Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6182 από nikos

spyroskosmas έγραψε: Γι΄αυτό θεωρώ πως όσο πανηγυρίζουμε που βρήκαμε πέλλετ στα...285€, τόσο θα ανεβάζουν οι επιτήδειοι την τιμή του.Προσωπικά αυτό το προϊόν δεν το κοστολογώ πάνω από 200€, και καλώ τους εμπόρους να μας πουν τι ποσοστό κέρδους βγάζουν στα 285€. Αν συνεχίσετε να το πουλάτε στα ύψη, να ξέρετε ότι η αρπαχτή δε διαρκεί πολύ καιρό. Κατεβάστε τιμές να κρατήσετε τους πελάτες χρόνια.


Αγορά 195,00€/τόνο χωρίς ΦΠΑ, (ενδοκοινοτική συναλλαγή), με παράδοση στην αποθήκη μου, μια που από την Βουλγαρία μπορεί κάποιος να επιλέξει τι θα προσφέρει στους πελάτες του. Το καλό, το κακό ή το άσχημο;Διαλέξαμε το έντιμο.

Πώληση 211,38€/τόνο χωρίς ΦΠΑ (260,00€/τόνο με τον ΦΠΑ), με παράδοση στον πελάτη στην πόλη μου, ή στην αποθήκη μου.

Η τιμή ισχύει από τον Δεκέμβρη ενώ πρίν ήταν 250,00€/τόνο.Αντίστοιχα η τιμή αγοράς ήταν 185,00€/τόνο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": XAALAARAA, nicholasgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6183 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
φίλε Χαλαραααα.
Έχουμε ίδια μάρκα σόμπα η δικιά μου είναι απλή αερόθερμη κι έχουμε μάλλον και κοινό τεχνικό, εξαιρετικός...
Δεκέμβριο έχω κάψει περίπου 25 σακκούλια και άρχισε το μαρτύριο με την AW (προμήθεια 12/11).
Καθάρισμα 2-3 φορές ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!!!! τόση στάχτη και κλίνκερ.. (τελικά έφταιγε ΚΑΙ η μη καθαρή σόμπα μάλλον, μη τα ρίχνω όλα στο κάυσιμο.. αλλά ήταν χάλια και το άκουσα από πολλούς.
Αυτή τη στιγμή, με καθαρή σόμπα, μετά τη φροντίδα του Γιώργου, σε 24ωρη βάση, χωρίς καθαρίσματα, το άγνωστο πελλετ που δοκιμάζω δίνει ελάχιστη στάχτη, τέλεια κάυση, μεγάλη θερμοκρασία, οικονομική λειτουργία, θερμοκρασία στο σαλόνι 23 βαθμούς και επάνω 19-20, εξωτερική -2 έως -5.

για μια ψιλοκόντρα που βλέπω και μιάς που προμηθεύτηκα πελλετ από το Ζαχαρία και τώρα δοκιμάζω ενθουσιασμένος ε΄να ( δε μου λέει τι..) πελλετ.
Θα πω μόνο την άποψη μου σαν απλός καταναλωτής..
Αγόρασα το AW το Δεκέμβριο με τιμή € 280/τόνο. Τρομερά προβλήματα.
Αγόρασα και για δοκιμές κι άλλα.. τίποτα κάτω από 280.
Σ αυτό που δοκιμάζω, ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, χαμήλωσα αέρα καυσης, αύξησα αέρα εξόδου (πολύ ζέστη).. μείωσα ρυθμό πτώσης καυσίμου και διάρκεια κοχλία (άρα μάλλον οικονομία..)
Το πήρα ελάχιστα πανω από AW. Άρα θεωρώ πολύ καλή τη τιμή του.
Αν τώρα πρακτικά μπορέι αυτό να γίνει με 200 ευρώ, το θέλω και εγώ.. όπως και όλοι ε΄δω μέσα νομίζω. αλλά με τη κατάσταση και τις τιμές που έχω βρει, μπορώ να πω πως ΣΕ ΣΧΕΣΗ.. αξίζει τα χρήματα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6185 από XAALAARAA

nikos έγραψε:

spyroskosmas έγραψε: Γι΄αυτό θεωρώ πως όσο πανηγυρίζουμε που βρήκαμε πέλλετ στα...285€, τόσο θα ανεβάζουν οι επιτήδειοι την τιμή του.Προσωπικά αυτό το προϊόν δεν το κοστολογώ πάνω από 200€, και καλώ τους εμπόρους να μας πουν τι ποσοστό κέρδους βγάζουν στα 285€. Αν συνεχίσετε να το πουλάτε στα ύψη, να ξέρετε ότι η αρπαχτή δε διαρκεί πολύ καιρό. Κατεβάστε τιμές να κρατήσετε τους πελάτες χρόνια.


Αγορά 195,00€/τόνο χωρίς ΦΠΑ, (ενδοκοινοτική συναλλαγή), με παράδοση στην αποθήκη μου, μια που από την Βουλγαρία μπορεί κάποιος να επιλέξει τι θα προσφέρει στους πελάτες του. Το καλό, το κακό ή το άσχημο;Διαλέξαμε το έντιμο.

Πώληση 211,38€/τόνο χωρίς ΦΠΑ (260,00€/τόνο με τον ΦΠΑ), με παράδοση στον πελάτη στην πόλη μου, ή στην αποθήκη μου.

Η τιμή ισχύει από τον Δεκέμβρη ενώ πρίν ήταν 250,00€/τόνο.Αντίστοιχα η τιμή αγοράς ήταν 185,00€/τόνο.



Τελικα βλεπω πως η αγορα πελλετ μπορει να κρατηθει χαμηλα
αυτο σημαινει κερδος λιγοτερο απο 9% στην τιμη χωρις φπα
κανω καπου λαθος?

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6186 από XAALAARAA

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: φίλε Χαλαραααα.
Έχουμε ίδια μάρκα σόμπα η δικιά μου είναι απλή αερόθερμη κι έχουμε μάλλον και κοινό τεχνικό, εξαιρετικός...
Δεκέμβριο έχω κάψει περίπου 25 σακκούλια και άρχισε το μαρτύριο με την AW (προμήθεια 12/11).
Καθάρισμα 2-3 φορές ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ!!!!! τόση στάχτη και κλίνκερ.. (τελικά έφταιγε ΚΑΙ η μη καθαρή σόμπα μάλλον, μη τα ρίχνω όλα στο κάυσιμο.. αλλά ήταν χάλια και το άκουσα από πολλούς.
Αυτή τη στιγμή, με καθαρή σόμπα, μετά τη φροντίδα του Γιώργου, σε 24ωρη βάση, χωρίς καθαρίσματα, το άγνωστο πελλετ που δοκιμάζω δίνει ελάχιστη στάχτη, τέλεια κάυση, μεγάλη θερμοκρασία, οικονομική λειτουργία, θερμοκρασία στο σαλόνι 23 βαθμούς και επάνω 19-20, εξωτερική -2 έως -5.

για μια ψιλοκόντρα που βλέπω και μιάς που προμηθεύτηκα πελλετ από το Ζαχαρία και τώρα δοκιμάζω ενθουσιασμένος ε΄να ( δε μου λέει τι..) πελλετ.
Θα πω μόνο την άποψη μου σαν απλός καταναλωτής..
Αγόρασα το AW το Δεκέμβριο με τιμή € 280/τόνο. Τρομερά προβλήματα.
Αγόρασα και για δοκιμές κι άλλα.. τίποτα κάτω από 280.
Σ αυτό που δοκιμάζω, ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, χαμήλωσα αέρα καυσης, αύξησα αέρα εξόδου (πολύ ζέστη).. μείωσα ρυθμό πτώσης καυσίμου και διάρκεια κοχλία (άρα μάλλον οικονομία..)
Το πήρα ελάχιστα πανω από AW. Άρα θεωρώ πολύ καλή τη τιμή του.
Αν τώρα πρακτικά μπορέι αυτό να γίνει με 200 ευρώ, το θέλω και εγώ.. όπως και όλοι ε΄δω μέσα νομίζω. αλλά με τη κατάσταση και τις τιμές που έχω βρει, μπορώ να πω πως ΣΕ ΣΧΕΣΗ.. αξίζει τα χρήματα του.


Έχω και την αεροθερμη την VIRGO αλλά εκεί δεν κρατάω στατιστικά καίει περίπου 0,8 κιλά ανά ώρα την έχουμε αναμμένη το πολύ 5 ώρες σε άλλο σπίτι και η απόδοση της είναι πολύ καλή

και κάτι άσχετο πως παρατάς στο δρόμο πάλι το corsa με τέτοια παγωνιά -4,9 τώρα Αίσθηση ψύχους -9.1°C
penteli.meteo.gr/stations/imeros/

ΡΕ ΟΥΣΤΤΤΤΤ
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by XAALAARAA.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6207 από erimitis
χαλαρα
φιλε με αυτα που γραφεις θα αποτρεψεις τον κοσμο να βαλει πελλετ.1450 κιλα σε ενα μηνα.Πηγαμε φυλακη φιλε?Με 250 μεση τιμη ο τονος σημαινει οτι το μηνα θες 250+125+375 ευρω για θερμανση.Την κατατσαμε την βαρκα φιλε
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by erimitis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #6209 από sugarboy

spyroskosmas έγραψε: Παραθέτω αποσπάσματα:
1. Είσαι λίγο "pissed of" με την όλη κατάσταση και δεν το πιάνεις αυτό που προσπαθώ να σου πω.....
2. Σου είπα οτι υπάρχουν πέλλετ που ΠΟΛΥ σωστά λές οτι η αξία τους είναι στα 200Ευρώ. Είναι ή εικάζεις οτι είναι? Να μιλάς τεκμηριωμένα. Μιλάς με ΦΠΑ ή χωρίς? Γιατί τώρα εσύ γίνεσαι ο "μη αδειούχος" που έλεγες.....
3. Με την τελευταία φράση, σου δίνω λίγη ακόμη τροφή για το μυαλό, και τα συμπεράσματα δικά σου περι ποσοστών κέρδους κλπ κλπ.
4. Αυτά περί "διόρθωσης χαρακτήρα του Ελληνος" που επικαλέστηκες σε προηγούμενο ποστ και μην παραπονιέσαι λοιπόν για τα λαμόγια που δεν κόβουν αποδείξεις! Σου το τεκμηρίωσα?

Και μια εμπορική συμβουλή: Προϊόν που έχει χαμηλή τιμή αγοράς δεν έχει μεγάλο κέρδος!
Σοβαρά μιλάς;;;;;;Αυτοί που έχουν μωρά ξέρουν τι θα πω. Τα ανταλλακτικά Otrisalin για τις μυτούλες των παιδιών έχουν στο φαρμακείο 5,50€. Από φίλο στο σύνδεσμο προμηθευτών ξέρω έχουν τιμή προμήθειας φαρμακοποιού 3,20€. Ποσοστό κέρδους 72%!!!Στα 5,5€!!!!
5. Επίσης, δεν έχω κανένα πρόβλημα να σου πω το περιθώριο κέρδους .
Δε μου το λες όμως.

Ακόμη περιμένω το ποσοστό κέρδους σου είτε στο πέλλετ είτε στο αγροπέλλετ.
Υ.Σ. Η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση. Το ύφος στην τελευταία σου απάντηση είναι αντισυναδελφικό, παρακαλώ στο επόμενο να το διορθώσεις. Αν όχι δε θα ξαναπαντήσω.



1ον είσαι πολύ καλός στο να κόβεις και να ράβεις, ευτυχώς που δεν είσαι δημοσιογράφος ή μοντερ.
2ον Πόσα γραμμάρια είναι η μυτούλα, βάλε 1 τόνο μυτούλες, κάνε τον πολλαπλασιασμό και μετά σύγκρινε την τιμη με 1 τονο πέλλετ. Ελπίζω τώρα να κατάλαβες τι σημαίνει "φτηνό προϊον" ανα μονάδα βάρους. φυσικά το λάθος ήταν δικό μου γιατί ξέχασα οτι δεν απευθύνομαι σε άνθρωπο της πιάτσας.
3ον Για την τιμή σου απάντησε ο Νίκος, να σου απαντήσω κι εγώ. Εγω αγοράζω 32 ή 29ευρώ τον τόνο, πληρώνω 100 ευρώ μεταφορικά και πουλάω 267 για το φόρουμ και 399 για τους υπόλοιπους πελάτες και αμα είμαι στις καλές μου το δίνω και 280, και είναι και πιστοιποιημένο.
4ον Δεν είναι επιθεση ή επιθετική συμπεριφορά, αλλά ΒΓΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΜΟΥ οταν μου κόπτεσαι για ΦΠΑ, για λαμογια, για νόμιμους και παράνομους και μετά μου λές οτι παίρνεις ξύλα κούτρα απο χωριό και δεν πληρώνεις τον μαλακό τον έμπορο. ΚΑΝΤΟ αλλά σώπαινε!!!! ;)

Υ.Γ. Να ρωτήσω κι εγω κάτι? Έμαθες λοιπόν τις τιμές! Τι κέρδισες? Θα αλλάξεις τον λέβητά σου ή θα πάψεις να αγοράζεις απο τον χωρικό? Τελικά είχες δίκιο που έλεγες οτι ο καθένας περιμένει να αλλάξει ο άλλος και οχι αυτός.

Εδω τελειώνει η μεταξύ μας στιχομυθία!
ΟΤΙ και να γράψεις, δεν θα απαντήσω. Ευτυχώς ή δυστυχώς, έχω νοημοσύνη και αυτό το smell over the air δεν μου αρεσει! Κάτι μυρίζει..... :whistle:

AMECO, BIOENERGYPOINT, SAVA, SCHWEIGHOFER

Μην πατάς το (-), θα βραχεί το πέλλετ σου και θα καεί η αντίσταση απο τον καυστήρα σου! ;)

---ΔΕΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΙΛΑΩ ΘΑ ΤΣΑΚΙΖΩ ΚΟΚΚΑΛΑ---
PRIMUS INTER PARES

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.185 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ