Μετατροπή Ξυλολέβητα Mavil eco για καύση πέλλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154134 από Fokion

takiscrist έγραψε: Τότε ρε παιδιά να βάλω πετρελαιο αν ειναι να πληρωνω 1000 ευρώ για την μετατροπη και 2500 για πέλλετ....με απελπίσατε,εκεί που το'χα πάρει απόφαση......

Sent from my Galaxy S7 Edge

To ξυλο από ότι λες το εχεις τσαμπα αντε μειον τα εξοδα πετρελαιου του αγρωτικου το αλησοπριονο και παει λεγοντας...

Το πελλετ θα το πληρωνεις... Μεγαλη διαφορά και σου φαινεται...

Αν εμεις στην αθηνα πληρωναμε τους 20 τοννους ξυλα μιλαμε για 20 Χ 85 ευρω ( ανυπαρκτη τιμη αλλα λεμε ) = 1700 ευρω... + τη βαβουρα...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154138 από dimlyk
σκοπος μας δεν ειναι να σε απελπισουμε αλλα να σε βοηθησουμε :)
επιδη το ξυλο ειναι περιεργο με τις υγρασιες του κλπ αν θυμασαι ποσους τονους πετρελαιο εκαιγες το πολαπλασιαζεις επι 2 και βρισκεις ποσο πελλετ θες με τιμη απο 260 εως 300+ ο τονος στην περιοχη σου
με το ξυλο χοντρικα ειναι 1.6 - 2 τον ξυλα (αν ειναι χλωρα σχετικα)για 1 τον πελλετ
λογαριασε και μονος σου τωρα :)
γενικα για τα εναλλακτικα καυσιμα πρωτα ψαχνουμε το καυσιμο και μετα τα μηχανηματα
και μια και ανεφερες πυρηνα ...ειναι φτηνος αλλα πρεπει νασαι και σιγουρος για την ποιοτητα
αν τελικα προχωρησεις θα σου προτεινα να μετατρεψεις τον πετρελαιολεβητα και να κρατρησεις τον ξυλολεβητα ως εχει μια κι εχει τσαμπα ξυλο οτι μαζεψεις εστω για συμπληρωμα κερδος σου θα ειναι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154140 από etsa67
Νομίζω αν κάνεις ένα ταξίδι στην Αθήνα και τον αγοράσεις από το μηχανουργείο τους και θα σου κάνουν πολύ καλή τιμή αλλά θα σε εκπαιδεύσουν. Έτσι θα επωφεληθείς των γνώσεών τους και θα προμηθευτείς και ένα αξιόλογο Ελληνικότατο προιόν.
Αν θέλεις χρησιμοποίησε και το όνομά μου μίλησε με τον Χαρτοφύλακα στο 210 9025 158.
Θα σε βοηθάω και εγώ με τη σειρά μου από τη Λίμνη.
Υπάρχει και ο Φερόλι καλός αλλά πολύ επιρρεπής στα υλικά του με πολύ ακριβά υλικά.
Να θυμάσαι ότι η τεχνική υποστίρηξη είναι το πάν. Εγώ για να μάθω εκτός από το διάβασμα έχω πληρώσει και σεμινάρια 2 εβδομάδων και ακόμα μαθαίνω καινούρια πράγματα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154143 από takiscrist
Καταρχήν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Φίλε etsa67 για τον όκταγκον που λές μόνο και μόνο το ότι δεν καίει ΚΑΙ πυρήνα βγαίνει εκτός από τις επιλογές μου,απ'ότι διάβασα και ο termec της σέρβικης termomont δεν είναι κακός και υπάρχει και support χώρια που είναι σε προσφορά που είναι 40% κάτω από τους άλλους...τώρα για το πόσο πετρέλαιο έκαιγα?γύρω στους 4 τόνους βαριά βαριά...εδώ να προσθέσω ότι το πέλλετ εδώ μου το φέρνει φιλαράκι που το φτιάχνει μόνος του με 240/τόνο και τον πυρήνα με 120/τόνο,τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ακόμα και στο ξυλοκάζανο να το κάνω θα εξακολουθεί να είναι λειτουργικό,δηλαδή δεν νομίζω ότι ο καυστήρας θα με εμποδίζει να ανοίγω την πόρτα και να το φουντώνω με τα ξύλα που έχω καβάτζα(ήδη από σήμερα ξεκίνησα να κόβω μια παλιά σουλτανίνα που θα έχει κανά 5ρι τόνους ξύλα και ο μαβίλ τα πάει μαρούλι) οπότε στη βαρυχειμωνιά που θα έχω χιόνια και θα καίω 24/7 θα δουλεύω πέλλετ,πυρήνα ξέρω'γω για να μην κάνω το θερμαστή κάθε λίγο και λιγάκι και να έχω και αργά το βράδυ πρός ξημερώματα σταθερά ζέστη που με τα ξύλα σπάνια το πετυχαίνεις,δηλαδή αν δεν το γεμίσεις κατά τις 2 τα ξημερώματα πολύ καλά τότε σβήνει και μετά πρέπει να πάς πολύ πρωί για να πετύχεις κάρβουνα και να ανάψει με το μοτέρ αν δεν θές να παλεύεις με προσαννάματα....και επειδή έχω την κορούλα μου που είναι 4 μηνών τώρα και δεν θέλω να μου κρυώνει μες τα χαράματα γι'αυτό λέω να κάνω την μόντα αυτή....

Υ.Γ:τον termomont τον αποκλείεται εντελώς δηλαδή???δια ροπάλου???
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by takiscrist.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154144 από takiscrist

Fokion έγραψε:

takiscrist έγραψε: Τότε ρε παιδιά να βάλω πετρελαιο αν ειναι να πληρωνω 1000 ευρώ για την μετατροπη και 2500 για πέλλετ....με απελπίσατε,εκεί που το'χα πάρει απόφαση......

Sent from my Galaxy S7 Edge

To ξυλο από ότι λες το εχεις τσαμπα αντε μειον τα εξοδα πετρελαιου του αγρωτικου το αλησοπριονο και παει λεγοντας...

Το πελλετ θα το πληρωνεις... Μεγαλη διαφορά και σου φαινεται...

Αν εμεις στην αθηνα πληρωναμε τους 20 τοννους ξυλα μιλαμε για 20 Χ 85 ευρω ( ανυπαρκτη τιμη αλλα λεμε ) = 1700 ευρω... + τη βαβουρα...

Πέρσι για να φέρω τα ξύλα πλήρωσα:για μεταφορά με φορτηγό:400€-πετρέλαιο για να φέρω τα υπόλοιπα με το αγροτικό:150€-μεροκάματα για κόψιμο σκίσιμο (δεν θα μπορούσα μόνος μου εκ των πραγμάτων δηλαδή):140€-πετρέλαιο για το τρακτέρ που δούλευε το σκιστικό με μπουκάλα 100€-βενζίνες~λάδια~αλυσίδες για το πριόνι:100€ λίαν επιεικώς-κόπος να τα ντανιάσω στην αποθήκη που βρίσκεται 100 μέτρα από το σπίτι και μετά να τα κουβαλάω κάθε εβδομάδα με το αγροτικό γιατί δεν χωράει πάνω απο 1,5 τόνο στο λεβητόστάσιο:ανυπολόγιστη-άγχος αν σε μαγκώσει το δασαρχείο να κουβαλάς έστω και αν είναι ξερά???ανεκτίμητο και αν σε πιάσει 500€ συν κατάσχεση πριόνι,αμάξι και δικάσιμος....λοιπόν???

Sent from my Galaxy S7 Edge

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154146 από ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ
Φιλε οπως τα λες και συμφωνω μαζι σου δε καις καλυτερα πετρελαιο να το προσφαιζεις και να φοραει η οικογενεια κανε ρουχο παραπανω κανενα συμαζεμα απωλειων αν μπορεις στο σπιτι περισσοτερο στρωσιμο με χαλια τους χωρους και να μην μπεις και σε εξοδα μιας και οι καιροι ειναι και δυσκολοι!!!!!!!!!!!!αφου εχεις γευτει την ταλαιπωρια με τα ξυλα θες παλι να εχεις δουλεια να κανεις?(θερμαστη κουβαλητη και ανγχος).εσυ ξερεις
Last edit: 7 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΚΩΣΤΑΣ ΠΗΧΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ