Κατανάλωση πελλετ

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166824 από Polina
Απαντήθηκε από Polina στο θέμα Re:Κατανάλωση πελλετ

PAPADAKIS έγραψε: Κ.Πωλίνα δεν λέτε στα παιδιά εδώ,που γνωρίζουν από Ferolli,τυχόν ρυθμίσεις που ήδη έχετε εσείς ???
Μήπως και διαπιστώσουνε κάποιο λάθος..

Κύριε Παπαδάκη,Η ρυθμίσεις του καυστήρα είναι αυτές που δίνει ο κατασκευαστής ως προτεινόμενες...Από το βιβλίο μπήκαν!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166826 από Polina
Απαντήθηκε από Polina στο θέμα Re:Κατανάλωση πελλετ

Nasikas έγραψε: Δεν είμαι ειδικός στον Φερόλι. (Τον αντιπάθησα επειδή πρέπει να σκύβεις στα 4 για να ρυθμίσεις - και έχει και μικρά δύσκολα κουμπιά..)
Όταν κάποιος πελάτης μου έχει πρόβλημα, καταφέυγω στις αναρτήσεις του Χρήστος88 και Μεγάλου Χρυσάφη, -( η τους τηλεφωνώ)
Στην προηγούμενη σελίδα σας έγραψα ότι μου έκανε εντύπωση 12άρης καυστήρας σε μικρό 7άρη λέβητα.
- Πόσα λίτρα νερό έχει αλήθεια ? _ Πάνω απο 45 ?
-Τί να προλάβει να θερμάνει? Χαμένα γκάζια δίνει.
Σε ποιά ταχύτητα τον δουλεύετε ?
Μήπως ο κυκλοφορητής είναι σε χαμηλή σκάλα ? Σε σόμπες νερού, που επίσης έχουν λίγα νερά, θαρρώ πως ο κυκλοφορητής έχει την μεγαλύτερη ροή.

Γράψτε μας αυτό που είπε ο κ Παπαδάκης. Τι ρυθμίσεις έχετε και σε ποιά ταχύτητα δουλεύει ?
Και θα εμφανιστεί ο Χρυσάφης να μας διορθώσει όλους.


Ο καυστήρα είναι p12 και ο λέβητες sfl7 γιατί ήταν να ζεστάνουν 2σπιτια(240 τμ)!Το πόσα λίτρα νερό έχει,δυστυχώς δεν ξέρω να σας απαντήσω...!Ο κυκλοφοριτης είναι inverter και είναι στη μικρή ταχύτητα και οι ρυθμίσεις του λέβητα είναι οι προτεινόμενες του κατασκευαστή από το βιβλίο..!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166827 από Polina
Απαντήθηκε από Polina στο θέμα Re:Re:Κατανάλωση πελλετ

Polina έγραψε:

Nasikas έγραψε: Δεν είμαι ειδικός στον Φερόλι. (Τον αντιπάθησα επειδή πρέπει να σκύβεις στα 4 για να ρυθμίσεις - και έχει και μικρά δύσκολα κουμπιά..)
Όταν κάποιος πελάτης μου έχει πρόβλημα, καταφέυγω στις αναρτήσεις του Χρήστος88 και Μεγάλου Χρυσάφη, -( η τους τηλεφωνώ)
Στην προηγούμενη σελίδα σας έγραψα ότι μου έκανε εντύπωση 12άρης καυστήρας σε μικρό 7άρη λέβητα.
- Πόσα λίτρα νερό έχει αλήθεια ? _ Πάνω απο 45 ?
-Τί να προλάβει να θερμάνει? Χαμένα γκάζια δίνει.
Σε ποιά ταχύτητα τον δουλεύετε ?
Μήπως ο κυκλοφορητής είναι σε χαμηλή σκάλα ? Σε σόμπες νερού, που επίσης έχουν λίγα νερά, θαρρώ πως ο κυκλοφορητής έχει την μεγαλύτερη ροή.

Γράψτε μας αυτό που είπε ο κ Παπαδάκης. Τι ρυθμίσεις έχετε και σε ποιά ταχύτητα δουλεύει ?
Και θα εμφανιστεί ο Χρυσάφης να μας διορθώσει όλους.


Ο καυστήρα είναι p12 και ο λέβητες sfl7 γιατί ήταν να ζεστάνουν 2σπιτια(240 τμ)!Το πόσα λίτρα νερό έχει,δυστυχώς δεν ξέρω να σας απαντήσω...!Ο κυκλοφοριτης είναι inverter και είναι στη μικρή ταχύτητα και οι ρυθμίσεις του λέβητα είναι οι προτεινόμενες του κατασκευαστή από το βιβλίο..!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πέρυσι για 240 τμ έκαιγε 5 τσουβαλια...!φέτος στις αρχές μας έκαψε την αντίσταση(Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο αυτο) όταν την αλλάξαμε και έπειτα...καίει 7 τσουβάλια...Και στα πολλά κρύα (-8) αρχές του μηνα μας έκαιγε 9 τσουβάλια...!!Όλα αυτά όμως για 120 τμ και όχι για 240!!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166837 από dimitris11
Απαντήθηκε από dimitris11 στο θέμα Re:Re:Κατανάλωση πελλετ
Ο περσινός χειμώνας ήταν από τους ποιο ζεστούς και ο φετινός από τους πιο κρύους.
Ακόμα και ίδιοι να ήταν σε καμιά περίπτωση δεν θα εκαιγες τα μισά με αμονωτο σπίτι.Η ζέστη φεύγει από το ταβάνι.
Τις απώλειες του λέβητα δεν τις εκμεταλευεσαι διότι το λεβητοστάσιο είναι έξω από το κτίριο του σπιτιού,άρα ζεσταίνεις το περιβάλλον.
Δεν είπες τι μποιλερ έχεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166841 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Re:Κατανάλωση πελλετ
την παραμετρο u02 αν εχει τιμη 3 καντε την 1 αν ειναι 5 καντε την 4 η και 3 και την u01 70 μπας και δειτε καμμια διαφορα
η αλλαγη αντιστασης δεν παιζει καποιο ρολο στην καταναλωση επισης μπορειτε να χρησιμοποιησετε τον χρονοπρογραμματισμο ωστε να μην δουλευει συνεχεια


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
5 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν #166842 από xrysafis72
Απαντήθηκε από xrysafis72 στο θέμα Κατανάλωση πελλετ

Nasikas έγραψε: Δεν είμαι ειδικός στον Φερόλι. (Τον αντιπάθησα επειδή πρέπει να σκύβεις στα 4 για να ρυθμίσεις - και έχει και μικρά δύσκολα κουμπιά..)
Όταν κάποιος πελάτης μου έχει πρόβλημα, καταφέυγω στις αναρτήσεις του Χρήστος88 και Μεγάλου Χρυσάφη, -( η τους τηλεφωνώ)
Στην προηγούμενη σελίδα σας έγραψα ότι μου έκανε εντύπωση 12άρης καυστήρας σε μικρό 7άρη λέβητα.
- Πόσα λίτρα νερό έχει αλήθεια ? _ Πάνω απο 45 ?
-Τί να προλάβει να θερμάνει? Χαμένα γκάζια δίνει.
Σε ποιά ταχύτητα τον δουλεύετε ?
Μήπως ο κυκλοφορητής είναι σε χαμηλή σκάλα ? Σε σόμπες νερού, που επίσης έχουν λίγα νερά, θαρρώ πως ο κυκλοφορητής έχει την μεγαλύτερη ροή.
Γράψτε μας αυτό που είπε ο κ Παπαδάκης. Τι ρυθμίσεις έχετε και σε ποιά ταχύτητα δουλεύει ?
Και θα εμφανιστεί ο Χρυσάφης να μας διορθώσει όλους.

καλος καυστηρας αλλα χαλια λεβητας!!!
λεβητας με 87,7% αποδοση!!!
λεβητας με 42 κιλα νερο στα 50 kw
εχω βαρεθει να γραφω και μιλαω σε τηλεφωνα και η απεναντι να με γραφουν!!!!
γραφω και εγω την ταπεινη μου γνωμη και παλι:ταχυτητα 5 αν ζεστενουμε πανω απο ενα διαμερισμα τον 120 τμ.τ07 αναλογα με την θερμοκρασια καυσαεριων(170-200 με καθαρο λεβητα)απο αυτο ειναι και τα ακαφτα πελλετ(καρβουνακια)και αφηνουμε τον καυστηρα να μας ζεστανη το σπιτι ακομα και αν χρειαστη να δουλευει ολοι μερα(για αυτο εχει σχεδιαστη να δουλευει και οχι να καθεται)
Υ.Γ αν υπαρχει δυνατοτητα αλλαξτε αμεσα τον καυστηρα!!!5 τσουβαλακια σε 240τμ με εξωτερικη θερμοκρασια απο -10 εως -17 με εσωτερικη 23.5

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:
Last edit: 5 Χρόνια 2 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ