμή του, και το λιγότερο δυνατόν κλίγκερ ούτως ώστε να μην χρειάζεται συνέχεια καθαρισμό η σόμπα.

Ποιό θα επιλέγατε ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26872 από jnet

keep_it_real έγραψε: Καλησπέρα στην παρέα !

Είμαι από Αθήνα και σκοπεύω να παραγγείλω μέσα στις επόμενες ημέρες 2-3 τόνους.

Μιας και στο παρόν θέμα γράφονται προσωπικές εντυπώσεις για pellets θα ήθελα να ρωτήσω όσους έχουν δοκιμάσει τα ακόλουθα πέλλετ για το ποιό θεωρείτε εσείς καλύτερο:

Το Ameco, το Golden Nuggets ή RZ Pellets ;

Και στα 3 έχω πάρει τιμές για παράδοση στο σπίτι μου.
To RZ Pellets το έχω βρει 25€ ακριβότερα από ότι το Golden Nuggets.
Αξίζει τον κόπο να πάρω το RZ Pellets εάν είναι καλύτερο, δεδομένου ότι δεν χρειάζομαι πολύ μεγάλη ποσότητα;

Ψάχνω για κάποιο που να έχει καλή θερμογόνο δύναμη σε σχέση με την τιμή του, και το λιγότερο δυνατόν κλίγκερ ούτως ώστε να μην χρειάζεται συνέχεια καθαρισμό η σόμπα.

Ποιό θα επιλέγατε ;


Το AMEKO που βγαίνει?
Δώσε την Ποσόστωση στις τιμές ή πες τις τιμές που σου βγαίνει το καθένα μαζί με τα μεταφορικά ανά τόνο. Περίμενε αύριο τα αποτελέσματα του Golden Nuggets και βλέπεις...

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": keep_it_real

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26899 από Tera63
To Rz pellets είναι αυστριακό (η εταιρεία) και η παρασκευή του επίσης αυστριακή. Μαζί με την Pfeifer και Scweighofer θεωρουνται από τις καλές εταιρείες ποιοτικά αλλά η εταιρεία σε αντίθεση με την Pfeifer δεν διευκρινίζει την βάση παραγωγής (ερυθρηλάτης, βουνίσιο πεύκο, οξιά, έλατο κ.λ.π.). Σαν εταιρεία είναι σχετικά νέα και χρησιμοποιεί πριονίδι από γειτονικά πριονιστήρια.
Διευκρίνηση, οι πιστοποιήσεις που λαμβάνουν τα διάφορα πέλλετ είναι καλές, καλό είναι παράλληλα με αυτές να υπάρχει και γνώση του υλικού παραγωγής (πεύκο, έλατο κ.λ.π.). Π.χ. σε ένα λέβητα είναι πιο ¨άνετη¨ η καύση κάποιων από αυτά, στις θερμάστρες ο ερυθρηλάτης σκέτος ή με πρόσμιξη οξιάς σε μικρό ποσοστό (έως 20%) και παρέχει καλή θερμική απόδοση, λιγότερη συντήρηση αλλά και βασικό μακροζωία. Στην πληθώρα τους οι θερμάστρες είναι ρυθμισμένες με τέτοιου είδους πέλλετ. Οικονομία δεν είναι μόνο η αγορά φθηνού πέλλετ και άγνωστης ή ασταθούς ποιότητας αλλά η συνολική απόδοση του συστήματος.
Το Ameco είναι ρουμάνικο, με πιστοποιήσεις, αλλά προσωπικά δεν με ενθουσίασε σε σχέση με το Scweighofer, και θερμικά αλλά ειδικά σε κλίγκερ και στάχτη. Αν έβαζα 9 στο Scweighofer στο Ameco Premium (προσοχή όχι στο απλό) θα έβαζα 6.5-7 για χρήση σε θερμάστρα.
Για τα Golden Nuggets (Scweighofer στην ουσία) θεωρώ ότι για καύση σε θερμάστρα ίσως σε προβληματίσουν, καθότι είναι πιο μακριά από το SQ της Scweighofer. Σε λέβητα κανένα πρόβλημα.
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Tera63. Αιτία: Συμπλήρωση παραγράφου
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": keep_it_real

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26901 από giogud

Για τα Golden Nuggets (Scweighofer στην ουσία) θεωρώ ότι για καύση σε θερμάστρα ίσως σε προβληματίσουν, καθότι είναι πιο μακριά από το SQ της Scweighofer. Σε λέβητα κανένα πρόβλημα.


Τι ακριβώς εννοείτε;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26980 από Tera63
Μήπως κάνω λάθος ή όχι αλλά τα ας τα πούμε σφαιρίδια ή κυλινδράκια πέλλετ ειναι λίγο πιο μακριά στα Golden Nuggets σε σχέση με τα SQ, φυσικά μέσα στις προδιαγραφές, λέω εγώ μήπως κάνω λάθος?
Για να ρίξουμε μια ματιά λέω εγώ ο έρμος καταναλωτής, για να ρίξουμε μια ματιά.
Καθότι οι σομπούλες όχι όλες βέβαια αλλά κάποιες είναι λίγο ευαίσθητες στα μεγέθη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26984 από giogud

Tera63 έγραψε: Μήπως κάνω λάθος ή όχι αλλά τα ας τα πούμε σφαιρίδια ή κυλινδράκια πέλλετ ειναι λίγο πιο μακριά στα Golden Nuggets σε σχέση με τα SQ, φυσικά μέσα στις προδιαγραφές, λέω εγώ μήπως κάνω λάθος?
Για να ρίξουμε μια ματιά λέω εγώ ο έρμος καταναλωτής, για να ρίξουμε μια ματιά.
Καθότι οι σομπούλες όχι όλες βέβαια αλλά κάποιες είναι λίγο ευαίσθητες στα μεγέθη.


Ο καθένας με το μακρύ του και το κοντό του. :) :) :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.126 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ