Μετατροπή Ξυλολέβητα Mavil eco για καύση πέλλετ

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154069 από takiscrist
Καλησπέρα στην παρέα...
Λοιπόν ο συλλογισμός μου είναι ο εξής όπως θα καταλάβετε και από τον τίτλο του θέματος,αν γίνεται να μετατρέψω αυτόν εδώ mavil-sa.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%...%BB%CE%BF%CF%85-eco/
ώστε να καίει πέλλετ.Αποφάσισα να κάνω αυτό το βήμα μιας και βλέπω ότι δεν είναι καθόλου εύκολο πλέον να κάνω 20+ τόνους ξύλα κάθε σαιζόν γιατί και ο κόπος είναι απίστευτος και στην τελική άσχετα αν πάω στο δάσος και τα κόβω μόνος μου,τα γύρω γύρω έξοδα φτάνουν ίσως και τα 800-900 ευρώ και αν βάλω στην συνάρτηση και τον κόπο να τα μεταφέρω-ντανιάσω-ταίσω τον λέβητα τότε βράστα....Να αναφέρω ότι με τον λέβητα που έχω ζεσταίνω ικανοποιητικότατα 200τμ σπίτι (ισόγειο-σοφίτα) στην Ορεινή Κορινθία σε υψόμετρο 850μ και με μέτρια μόνωση και θερμοκρασίες που κυμαίνονται από 0-15 βαθμούς τον χειμώνα...τώρα αυτό που θέλω είναι να επιλέξω έναν καλό και οικονομικό καυστήρα πέλλετ (πχ www.avynclima.gr/proionta/thermansi/kafs...pellet55kwcf022.html ) και να τον προσαρμόσω στο λέβητα που έχω,το ερώτημα είναι,θα κάνω δουλειά ή όχι και αν ναί είναι εύκολο να κάνω μόνος μου την μετατροπή? (τα χέρια μου πιάνουν αρκετά έως πολύ) επίσης αν νομίζετε ότι δεν είναι εφικτό να δουλέψει στον ξυλολέβητα ακριβώς δίπλα έχω έναν www.skroutz.gr/s/3318095/Mavil-Global-GL-50.html που επίσης θα μπορούσε να μετατραπεί?Ποια η γνώμη σας?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154073 από Fokion
η ιδια η εταιρεια τι λεει???

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154076 από takiscrist
Δεν έχω μιλήσει αλλά υποψιάζομαι πως θα μου ζητήσουν τον ουρανό με τα άστρα....

Sent from my Galaxy S7 Edge

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154077 από tasos11
¨¨Εχεις τον 40 kw ή τον 52 kw mavil eco? Σο δεύτερο πορτάκι λογικά σκέφτεσαι να τοποθετήσεις τον καυστήρα πέλλετ, έχω την εντύπωση ότι είναι λίγο ψηλά , με την έννοια ότι χάνεις ΄ωφέλιμο χώρο στο θάλαμο καύσης. .Πάντως αν έχεις τον 52 kw, είναι μεγάλος ,οπότε και ο καυστήρας πέλλετ θα έχει και αυτός αυξημένη κατανάλωση λογικά, η δική μου γνώμη πάντα φιλικά και χωρίς να γνωρίζω την οικονομική σου κατάσταση, θα ήταν 1ο να τοποθετήσεις επιβραδυντές στον eco και μετά βλέπεις τη διαφορά στην απόδοση και το ξανασκέφτεσαι , 2ο αγοράζεις λέβητα πυρόλυσης 25kw λογικά σε καλύπτει , με μεγάλη οικονομία στα καύσιμα, υπάρχουν προσφορές στα 1450 ευρώ πλέον Burnit pyroburn,3ο αγοράζεις κάποιο μεταχειρισμένο λάβητα πέλλετ car.gr , βρίσκεις αρκετούς πλέον!! 4ο τοποθετείς όπως το σκέφτεσαι τον καυστήρα πέλλετ στιν eco και αν δεν σου κάνει τον βάζεις στοθ πετρελαίου , όπου αν και δεν είμαι fan , τουλάχιστο , είναι χαλύβδινος με τούμπα όπως του eco , οπότε καθαρίζεται σχετικά εύκολα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154082 από takiscrist
Εχω τον 52kw....με μεγάλο χώρο καύσης....θέλω να πάω σε οικονομική λύση και όχι σε αγορά άλλου λέβητα...αυτός ο ferroli που λέω καίει και πυρήνα κλπ ή μόνο πέλλετ???

Sent from my Galaxy S7 Edge

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 5 Μήνες πριν #154083 από tasos11
Λογικά μόνο πέλλετ διαφορετικά θα έγραφε καυστήρας βιομάζας, έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ