Επιλογη καυστηρα pellet για ξυλολεβητα

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155919 από elgreco
Φίλε decostel, και εγώ απο Κέρκυρα είμαι, μέση. Παρακολουθώ το φόρουμ καιρό τώρα, με εχει βοηθήσει πολυ σε κάποια προβλήματα άσχετα με το δικό σου. Δεν εχω πείρα απο πελλετ αλλα αυτο που θέλω να σου πω ειναι να μην βιαστείς. Εγώ βιαςτηκα Και δεν είχα βρει και αυτο το σάιτ και θα ήθελα να είχα επιλέξει κάτι διαφορετικό απο τον ξύλο λεβητα μου.
Εδω μέσα στο φόρουμ πολλοί χρησιμοποιούν το πελλετ άρα μάζεψε όσες πληροφορίες μπορείς απο χρήστες πριν αποφασισεις.
Επισης επειδή στην Κέρκυρα δεν έχουμε την εμπειρία και τους καιρούς της βορείου Ελλάδας, μην ακούσεις , δυστυχώς, αυτά που θα σου πουν σε καταστήματα. ΔΕΝ ειναι ολοι λαμόγια να μην παρεξηγηθώ με κάποιον αλίμονο χρονιάρες μέρες, αλλα ειναι πολλοί που πουλάνε και όταν θα ρωτήσεις μετά την εγκατάσταση γιατί αυτο και γιατί εκείνο, δεν θα ξέρουν να σου πουν.
Και αυτο που θα σου πουν πολλοί εδω, το έκανα και εγώ μολις τώρα, και άλλοι φίλοι μου σε διαφορετικά σημεία της Κέρκυρας. Ξεκινά σιγά σιγά να επενδύεις στη μονωση του σπιτιού. Θα δεις τρομερή διαφορά. Χειμώνα καλοκαιρι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155928 από DEKOSTEL
Και πάλη συμφωνώ σχετικά με τη μόνωση. Αλλά 4 χρόνια τώρα έχω παραλύσει σωματικά και ψυχικά με τον ξυλοβέτηα.
Πριν κάνω την αγορά του σαν νέος που είμουν στο αντικείμενο και μη έχοντας κεντρική θέρμανση πάρα μια ενεργειακή Κασέτα απόφαση την αγορά Ξυλολέβητα. Πριν κάνω την αγορά ενημερώθηκα μέσα από εδώ σχετικά με τους Λέβητες Ξύλου.
Βλέπεις ήταν η μόδα και με την αύξηση τη τιμής του πετρελαίου οι περισσότεροι κατέφευγαν σε αυτήν την επιλογή.
Ξέρω ότι εδώ στην Κέρκυρα να πουλήσουν θέλουν και με τα άντε γεια!! Γιαυτό και κάνω έρευνα αγοράς εκτός Κέρκυρας.
Μα θα μου πεις και αν χαλάσει τι θα κάνεις? Ότι θα έκανε ο Κερκυραίος προμηθευτής θα απευθυνθώ απευθείας στη εταιρία όπως έκανα και για τον Ξυλοβέτητα για μερικά αναλώσιμα που χάλασαν.
Δυστυχώς η επιλογή θέρμανσης ακόμα και για τους Κερκυραίος είναι Γολγοθάς.
Να φανταστείς ότι μέχρι ατομική μονάδα πετρελαίου σκέφτηκα αλλά αφού μετατρέπετε ο Λέβητας Ξύλου σε Πελλέτ σκέφτομαι σοβαρά αυτή τη μετατροπή και πάλη σε περίπτωση βλάβης του καυστήρα τον ξεκουμπώνω και έχω πάλη Λέβητα Ξύλου.
Εσύ τη θέρμανση έχεις???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155929 από etsa67
όπως τα περισσότερα σπίτια στην Ελλάδα με ελάχιστη μόνωση.
Υπάρχει τρόπος να βάλεις μόνο σε ταράτσα περλομπετόν και πλακάκια μια πιο φθηνή λύση.
Αν θέλεις κεραμοσκεπή θα βάλεις ορυκτοβάμβακα 100% οικολογικό με 0.032 w/m2ch.
Τώρα για 40000 kcal/h θα εγκα/σεις πελλετοκαυστήρα 35 kw και η ισχύς της φλόγας στα 32 kw η ανώτερη και η σε θερμοκρασίες πάνω των 8-9c καλό είναι να επιλέγεις ένα επίπεδο μικρότερο δηλ στα 26kw.
Με τον καυστήρα πέλλετ θα γλιτώσεις πολλά και θα έχεις μεγάλη απόδοση και όταν μονώσεις και την ταράτσα με το καλό που πρέπει να το κάνεις γρήγορα θα γλιτώσεις κατά τη λειτουργία ένα 30-35% καύσιμο.
Τώρα μην σκέφτεσαι πολλά αγόρασε έναν αξιόπιστο καυστήρα αυτούς που είδες απλά αν πάρεις τον Όκταγκον 35kw θα σε βοηθήσω με το κοντρόλλερ σαν να είμαι εκεί θέλω όμως μερικές πληροφορίες όπως η κατασκευή της καπνοδόχου και αν μπορείς να μου αναφέρεις τη θερμοκρασία εξόδου των καυσαερίων με τα ξύλα όταν αυτά βγάζουν μέτρια έως αρκετή φλόγα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155930 από elgreco
Και εγώ ξύλο λεβητα, τον σατουρν. Όχι ο καλύτερος αλλα έβγαλε τα λεφτά του και με το παραπάνω και επιτέλους ζεσταθηκαμε. Και όσο ήταν και αμονωτο το σπίτι επισης. Νέος είμαι οπότε Το κουβάλημα και το καθαριςμα Το άντεχω αλλα ήξερα οτι δεν θα μπορούσα να το υπομείνω για πάντα. Τον καυστήρα πελλετ τον σκέφτομαι και εγω τελευταία αλλα βλέπω περισσότερες αρνητικές παρα θετικές σκέψεις ως προς την οικονομία και συμβατότητα σε σχέση με το να πάρεις έναν καινουριο λεβητα πελλετ.

DEKOSTEL έγραψε: Και πάλη συμφωνώ σχετικά με τη μόνωση. Αλλά 4 χρόνια τώρα έχω παραλύσει σωματικά και ψυχικά με τον ξυλοβέτηα.
Πριν κάνω την αγορά του σαν νέος που είμουν στο αντικείμενο και μη έχοντας κεντρική θέρμανση πάρα μια ενεργειακή Κασέτα απόφαση την αγορά Ξυλολέβητα. Πριν κάνω την αγορά ενημερώθηκα μέσα από εδώ σχετικά με τους Λέβητες Ξύλου.
Βλέπεις ήταν η μόδα και με την αύξηση τη τιμής του πετρελαίου οι περισσότεροι κατέφευγαν σε αυτήν την επιλογή.
Ξέρω ότι εδώ στην Κέρκυρα να πουλήσουν θέλουν και με τα άντε γεια!! Γιαυτό και κάνω έρευνα αγοράς εκτός Κέρκυρας.
Μα θα μου πεις και αν χαλάσει τι θα κάνεις? Ότι θα έκανε ο Κερκυραίος προμηθευτής θα απευθυνθώ απευθείας στη εταιρία όπως έκανα και για τον Ξυλοβέτητα για μερικά αναλώσιμα που χάλασαν.
Δυστυχώς η επιλογή θέρμανσης ακόμα και για τους Κερκυραίος είναι Γολγοθάς.
Να φανταστείς ότι μέχρι ατομική μονάδα πετρελαίου σκέφτηκα αλλά αφού μετατρέπετε ο Λέβητας Ξύλου σε Πελλέτ σκέφτομαι σοβαρά αυτή τη μετατροπή και πάλη σε περίπτωση βλάβης του καυστήρα τον ξεκουμπώνω και έχω πάλη Λέβητα Ξύλου.
Εσύ τη θέρμανση έχεις???

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DEKOSTEL

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155934 από DEKOSTEL
Αγαπητέ φίλε Esta67 Και πάλη σε ευχαριστώ για τις Συμβουλές σου!!! Δυστυχώς για της θερμοκρασίες που ζητάς δεν γνωρίζω τιμές η πως μπορώ να τις μετρήσω.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω μια κάθετη μονωμένη καμινάδα. Αν είσαι ειδικός στους καυστήρες Pellet θα χαρώ πολύ να συνεργαστούμε.
Δεν θα κάνω τώρα την αγορά αλλά το καλοκαίρι που θα είμαι οικονομικά καλύτερα. Ίσως καταφέρω να αγοράσω λέβητα Pelletτ αν και είναι πολύ ακριβότερη επιλογή. θα δούμε!!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DEKOSTEL.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #155935 από DEKOSTEL
Ξέρεις κανέναν στη Κέρκυρα που μπορώ να ενημερωθώ για Καυστήρες και Λέβητες Pellet?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ