Ferroli Sun P12 A01

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158632 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Ferroli Sun P12 A01

etsa67 έγραψε: Ένα Ένα:
1on. Ζέσταμα του σωλήνα τροφοδοσίας. Αντιμετωπίζεται με βεντιλατέρ καυσαερίων υποχρεωτικό σε λέβητα πετρελαίου.
2.ον. Α01. . Σημαίνει ότι το αρχικό πέλλετ που ρυθμίζεται από την t04 είναι πολύ ή λίγο και εξαρτάται άμεσα από τη παροχή του κοχλία.
3ον. Καθάρισμα του λέβητα και καυστήρα. Όταν έχεις λέβητα πετρελαίου και είναι σχετικά μικρός θέλει τακτικό καθάρισμα.
Σε λέβητα ξύλου μεγαλύτερος από τον λέβητα πετρελαίου κανονικά χρειάζεται κάθε μήνα ή ανάλογα τη κατανάλωση συνήθως κάθε τόνο.
Βέβαια μειώνεται μέρα με τη μέρα ο βαθμός απόδοσης αλλά λίγο σε νοιάζει επειδή καταναλώνεις 3 τόνους έτσι και 300 κιλά να κάψεις παραπάνω δεν τρέχει και τίποτα μπροστά στη μείωση της ενασχόλησης.
Γράψε που μένεις, πόση είναι η ισχύ των σωμάτων και τα τετραγωνικά του σπιτιού.


Καλησπέρα σας. Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω λόγω τριημέρου. Σήμερα ασχολήθηκα με τον καυστήρα.
Καταρχάς καθάρισα τα μπουριά και τον λέβητα. Επίσης τοποθέτησα νέα σχάρα. Η παλιά έσπασε στη μέση.
Δυστυχώς δεν ξέρω την ισχύ των σωμάτων. Ο λέβητας όμως είναι 25-32 kw. Μένω Κηφισιά. Το σπίτι είναι 220 τετραγωνικά.
Οι παρατηρήσεις μου:
Κοίταξα το manual του καυστήρα και είδα πως η απόσταση του κοχλία από την μύτη του μεταλλικού σωλήνα του καυστήρα πρέπει να είναι minimum 600mm. Εμένα είναι 420. Το αναφέρω μήπως χρειαστεί για τις ρυθμίσεις.
Έβγαλα τον πλαστικό σωλήνα από την μύτη του μεταλλικού σωλήνα του καυστήρα και έβαλα τον κοχλία να δουλέψει για δέκα λεπτά. Έβγαλε 2.750 gr πελλετ ή 2.7 κιλα περίπου. Άρα περίπου 275 gr το λεπτό.
Το t04 το άφησα 8. Έβαλα μπροστά και όταν γέμισε η σχάρα έκλεισα τον καυστήρα. Τον άνοιξα και είδα πως γεμίζει με πελλετ περίπου 1cm πάνω από την αντίσταση. Άρα οκ.
Μετά έβαλα t09 από 38 σε 25 και t08 από 51 σε 42 όπως με συμβουλέψες.
Επίσης επειδή μου φάνηκε πως ρίχνει πολύ παραπάνω πελλετ από περίπου 200gr το λεπτό που θα έπρεπε να ρίχνει έβαλα το t07 στο 20 από 12.
Τον έβαλα μπροστά. Μέχρι στιγμής δουλεύει οκ χωρίς A01. Μήπως μείωσα όμως πολύ την παροχή;
Κοίταξα τη φωτιά. Είναι χρυσοκίτρινο και λίγο πορτοκαλί.
Όλες οι άλλες ρυθμίσεις είναι μαμισιες.
Επίσης έβαλα την ισχύ στο 4 αντί για 5 λόγω καλού καιρού.
Μέτρησα στην ισχύ 4 τη θερμοκρασία καυσαερίων με laser και ήταν περίπου στους 150 βαθμούς.
Επίσης με αυτές τις ρυθμίσεις δεν καίει η σωλήνα πάνω από τον καυστήρα.
Ελπίζω να σε βοηθάω με τα στοιχεία αυτά. Προσπαθώ να σου δώσω όσα πιο πολλά μπορώ.
Σε ευχαριστώ πολύ για τον ενδιαφέρον σου.



Sent from my iPad using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158633 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Ferroli Sun P12 A01
Έβγαλα τον πλαστικό σωλήνα από την μύτη του μεταλλικού σωλήνα του καυστήρα και έβαλα τον κοχλία να δουλέψει για δέκα λεπτά. Έβγαλε 2.750 gr πελλετ ή 2.7 κιλα περίπου. Άρα περίπου 275 gr το λεπτό.
Το t04 το άφησα 8. Έβαλα μπροστά και όταν γέμισε η σχάρα έκλεισα τον καυστήρα. Τον άνοιξα και είδα πως γεμίζει με πελλετ περίπου 1cm πάνω από την αντίσταση. Άρα οκ.
Μετά έβαλα t09 από 38 σε 25 και t08 από 51 σε 42 όπως με συμβουλέψες.
Επίσης επειδή μου φάνηκε πως ρίχνει πολύ παραπάνω πελλετ από περίπου 200gr το λεπτό που θα έπρεπε να ρίχνει έβαλα το t07 στο 20 από 12.

Παροχή/λεπτό=275 από 335 gr/min
Οι ρυθμίσεις λοιπόν είναι οι εξής:

SUN P12
T03= 51 Pa
t04 =9 από 8
t05
t07=12 και όχι 20 γιατί θα έχεις ανομοιόμορφη φλόγα και μείωση της ειδικής φόρτισης των επιφανειών άρα αύξηση κατανάλωσης.

t08= (αέρας 38 from 51 pa)
t09=25 από 38 (17 kw from 31 kw)

t10= 55pa from 70 Pa
t11=30 from 40 ( 20,65kw from 33 kw)

t12 =( 70 pa from 100 Pa)
t13= 35 from 45 pa (24 kw from 37kw)

t14 = (85 from 120 pa)
t15 =4,5 from 6 ( 31 kw from 49 kw)

t16=105 from 155
t17= 50 from 65 (34 kw from 54)
t18 =1
kάνε τα παραπάνω και έχεις πάντα στο μυαλό σου τη ρύθμιση του αέρα να μειωθεί ή να αυξηθεί.
Καλή επιτυχία. Θα χαρώ να τον ρυθμίσεις σωστά

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158634 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα δοκιμάσω και θα σε ενημερώσω . Νόμιζα πως ήθελα περίπου 200 gr το λεπτό όχι 335. Είδα στο manual πώς στην max ισχύ (υποθετω ρυθμιση 5) καταναλώνει 11.6 κιλά την ώρα άρα υπολόγισα 193 gr το λεπτό. Μήπως τα 335 είναι πολλα;

Sent from my SM-N910C using Tapatalk

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158635 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
Ωπ τώρα κατάλαβα. Τον ρυθμίζεις σύμφωνα με την ισχύ του λέβητα. Τέλεια. Σε ευχαριστώ πολύ. Δοκιμάζω και ενημερώνω
Μπορείς να μου δώσεις ένα παράδειγμα αν δεν είναι κόπος πχ στην σκάλα 5 πώς υπολογιζεις τις ρυθμίσεις αέρα και ρίψης πελλετ;

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158640 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
τα εβαλα σε εξελ και αν η αναλογια του μοτεριου για καθε μπιτ αντιστοιχουν και 1 Volt τοτε ειναι σωστη η μεθοδοσ. δεν δουλευω τον Φερολλι για να εχω τη ανεση να μετρησω.
Ο υπολογισμοσ τησ ισχυοσ του μανιουαλ βγαινει με παροχη στα 330 γρ/λεπτο ενω η δικη σου μειωθηκε στα 275 γρ/λεπτο. σημαινει οτι μεταβαλεισ αερα και κοχλια.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν #158642 από slygizos
Απαντήθηκε από slygizos στο θέμα Re:Ferroli Sun P12 A01
Σε ευχαριστώ πολύ. Θα τα δοκιμάσω Παρασκευή και θα σε ενημερώσω. Να κάνω άλλη μια ερώτηση η οποία ισχύει και για τον ferroli και για μια σομπα πελλετ που έχω. Όταν έχω κλινκερ στο τασάκι σε μια μέρα χρήσης (πάντα με golden nuggets) σημαίνει γενικα ότι θέλω παραπάνω αερα;
Όχι σκληρό κλινκερ. Σαν πηχτή στάχτη θα το έλεγα που βουλώνει τις τρύπες στο τασάκι.

Sent from my SM-N910C using Tapatalk
Last edit: 7 Χρόνια 1 Μήνας πριν by slygizos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.122 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ