Πρόβλημα καπνού σε καυστήρα pellet

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6805 από dimitris_z
Kαλησπέρα και απο μένα .Πρίν απο μέρες αγοράσαμε αυτόν www.cichewicz.com/solid_boilers/biomass/futura_pel_let.php 60ΚW απο τον αντιπρόσωπο εδώ στη Λάρισα.Το θέμα είναι οτι αφήνει υπόλοιπο pellet στο χώρο του καυστήρα και αφού γεμίσει εκεί καπνίζει.Υστερα απο πολλές επισκέψεις του ιδίου και του μηχανολόγου που έχει υπεύθυνο το θέμα μας παραμένει.Μειώσαμε την ποσότητα κατα την Maximup power λειτουργεία απο 45 που το είχαμε στην αρχή σε 27 και τον αέρα απο 70% σε 62% .Φλόγα έχει καλή ζεστένει γρήγορα αλλα αν δεν καθαρίσουμε το χώρο καύσης κάθε μέρα θα μαζευτεί ποσότητα άκαυτου Pellet και θα καπνίσει.
Ακόμη μια παράμετρος που πρέπει να αναφέρω είναι η καμινάδα.Είναι όλη Φ200 με την εξωτερική να είναι όλη μονωμένη.Η καμινάδα εσωτερική μήκους 3,5 μετρων τροποποιήθηκε απο οριζόντια σε ανηφορική με διαφορά ύψους περίπου 2 μέτρα και την εξωτερική καμινάδα ύψους 5μ.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για τα υπόλοιπα που αφήνει στο χώρο καύσης?Υπόψιν δεν είναι κλινκερ ή καρβουνάκια απλή στάχτη είναι αλλά πρέπει να μένει εκεί??
Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimitris_z. Αιτία: λινκ λαθος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6835 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Πρόβλημα καπνού σε καυστήρα pellet

dimitris_z έγραψε: Kαλησπέρα και απο μένα .Πρίν απο μέρες αγοράσαμε αυτόν www.cichewicz.com/solid_boilers/biomass/futura_pel_let.php 60ΚW απο τον αντιπρόσωπο εδώ στη Λάρισα.Το θέμα είναι οτι αφήνει υπόλοιπο pellet στο χώρο του καυστήρα και αφού γεμίσει εκεί καπνίζει.Υστερα απο πολλές επισκέψεις του ιδίου και του μηχανολόγου που έχει υπεύθυνο το θέμα μας παραμένει.Μειώσαμε την ποσότητα κατα την Maximup power λειτουργεία απο 45 που το είχαμε στην αρχή σε 27 και τον αέρα απο 70% σε 62% .Φλόγα έχει καλή ζεστένει γρήγορα αλλα αν δεν καθαρίσουμε το χώρο καύσης κάθε μέρα θα μαζευτεί ποσότητα άκαυτου Pellet και θα καπνίσει.
Ακόμη μια παράμετρος που πρέπει να αναφέρω είναι η καμινάδα.Είναι όλη Φ200 με την εξωτερική να είναι όλη μονωμένη.Η καμινάδα εσωτερική μήκους 3,5 μετρων τροποποιήθηκε απο οριζόντια σε ανηφορική με διαφορά ύψους περίπου 2 μέτρα και την εξωτερική καμινάδα ύψους 5μ.
Μπορεί να βοηθήσει κάποιος για τα υπόλοιπα που αφήνει στο χώρο καύσης?Υπόψιν δεν είναι κλινκερ ή καρβουνάκια απλή στάχτη είναι αλλά πρέπει να μένει εκεί??


Εγώ πάντως στον δικό μου λέβητα, όταν είδα ότι συσσωρευόταν στάχτη με συγκεκριμένο πέλλετ στο χώρο καύσης, ανέβασα τον αέρα (στην περίπτωσή μου στο 100%), δεν τον κατέβασα. από τότε δουλεύει τέλεια, χωρίς κανένα υπόλειμμα στάχτης. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο και για τον δικό σου καυστήρα.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimitris_z

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6863 από dimitris_z
Απαντήθηκε από dimitris_z στο θέμα Πρόβλημα καπνού σε καυστήρα pellet
100% ΚΕΡΒΕΡΕ και με το ταισμα στο ίδιο??Δεν πέφτει η φλόγα??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6865 από ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ
100%??" μήπως δεν είναι και τόσο εντάξει?... Αν αυτός είναι ο τρόπος να καιις σημαίνει πως το πελλετ δεν είναι καλό. Δε σου κάνει περισσότερη στάχτη? μειώθηκε....? αυτό βέβαια μ ένα άλλο πελλετ μονάχα θα το καταλάβεις. Μήπως να δοκιμασεις μειωμένη παροχή και μείωση αέρα?..
Άσχετος είμαι, αλλά έφαγαν τη μαπα μου για να βρω τι συμβαίνει και κάτι έμαθα.
Δούλευα και γω κάποια στιγμή φουλ για να μπορεί να καεί. Αλλά το σωστό ήρθε με σωστό καύσιμο. Και τις ρυθμίσεις εργοστασιακες. 60% αέρας στο φουλ..στα 12 Δευτρολεπτα παροχή
Πιστεύω πως τέτοιες αποκλίσεις κάπου θα χτυπήσουν. Ελπίζω όχι σε βλάβες. Γι αυτό χτυπάω το κωλο μου για καλο καύσιμο. Έχω κάμποσοι χάλια. Το αφήνω προς το παρόν. Ο τεχνίτης μου είπε να κάνω ανάμιξη με σωστό για να το καψω. Θα δω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #6870 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Πρόβλημα καπνού σε καυστήρα pellet

ΕΥΘΥΜΙΟΥΓΙΑΝΝΗΣ έγραψε: 100%??" μήπως δεν είναι και τόσο εντάξει?... Αν αυτός είναι ο τρόπος να καιις σημαίνει πως το πελλετ δεν είναι καλό. Δε σου κάνει περισσότερη στάχτη? μειώθηκε....? αυτό βέβαια μ ένα άλλο πελλετ μονάχα θα το καταλάβεις. Μήπως να δοκιμασεις μειωμένη παροχή και μείωση αέρα?..
Άσχετος είμαι, αλλά έφαγαν τη μαπα μου για να βρω τι συμβαίνει και κάτι έμαθα.
Δούλευα και γω κάποια στιγμή φουλ για να μπορεί να καεί. Αλλά το σωστό ήρθε με σωστό καύσιμο. Και τις ρυθμίσεις εργοστασιακες. 60% αέρας στο φουλ..στα 12 Δευτρολεπτα παροχή
Πιστεύω πως τέτοιες αποκλίσεις κάπου θα χτυπήσουν. Ελπίζω όχι σε βλάβες. Γι αυτό χτυπάω το κωλο μου για καλο καύσιμο. Έχω κάμποσοι χάλια. Το αφήνω προς το παρόν. Ο τεχνίτης μου είπε να κάνω ανάμιξη με σωστό για να το καψω. Θα δω.


Το 100% είναι εργοστασιακό σε μένα, το μειώνω μόνο αν το πέλλετ το επιτρέπει.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #9340 από dimitris_z
Απαντήθηκε από dimitris_z στο θέμα Πρόβλημα καπνού σε καυστήρα pellet
Τελικά το πρόβλημα μου λύθηκε με την επίσκεψη χθές δύο γερμανών απο το εργοστάσιο της CHT που ήρθαν μαζί στην Ελλάδα για να δούν πως πάνε τα μηχανήματα που πουλήσαν.Οι τύποι ήταν άπαιχτοι λύσαν τον καυστήρα που απο τις λάθος ρυθμίσεις που είχαν γίνει στην αρχή είχε βουλώσει τον καθαρίσαν όλο και κάποια κρυφά σημεία που μας τα δείξαν και αφού κάναν ένα καινούριο set-up στο μηχάνημα δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ.Ο καπνός που έβγαινε όταν γέμιζε ο χώρος καύσης με στάσχη δεν υπάρχει αλλά και πλέον ανοίγω κοιτάω στο χώρο καύσης και είναι πεντακάθαρος.Υπόλοιπο 0!!!Επιπλέον η φλόγα ενώ ήταν με βάση την ένδειξη που έχω max 50 τώρα κάτω απο 150 δεν πέφτει.
Τελικά ήταν αυτό που ευχόμουνα να είναι.Πολύ καλό μηχάνημα αλλά δεν υπήρχε το κατάλληλο άτομο να τον ρυθμίσει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ