Τιμές pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98061 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τιμές pellet
WOW!!!

Δεν ειναι να σας αφησει κανεις..... 250+ μηνηματα επρεπε να διαβασω...

Παρακαμπτω ολα τα περι τιμων , τα εχουμε συζητησει κατεπαναληψη και ακρη δεν προκειτε να βγει.
Ο κοσμος δεν ειναι ηθικά και αγγελικά πλασμενος ειτε ως εμπορος ειτε ως καταναλωτης...

Απλά θα μεινω λιγουλακι στο θεμα "ξυλα" απλά με μια παρατηρηση.
Με τον ξυλολεβητα πρεπει να ξερεις τι κανεις..να ξερεις να τον αναβεις κ.λ.π. ολη η οικογενοια δεν μπορει και να ενα κριτηριο επιλογής ακομα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98070 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: Απορω πραγματικα, με το παθος που προσπαθουν καποιοι να βγαλουν το πελλετ μη οικονομικο...και η πλακα ειναι οτι δεν ειναι καν χρηστες πελλετ.

Οτι υπαρχει διαφορα τιμης και οικονομικοτερη θερμανση με ξυλα ειναι δεδομενο, δεν το αμφισβητω καθολου...ομως...

Σαν χρηστης λεβητα πελλετ λοιπον ξαναλεω οτι δεν το αλλαζω με κανεναν ξυλολεβητα...καιω, και θα συνεχισω να καιω μη πιστοποιημενα πελλετ με θερμογονο 5,2kw/kg...τοση ειναι κι ας μην το πιστευουν μερικοι...η χρηση και η καταναλωση μου επι τρια χρονια απλα το επιβεβαιωνει...ουτε υποθεσεις ουτε τιποτα.

Με 6 τονους progetto ecologia προς 237 παραδωτεο η θερμανση μου στοιχισε 1422 ευρω για 120μ2 αμονωτο σπιτι...εκαψα και 800 κιλα ξυλα στο τζακι μου...συνολο δηλαδη 1500 ευρω με θερμανση 24 ωρες το 24ωρο στους 22,7...με ξυλα ποσο θα μου στοιχιζε 1000;;; αυτη ειναι η διαφορα...σε σχεση με τους 3 τονους πετρελαιου που θα μου στοιχιζαν 3900 ειναι εξαιρετικο νουμερο τα 1500...πιστευει κανεις οτι δεν ειναι;;;

Ολα τα παραπανω σαν χρηστης...σαν υδραυλικος εχω ΠΟΛΛΟΥΣ πελατες που αν μπορουσαν να αλλαξουν την επιλογη που ηδη εκαναν, θα το εκαναν με ευχαριστηση...θα ξηλωναν τα κακης ποιοτητας μηχανηματα καυσης ξυλου (λογω μεγαλων καταναλωσεων και δυσκολιων γενικοτερα) για να βαλουν λεβητα πελλετ αβλεπει.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ψαξιμο για ξερα ξυλα, ενω το πελλετ εχει στανταρ υγρασια.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ελεγχο για να μη μας κλεψει ο εμπορος στο βαρος, ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, λογω της φυσης της καυσης ξυλου, εχει πολλες φορες ατελη καυση, πισσα που μειωνει την αποδοση του λεβητα κτλ...ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, αν φυγεις απο το σπιτι 24 ωρες θα το βρεις κρυο, ενω το πελλετ και τρεις μερες να λειπεις, θα το βρεις εκει που θα βαλεις τον θερμοστατη.

Ολα τα παραπανω το κανουν εναν ελκυστικο τροπο θερμανσης που συνδιαζει πολλες απο τις ευκολιες του πετρελαιου.

Το αντιθετο καποιον που να θελει να αλλαξει την θερμανση του απο πελλετ σε ξυλο δεν εχω δει...κατι σημαινει αυτο και ο νοων νοειτο.


@ giogud

Σχετικα με το 20% διαφορας στην καταναλωση (πελλετ - ξυλο) με βρισκεις συμφωνο...στην συντριπτικη πλειοψηφια αυτο συμβαινει...το θεμα ειναι ποιος θελει να το πιστεψει.

Kαι'μενα με βρισκεις 100% συμφωνο με αυτο που λες οτι με πελλετ θελεις 1500 ευρω ενω αν εκαιγες ξυλο 1000,35% πιο οικονομικη η θερμανση με το ξυλο(τουλαχιστον γιατι η πλειοψηφια των αγοραστων πελλετ δεν αγορασαν πελλετ με 237 ευρω ο τονος οπως εκανες εσυ αλλα με 265 εως 320 πιστευω εγω και για να μας φυγει και η απορια καλα θα ηταν να ξεκινουσε ενα γκαλοπ στο φορουμ για να δουμε ποσο αγορασαν φετος οι καταναλωτες!)!
Τωρα για το σαν χρηστης λεβητα πελλετ λοιπον οτι δεν το αλλαζω με κανεναν ξυλολεβητα που λες και'γω απο την απεναντι σου λεω οτι ουτε εγω σαν χρηστης ξυλολεβητα οτι δεν τον αλλαζα τον ξυλολεβητα με κανεναν πελλετολεβητα λογο τις τεραστιας εξοικονομισης χρηματων που μου αποφερει ο ξυλολεβητας ,συμφωνω (πως αλλωστε μπορουσα να διαφωνησω?) οτι με τον ξυλολεβητα υπαρχει μεγαλυτερη ενασχοληση αλλα την θεωρω αμελητεα σε σχεση με την εξοικονομιση χρηματων που προσφερει,και δεν το λεω μονο εγω εχω τουλαχιστον το παραδειγμα 5 ανθρωπων με ξυλολεβητες η υδραυλικα τζακια (που μιλαμε σχεδον καθημερινα)που ουτε ζωγραφιστο δεν θελουν να το βλεπουν το πελλετ γιατι με το πελλετ ειναι πολλα τα λεφτα Χρηστο!!!!
Δεν εισαι αντικειμενικος καθολου φιλε Χρηστο,λες "εχω ΠΟΛΛΟΥΣ πελατες που αν μπορουσαν να αλλαξουν την επιλογη που ηδη εκαναν, θα το εκαναν με ευχαριστηση...θα ξηλωναν τα κακης ποιοτητας μηχανηματα καυσης ξυλου (λογω μεγαλων καταναλωσεων και δυσκολιων γενικοτερα) για να βαλουν λεβητα πελλετ αβλεπει",μα ρε φιλε ο ιδιος το λες, εβαλαν κακης ποιοτητας μηχανηματα που εχουν και μεγαλες καταναλωσεις,και'γω ξερω ατομα που εβαλαν κακης ποιοτητας μηχανηματα πελλετ,ενας θεος ξερει τι τραβαει ο ξαδελφος μου με αυτον το pelletech που εβαλε και τραβαει ατελειοτα ξενυχτια για να ξεμπλοκαρει τον κοχλια και εχει και καμια 50ρια ασφαλειες στο μπουφαν για να τις αλλαζει.
Ξερεις λοιπον πολυ καλα οτι μαπα μηχανηματα υπαρχουν ολων των ειδων,και πελλετ και ξυλου γι'αυτο αστο το παραδειγμα καλυτερα,ελα μου ντε που δεν ειναι μονο οι δυσαρεστημενοι πελατες του πελλετ αυτοι με τα μαπα μηχανηματα , εχω τα προσφατα παραδειγματα των 2 γειτονων μου και ενος κουμπαρου μου που εβαλαν σομπες πελλετ και ενταξει ολα καλα μεχρι προσφατα και πολυ εξοικονομιση σε σχεση με το πετρελαιο κ.τ.λ αλλα μολις ειδαν τι πληρωσαν οι υπολοιποι στις πολυκατοικιες τους που προτιμησαν να βαλουν Φ.αεριο αντι αυτων που εβαλαν πελλετ και ειδαν οτι ηταν σχεδον ανυπαρκτο το κερδος τους δαγκοθηκαν,δαγκοθηκαν γιατι πρεπει να κουβαλανε να γεμιζουν να καθαριζουν εστο και αυτο το ελαχιστο που λετε(καθολου ελαχιστο για΄μενα ,και ακομη περισσοτερο για τον κουμπαρο γιατι αυτος μενει και στον 3ο οροφο χωρις ασανσερ!)και η αλλοι με το Φ.Α γυρνανε τον θερμοστατη μονο!
Και τελευταιο Χρηστο,απαντας στον giogud 'Σχετικα με το 20% διαφορας στην καταναλωση (πελλετ - ξυλο) με βρισκεις συμφωνο...στην συντριπτικη πλειοψηφια αυτο συμβαινει...το θεμα ειναι ποιος θελει να το πιστεψει',εγω δεν αμφισβητησα οτι με το πελλετ μπορει να εχει καποιος 20% διαφορα στην καταναλωση απ' οτι με το ξυλο και αν δεις το εβαλα αυτο το 20% στους υπολογισμους,αμφισβητω ομως αυτο που εγραψε ο giogud ομως που συμφωνα με τα γραφωμενα του λεει οτι για 4 τονους πελλετ χρειαζεται καποιος 6-7 τονους ξυλα,αυτο δεν ειναι 20% φιλε αυτο ειναι 50%+ παραπανω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν - 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98071 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τιμές pellet
Valsam...
Οπως και... για το υγραεριο στα αυτοκινητα !! "ναι μεν αλλα"...
Σου ειπα πριν για την ευκολία χρησης - συμαντικό συμφωνα με τον τροπο και τα ωραρια που λειτουργει η οικογενια..
Ομως.. ΟΥΤΕ φυσικο αεριο εχουν καποιες μεγαλες περιοχες.... κι ουτε αναμενεται να εχουν το αμεσα προβλεπτό μελλον.

Τιποτα δεν ειναι "πανακεια" γιατι τοτε ολοι θα βαζαμε "αυτο" - το οποιο αυτο.
μεγαλο ρολο παιζουν ΚΑΙ αλλες συνθηκες περαν την οικονομίας αυτης καθαυτης....

πχ εγω μπορω να πω οτι εκει που ενας λεβητας ηθελε 3 τσουβαλια/ημερα εγω ηθελα 2...
αρα 2 σομπες ειναι πιο οικονομικές απο λεβητα...
αλλα δεν ειναι ακριβως ετσι...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98072 από ddt
Απαντήθηκε από ddt στο θέμα Τιμές pellet
Οποιος δεν θελει να γινει χαμαλης(και εχει φυσικα τα λεφτα)μενει στο πετρελαιο.
Γιατι και με το πελλετ χαμαλης γινεσε αλλα χαμαλης πολυτελειας.
Τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα για οποιον εχει χρησιμοποιησει και τα δυο καυσιμα,
οσο περισοτερη δουλεια εχει ο λεβητας(σε σχεση με το καυσιμο)τοσο μεγαλυτερη οικονομια κανεις. Διαλεγεις και παίρνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98073 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Τιμές pellet

χρηστος8 έγραψε: Απορω πραγματικα, με το παθος που προσπαθουν καποιοι να βγαλουν το πελλετ μη οικονομικο...και η πλακα ειναι οτι δεν ειναι καν χρηστες πελλετ.

Οτι υπαρχει διαφορα τιμης και οικονομικοτερη θερμανση με ξυλα ειναι δεδομενο, δεν το αμφισβητω καθολου...ομως...

Σαν χρηστης λεβητα πελλετ λοιπον ξαναλεω οτι δεν το αλλαζω με κανεναν ξυλολεβητα...καιω, και θα συνεχισω να καιω μη πιστοποιημενα πελλετ με θερμογονο 5,2kw/kg...τοση ειναι κι ας μην το πιστευουν μερικοι...η χρηση και η καταναλωση μου επι τρια χρονια απλα το επιβεβαιωνει...ουτε υποθεσεις ουτε τιποτα.

Με 6 τονους progetto ecologia προς 237 παραδωτεο η θερμανση μου στοιχισε 1422 ευρω για 120μ2 αμονωτο σπιτι...εκαψα και 800 κιλα ξυλα στο τζακι μου...συνολο δηλαδη 1500 ευρω με θερμανση 24 ωρες το 24ωρο στους 22,7...με ξυλα ποσο θα μου στοιχιζε 1000;;; αυτη ειναι η διαφορα...σε σχεση με τους 3 τονους πετρελαιου που θα μου στοιχιζαν 3900 ειναι εξαιρετικο νουμερο τα 1500...πιστευει κανεις οτι δεν ειναι;;;

Ολα τα παραπανω σαν χρηστης...σαν υδραυλικος εχω ΠΟΛΛΟΥΣ πελατες που αν μπορουσαν να αλλαξουν την επιλογη που ηδη εκαναν, θα το εκαναν με ευχαριστηση...θα ξηλωναν τα κακης ποιοτητας μηχανηματα καυσης ξυλου (λογω μεγαλων καταναλωσεων και δυσκολιων γενικοτερα) για να βαλουν λεβητα πελλετ αβλεπει.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ψαξιμο για ξερα ξυλα, ενω το πελλετ εχει στανταρ υγρασια.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, απαιτει ελεγχο για να μη μας κλεψει ο εμπορος στο βαρος, ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, λογω της φυσης της καυσης ξυλου, εχει πολλες φορες ατελη καυση, πισσα που μειωνει την αποδοση του λεβητα κτλ...ενω το πελλετ οχι.

Βλεπεις η μια περιπτωση με ξυλα, αν φυγεις απο το σπιτι 24 ωρες θα το βρεις κρυο, ενω το πελλετ και τρεις μερες να λειπεις, θα το βρεις εκει που θα βαλεις τον θερμοστατη.

Ολα τα παραπανω το κανουν εναν ελκυστικο τροπο θερμανσης που συνδιαζει πολλες απο τις ευκολιες του πετρελαιου.

Το αντιθετο καποιον που να θελει να αλλαξει την θερμανση του απο πελλετ σε ξυλο δεν εχω δει...κατι σημαινει αυτο και ο νοων νοειτο.


@ giogud

Σχετικα με το 20% διαφορας στην καταναλωση (πελλετ - ξυλο) με βρισκεις συμφωνο...στην συντριπτικη πλειοψηφια αυτο συμβαινει...το θεμα ειναι ποιος θελει να το πιστεψει.


Σε έχω ρωτήσει ξανά που βρίσκεις αυτές τις τιμες στο Πέλλετ και δεν έχεις απαντήσει ...

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #98075 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Τιμές pellet

vag1234 έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:
Με 6 τονους progetto ecologia προς 237 παραδωτεο η θερμανση μου στοιχισε 1422 ευρω για 120μ2 αμονωτο σπιτι...εκαψα και 800 κιλα ξυλα στο τζακι μου...συνολο δηλαδη 1500 ευρω με θερμανση 24 ωρες το 24ωρο στους 22,7...με ξυλα ποσο θα μου στοιχιζε 1000;;; αυτη ειναι η διαφορα...σε σχεση με τους 3 τονους πετρελαιου που θα μου στοιχιζαν 3900 ειναι εξαιρετικο νουμερο τα 1500...πιστευει κανεις οτι δεν ειναι;;;


Σε έχω ρωτήσει ξανά που βρίσκεις αυτές τις τιμες στο Πέλλετ και δεν έχεις απαντήσει ...


O Χρήστος αγορασε πέρσι από την Ομαδική αγορά που εγινε τετοια εποχή. Ρίξε μια ματιά παρακάτω
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...7&id=13129&Itemid=53


Και φέτος γίνεται στο παρακάτω θέμα αλλά ακόμη δεν βγηκαν οι τιμές
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...7&id=57410&Itemid=53

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.364 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ