H μεγαλύτερη ανεμογεννήτρια στον κόσμο

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132298 από OANNHSEA
Είμαι ο πρώτος που λέει ότι όλες οι ΑΠΕ που έχουμε αυτή τη στιγμή μολύνουν το περιβάλλον - συμπεριλαμβανομένων και των υδροηλεκτρικών φραγμάτων.
Όμως: είναι σημαντικά λιγότερο επιβαρυντικές από άλλες πηγές όπως ο λιγνίτης ή το φυσικό αέριο.

Είναι επίσης σωστό ότι όλες οι ΑΠΕ είναι στην αρχή τους.
Και κάθε προϊόν στην αρχή του τυγχάνει άγριας εκμετάλλευσης από αρπακολιάρηδες - έστω και εάν έχουν την κρατική στήριξη. Σε μία γενιά από σήμερα (30 χρόνια) που οι ΑΠΕ θα έχουν ωριμάσει θα δείτε γεγονότα που δεν τα έχετε διανοηθεί.
Π.χ. το πρόβλημα με τον αέρα που φυσάει ή όχι μπορεί άνετα να αντιμετωπιστεί με ένα έξυπνο δίκτυο (δεν θα έχουμε νηνεμία σε όλη την Ελλάδα) ή με συστήματα συσσώρευσης της πλεονάζουσας ενέργειας.
Αυτά τώρα εξελίσσονται.

ΥΓ1
Το project "Ήλιος" είναι μία ανοησία από αρπακολιάρηδες...
Μόνο ένας τρελός θα του έδινε σημασία (ΓΑΠ...)

ΥΓ2
Αυτή τη στιγμή η εξάπλωση των ΑΠΕ παίρνει μορφή χιονοστιβάδας.
Οι άλλοι παραγωγοί έχουν τρελαθεί.
Δεν είναι τυχαίο ότι η ελληνική προεδρία της ΕΕ προωθεί τα συμβατικά καύσιμα για την αντιμετώπιση του ενεργειακού προβλήματος στην Ευρώπη - στην Ελλάδα οι πετρελαιάδες έλεγχαν και ελέγχουν τα κόμματα του πασόκ και της ΝΔ και μεγάλο τμήμα των άλλων κομμάτων...
Σε άλλες χώρες χτυπάνε της ΑΠΕ όπως μπορούν - στην Χαβάη προσπαθούν να σταματήσουν την εξάπλωση των φωτοβολταϊκών με γελοίους νόμους. Στην Αυστραλία θέλουν να κλείσουν πρώτα τα εργοστάσια παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας που καίνε φυσικό αέριο, και όχι αυτά που καίνε κάρβουνο, γιατί το κάρβουνο είναι πολύ πιο φτηνό!!! Στις ΗΠΑ κάνουν "εκστρατεία" για να μην κλείσουν τα ανθρακορυχεία και μείνουν άνεργοι οι ανθρακωρύχοι!!!

Είμαστε ακόμα στην αρχή - προσδεθείτε... :evil:
.

Bellum omneum contra omne...
Θάνατος στους πετρελαιάδες!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132301 από stergiosbik
Nα θυμισω επισης σε καποιους που ξερουν μονο να κλαινε τη μοιρα τους,οτι η Γερμανια εχει σαν στοχο μεχρι το 2020 να παραγει το 20% της ηλεκτρικης ενεργειας που θα χρειαζεται ΜΟΝΟ απο φωτοβολταικα! ;)
Αλλα που να ξερουν αυτοι.Κοιμουνται με τα τσαρουχια. :evil:
Η φτωχεια που μας δερνει δεν ειναι το χειροτερο.
Η κακομοιρια και η νοοτροπια οτι ειμαστε αχρηστοι ειναι το χειροτερο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132302 από kosmidis80
Παντως εχω δει απο κοντα τα θαλασια αιολικα παρκα που υπαρχουν μεταξυ Δανειας-Σουηδιας, οπως εχω επισκευτει και εργοστασια κατασκευης. Ειχα παθει πλακα απο τον κοσμο που εργαζοταν για την κατασκευη, οπως φυσικα και απο το μεγεθος του πυλωνα καποιων.

Παρ ολα αυτα εμεις ακομα περιμενουμε την αναπτυξη που ερχεται...

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132303 από kosmidis80
Οπως φυσικα γνωριζω και απο πρωτο χερι το τι ανθρωπινο δυναμικο ζει απο τα λιγνιτορυχεια της Πτολεμαιδας, Κοζανης κ Φλωρινας. Απλα θα σας πω οτι αν δεν υπηρχε λιγνιτης, αυτοι οι 2 νομοι απλα δεν θα ειχαν κατοικους.

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132304 από kosmidis80
Α! Τα αποθεματα λιγνιτη βεβαια καποια στιγμη θα τελειωσουν - ειχα δει μελετη οτι θα καλυψουν αλλη μια 50 ετια, μετα η εκμεταλλευση θα ειναι ασυμφορη. Θα ζουμε αραγε για να δουμε τι θα γινει τοτε?

Στάλθηκε από το Lenovo A820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #132305 από theoilia

stergiosbik έγραψε: Nα θυμισω επισης σε καποιους που ξερουν μονο να κλαινε τη μοιρα τους,οτι η Γερμανια εχει σαν στοχο μεχρι το 2020 να παραγει το 20% της ηλεκτρικης ενεργειας που θα χρειαζεται ΜΟΝΟ απο φωτοβολταικα! ;)


Ναι αλλά τα φωτοβολταϊκά πάρκα δεν έχουν σκοπό να τα στήσουν στην χώρα τους αλλά αλλού....Και να βάλουν τους άλλους να τα πληρώσουν.Για ρίξε μια ματιά στο λογαριασμό της ΔΕΗ και θα καταλάβεις ποιους θέλουν να βάλουν να πληρώσουν

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ