Επιλογη καυστηρα pellet για ξυλολεβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155897 από DEKOSTEL
Ο Λέβητας που έχω είναι με τα διαφράγματα και είναι 40.000 θερμίδες. Πόσα kw καυστήρα πρέπει να τοποθετήσω??
Έχω δει και της AD THERM.

thermansionline.gr/product.php?productid=17729&cat=246&page=1
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DEKOSTEL.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155911 από etsa67
Αρχικά μας ενδιαφέρει οι συνολική ισχύς των σωμάτων και η περιοχή που μένεις.
Αυτό θα μας καθοδηγήσει στον υπολογισμό και την τελική επιλογή της ικανότητας του καυστήρα πέλλετ.
Μετά θα υπολογίσουμε την συνολική ισχύ της καύσης που πρέπει να έχει η φλόγα.
Δηλ για να καταλάβεις αν χρειάζεσαι καυστήρα ισχύος 35 kw και τα σώματα σου αποδίδουν 25 kw τότε θα κάνουμε και μία προσαύξηση 10% για τις απώλειες θερμότητας από τα καυσαέρια και η συνολική ισχύ της φλόγας θα υπολογισθεί στα 25 +10% προσαύξηση = 27,5 kw/h. Αν στο λέβητα με τα διαφράγματα που έχεις τα καυσαέρια έχουν πάνω από 200 c τότε οι απώλειες κατά μ.ο. θα κυμαίνονται πάνω από τα 20% οπότε θα απαιτήσουμε από τον καυστήρα μείωση ισχύος για να κατεβάζει τη θερμοκρασία τους και να λειτουργεί με κατά τον δυνατόν υψηλότερο Β/Α.
Προσοχή οι καυστήρες που έχεις στο μυαλό σου έχουν νομίζω πολλές δυνατότητες το σημαντικότερο όλων βέβαια που πρέπει να προσέξεις να είναι η τεχνική υποστήριξη σε κάθε ανωμαλία ιδίως αυτός του κακού ελκυσμού και της μακροζωίας των υλικών τους αλλά και την εκμάθηση των παραμέτρων του προγράμματος που έχει φορτωθεί το Κοντρόλλερ , έτσι θα καταλάβεις τον κύκλο λειτουργίας και γενικά τη όλη φιλοσοφία του συστήματος με πέλλετ.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155913 από DEKOSTEL
Καλημέρα και Χρόνια Πολλά με υγεία σε όλους τους Χρήστες του Fouroum.
Μένω Κέρκυρα στη ΒΔ μεριά του Νησιού σε χωριό. Το Σπίτι μου είναι υπόγειο με Ισόγειο 170 τμ. Το Σπίτι είναι κλεισμένο με αλουμίνια europa.Είναι με πλάκα για την ώρα, Χωρίς σκέπη και χωρίς καλή Μόνωση στην Πλάκα.
Όπως προανέφερα διαθέτω εδώ και 4 χρόνια λέβητα ξύλου Halcotherm 40.000 Θερμίδων Χωρίς δοχείο αδράνειάς και 11 σώματα απόδοσης 30.000 θερμίδων περίπου.
Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση του λέβητα μιας και καίμε μόνο ξύλα ελιάς. Αλλά δυστυχώς είναι μεγάλη η κούραση και η έγνοια ενός ξυλολέβητα και ιδικά όταν λείπω από το σπίτι και η οικογένεια θέλει Ζέστη.
γιαυτό πείρα την απόφαση στην μετατροπή σε Πελλετ. Γνωρίζω ότι είναι ακριβό Καύσιμο άλλα και αποδοτικό.
Έκανα έρευνα αγοράς και υπάρχουν αρκετές ενδιαφέρουσες προτάσεις.
Θα κάνω αγορά βάση των οικονομικών μου δυνατοτήτων άλλα και με γνώμονα τη ποιότητα και τι service.
Υπάρχουνε αρκετές αξιόλογες Ελληνικές προτάσεις άλλα στην Ελλάδα που ζούμε ποιο θα είναι το Μέλλον αυτόν τω εταιριών??
Θέλω να υποστηρίξω την Ελληνική αγορά αλλά θα ικανοποιηθώ από το αποτέλεσμα??
Η να επιλέξω ένα Ευρωπαϊκό Καυστήρα με πραγματικές πιστοποιησεις, επιδοτήσεις και εγγυήσεις??
Ποια είναι η τοποθέτηση σας πάνω σε αυτό τον προβληματισμό?
Και τέλος πόσα kw πρέπει να αγοράσω??

Ευχαριστώ!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155914 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Αν μονώσεις σωστά το σπίτι σου, θα γλυτώσεις το μισό κουβάλημα.

Σε ένα βαρέλι που θέλουμε να το γεμίσουμε αλλά είναι τρύπιο, ΠΡΕΠΕΙ πρώτα να προσπαθήσουμε να επισσκευάσουμε τις διαρροές, και μετά να δούμε αν μπορούμε να δυναμώσουμε/αλλάξουμε τη βρύση.

Εσύ λοιπόν θες να μετατοπίσεις το "βάρος" του κουβαλήματος στο κόστος καυσίμου. Φύλλαξε τα λεφτά σου, και πλήρωνε ένα εργάτη να κάνει το "θερμαστή". Το ίδιο θα σου στοιχίζει........Έτσι, θα γλυτώσεις τουλάχιστον το κόστος εγκατάστασης.

Συν, το ότι με την καλύτερη μόνωση, θα είναι σαφώς καλύτερα και το καλοκαίρι.

Εννοείται φιλικά, και Χρόνια Πολλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155916 από DEKOSTEL
Καταρχάς Χρόνια πολλά με υγεία και από την άλλη Σωστά Μιλας!!!!! Η μόνωση της πλάκας μου είναι το πρώτο μέλημα μου. Αλλά όταν τελειώσουν τα ξύλα τι κάνω??
Έχω δικά μου ελαιόδεντρα και από εκεί προέρχονται τα ξύλα μου. Πλήρωσα αρκετά χρήματα όμως για κλάδεμα και κουβάλημα στο σπίτι. Και μέχρι να ξεραθούν για να έχουν καλή απόδοση πέρασε 1 χρόνος.
Εσύ με τι τρόπο ζεσταίνεις το σπίτι σου??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155918 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Χρόνια Πολλά και πάλι, τα έγραψα λίγο "αστεία" πιο πριν, για να υπερθεματίσω:

ΜΟΝΩΣΗ - ΜΟΝΩΣΗ - ΜΟΝΩΣΗ

Εγώ, εκτός από το ότι είμα σαφώς πιο νότια (Κρήτη), έχω ενδοδαπάεδιο σύστημα με Α/Θ αέρος-νερού. Ευτυχώς με τις καλές μονώσεις που έχω, επιτυγχάνω και σχετικά καλή οικονομία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ