Φτηνό ή τζάμπα pellet: το θέμα στην παρέα του Forum!

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5447 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Διαβάζω με προσοχή κάθε σχόλιο όπου κι αν μπαίνει αυτό, σ όποια ενότητα.
Φρέσκος στην εναλλακτική θέρμανση, ξεκίνησα ενθουσιασμένος από την απόδοση/οικονομία του πέλλετ.
Στη πορεία των λίγων μηνών, διαβάζοντας τα τόσα προβλήματα από φίλους εδω, αλλά και αντιμετωπίζοντας αρκετά από τη κάυση του πελλετ, καταλήγω πως η ενασχόληση με τις νέες ενεργειακές σόμπες- τζάκια, με ξύλο. πελλετ κι όλα τα βιοκαυσιμα, χρειάζεται στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή κάτι παραπάνω.
Δεν πάιρνει κάποιος ένα λέβητα, μιά σόμπα.. και τέλος.. Χρειάζεται παρακολούθηση, ενημε΄ρωση, ρυθμίσεις που δε ξέρω αν οι περισσότεροι μπορούν και θέλουν.
Δε ξέρω αν είναι το πνεύμα της οικονομίας.. ή η οικολογική συνείδηση που μας ωθούν σ αυτό.
Η οικονομία σίγουρα, η αίσθηση πως ρυπαίνουμε ελάχιστα αλλά το χουμε και στο αίμα μας... να παιδευόμστε.
Είναι αυτή η αίσθηση της ικανοποίησης όταν ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ δημιουργήσουμε το επιθυμητό αποτέλεσμα.... το οποίο βέβαια ΠΟΤΕ ΣΧΕΔΟΝ δεν είναι αρκετά ικανοποιητικό.. και ξαναπειράζουμε.
Και τότε νέα προβλήματα, νέο ψάξιμο... χγξαησγδκσξγδλκαξσηγκφησγ.. ξανά... άβραστο κρεμυδάκι (άμα υπάρχει πρόσωπο).. άμα δεν υπάρχει σιγά μην ασχολούμαστε με βιοκαυσιμα...
Έχουμε λοιπόν μιά νέα κάστα ανθρώπων.. κι είμαστε αρκετοί... που κάτι κοινό, λιγάκι απροσδιόριστο μας ενώνει...
Στα λόγια είναι σίγουρα άλλο... αλλά στη πράξη υποπτέυομαι πως υπάρχει κάτι διαφορετικό.
Δεν είμαστε άνθρωποι του καναπέ.. ψάχνουμε.. δε μπορούμε και πολύ τη ρουτίνα.. και θέλουμε κάτι που πιστεύουμε.. να βγάζει τις προσδοκίες, να δίνει κάτι άλλο, διαφορετικό από αυτό που κάνουν όλοι..
(όσοι ακόμα μπορούν..) να κάθονται χαλαρά, απολαμβάνοντας το απροβλημάτιστο της ζωής τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5448 από spyroskosmas
Φίλε Γιάννη, στα περισσότερα απ' όσα λες έχεις δίκιο. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι θεωρείς δεδομένο ότι η καύση πέλλετ πρέπει να έχει διαρκείς ρυθμίσεις. Το έχουμε στο αίμα μας να πειράζουμε το ένα, το άλλο, να παιδευόμαστε. Αν όμως η μηχανή στηθεί σωστά σε ένα καύσιμο, δεν πρέπει κάθε μέρα με το ίδιο καύσιμο να γίνονται διαρκώς ρυθμίσεις.Πρέπει η μηχανή να έχει σταθερή λειτουργία.
Έχω πολύχρονη εμπειρία σε εργοστάσια και μηχανήματα, ειδικά στο στήσιμο νέων μηχανημάτων και στο ΄΄στρώσιμό΄΄ τους. Πάντα στην αρχή αντιμετωπίζονται προβλήματα. Με τον καιρό όμως στρώνουν. Δεν μπορεί όμως ο καθένας να στρώσει μηχανή.Γι΄αυτό όταν αγοράζουμε κάτι, πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να έχουμε τεχνική υποστήριξη.
Σημαντική παράμετρος στο προκείμενο πέρα από τη μηχανή είναι το καύσιμο.Πάντοτε στα εργοστάσια όταν αλλάζαμε πρώτες ύλες είχαμε προβλήματα, νέες ρυθμίσεις, νέα προγράμματα λειτουργίας.
Συμβουλή : Αν έχετε προμηθευτεί καύσιμο ποιοτικό, οικονομικό και σας καίει καλά στη μηχανή, μην κάνετε αλλαγές για 5-10€ τον τόνο. Δεν αξίζει τον κόπο, γιατί θα τα χάσετε από αλλού. Και σκεφτείτε την παράμετρο ότι τώρα τα μηχανήματα είναι καινούρια, και ο προμηθευτής του μηχανήματος ανταποκρίνεται. Του χρόνου θα ανταποκρίνεται;
Σε όσους πάντως τους πάει πάντα το χέρι να πειράζουν, θα τους έλεγα κάθε φορά να πειράζουν πάντα ΕΝΑ πράγμα. Αν πειράζεις πολλά μαζί, δύσκολο να πεις αυτό που άλλαξε από ποια αλλαγή προήλθε. Πάντα ένα για να ξέρετε αν δεν πιάσει να το επαναφέρετε στην αρχική ρύθμιση.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5457 από Algor
παρακαλω ως νεο μελος στο forum θελω τις αποψεις σας.

Εχω μονο-κατοικία 160 τετραγωνικα στα κουφάλια θεσσαλονικης κατασκευη 2003 εκτος πολεοδομικου χωρισ σκεπη με καλη μονωση, πηρα λέβητα BIOPLEX, τωρα καιω πέλλετ απο ιωαννιδη αυτο απο πευκο, ο λεβητας ειναι σε ημιυπόγειο με 6 μετρα καμινάδα και φουρφουρι επανω.

Και τωρα τα προβλήματα.
1) στους 60 βαθμους με το ζόρι με 60-70 κιλα πελλετ τη μέρα, θερμοστατης στο 20,5
2) Εχω πνηγει στον καπνό, δεν τραβαει με τιποτα
3) πισσα στα τοιχόματα

Ποια ειναι η γνώμη σας; Φταιει ο λέβητας; εγω; το pellet;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5464 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
Αγαπητέ φίλε Κοσμά.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα διάβασα.
Ναι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να πειράζουμε μιά ρύθμιση που πηγαίνει καλά (όσο κι αν μας φαγουρίζει... η καλύτερη :woohoo: )
ΝΑΙ αν βρούμε ένα καλό υλικό ΠΡΕΠΕΙ να μείνουμε σ αυτο.. ακόμα και για 10 ευρώ διαφορά.
ΚΑΙ... ΝΑΙ.. ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ.. ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ.
Αυτό το τελευταίο είναι μάλλον και το πολύ ΄δύσκολο στην Ελλάδα και ειδικά σε κάτι καινούργιο που αποτέλεσε επαγγελματικό καταφύγιο για πολλούς επαγγελματίες που είδαν αλλού τη δουελιά τους να μειώνεται.. ή και να χάνεται.. και βρήκαν στη θέρμανση μιά νέα ευκαιρία.
Πως όμως θα βρεθούν και θα ξεχωρίσουν αυτοί οι επαγγελματίες??
Θα πρότεινα να δημοσιεύουν πάντα, τα δεδομένα που τους κάνουν να ξεχωρίζουν, όπως από πότε, και τι ειδίκευση έχουν στο θέμα.
Δε θέλω να διαφημίσω, αλλά μου έχει κάνει εντύπωση που ο αντιπρόσωπος της σόμπας μου, του ζητάω να μου πουλήσει πέλλετ και μου λέει πάντα πως περιμένει να δοκιμάσει το καινούργιο που θα παραλάβει και αναλίγως θα μου πει, όπως μου έχει κάνει και εντύπωση που είναι πολλά χρόνια στην αγορά.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΜΑΘΑ ΜΕΤΑ... (ευτυχώς για μένα).
Θέλω πάρα πολύ η βιοενέργεια ν αποτελέσει ένα δυναμικό κλάδο στην Ελλάδα, από παραγωγή μηχανημάτων μέχρι πρώτη ύλη.
Δυστυχώς όσον αφορά τη πρωτη ύλη, ακούω πολλά παράπονα για τις φρέσκιες παρτίδες, από πολλούς, επαγγελματίες και μη.
Θα έλεγα να δώσουμε ε΄να δικαίωμα, καθώς είναι μάλλον η πρωτη χρονιά που το βιοκαυσιμο μπήκε στη ζωή μας, δημιουργήθηκαν ίσως ελλείψεις μη αναμενόμενες, λόφω της μεγάλης μεταστροφής του κόσμου.
Όμως είδαμε όλοι τις τιμές να τρέχουν σα τρελές, λογικό μέχρι κάποιο σημείο, αλλά όχι έτσι.
Φτάσαμε να βρίσκουμε πελλετ εισαγωγής καλύτερο και φτηνότερο και μη πει κάποιος για τα μεροκάματα. αντισταθμίζονται από τα μειωμένα μεταφορικά.
Αν για μένα είναι παιχνίδι να ρυθμίζω τη σόμπα, για έναν κάτοχο λέβητα ΟΧΙ.
Δε θέλει προβλήματα, θελει να ζεσταίνει το σπίτι του κι όταν λείπει, δε θέλει να χει το μυαλό του μήπως και κάτι δε πάει καλά, μήωπς.. μήπως.. μήπως...
και διαβάζω εδώ πολλά τέτοια από φίλους..
Επίσης χρειάζεται καλή δουλειά στις εγκαταστάσεις, ειδικά σε διαμερίσματα με τις καμινάδες..
Να είναι κάτι (οσο) αισθητικό γίνεται και κυρίως λειτουργικό. Να το βλέπουν οι γείτονες και να θέλουν και κείνοι.. κι όχι να είναι κάτι αντιαισθητικό.
Χαίρομαι που υπάρχουν φίλοι κι επαγγελματίες που έχουν υπευθυνότητα.. και μακάρι να προχωρήσουμε δομηνένα στο χώρο της εναλλακτικής θέρμανσης.. κι όχι με μακροβούτια που πνίξουν τελικά την αγορά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5466 από thwdorisp
Καινούργιος εδώ (και σε αυτό το topic), παίζει ενημέρωση για τα Pellet?
Βρήκα ένα site που εμπορεύεται λέβητες και καυστήρες-για να μην πάω σαν άσχετος- ποιά είναι η αγορά σ'αυτά?υπάρχει ανταγωνισμός για να βρω καμιά καλή τιμή?
Μέχρι τώρα έψαχνα να το γυρίσω σε υγραέριο!

κουφετο ειναι δεν ειναι λουκανικο
θα παρεις και για τον γαμο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5471 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
φίλε Θοδωρή.. ψάχνεις Αθήνα.. οι φίλοι από εκεί μπορούν να σου πουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.134 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ