Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142890 από john gavan
Απαντήθηκε από john gavan στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
φιλε Σταθη
παω να κανω τις αλλαγες και θα ενημερωσω για το αποτελεσμα.

υ.γ
υπαρχει περιπτωση να φταει η φωτοαντισταση?

ferolli p-12 σε λεβητα clobal 65kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #142953 από john gavan
Απαντήθηκε από john gavan στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
Σταθη,εκανα οτι μου ειπες μειωθηκε λιγο το καρβουνο αλλα δεν ειναι η πουδρα που ειχα με τα αλλα πελλετ.
Ασε που καιει 2,5 σακουλακια στο 12ωρο που το δουλευω(12.00-24.00) και εχω σταχτη+καρβουνο οσο θα εκαιγα σε 5 ημερες με το μακι,υφαιστο,αλφα
υγ
με το σφαιχοφερ κατα τα λεγομενα, φημων κτλ θα επρεπε να καιω 1 σακουλακι και να καθαριζα τον λεβητα καθε 20 ημερες......

ferolli p-12 σε λεβητα clobal 65kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143004 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
Νομίζω ότι το Ζβάηχόφερ έχει 5,1 KW / Kg ώς κατωτέρα θ/δ. και πολύ λίγο στάχτη και υγρασία.
Έκαψα, παλιά εννοώ, το συγκεκριμένο πέλλετ περίπου 30 KG και δεν είδα καθόλου στάχτη στο σχαράκι.
Πόσο αγόρασες τον καυστήρα με τον κοχλία; Υπάρχει τεχνική υποστήριξη σε τυχόν ατέλειες ,διορθώσεις, ρυθμίσεις κ.λ.π.;
Γενικά είναι καλός καυστήρας ειδικά ο μικρός των 34KW αλλά δεν βοηθάει η θέση της οθόνης και η παραμετροποιήσεις αυτής.
Έχει ένα, κατά τη γνώμη μου άχρηστο εβδομαδιαίο πρόγραμμα και δεν υποστηρίζει ελκυσμό εστίας, θερμοκρασία καυσαερίων, μετάβαση σε μικρή φλόγα συντήρησης για μείωση αριθμού κύκλου φόρτωσης, πρόγραμμα ecxel παραγωγικότητας κοχλία για να ξέρει ο χρήστης τα kw σε κάθε επίπεδο ισχύος , ευαισθησία φωτοκυττάρου κ.λ.π.
Εγώ αγόρασα έναν 70kw της OKTAGON HELLAS 950 EYRW. Ότι χρειαστώ και χωρίς χρήματα μου προσθέτουν παραμέτρους για κάποια αγροπέλλετ ώστε να κάνω περισσότερες ρυθμίσεις, σύνδεση με το PC για να βλέπω όλες τις λειτουργίες ταυτόχρονα και να κάνω περισσότερες εφαρμογές ώστε να έχω πλήρη εικόνα για το πού πονάει σε κάτι που προσπαθώ να βελτιώσω, κίτ βεντιλατέρ καυσαερίων για ρύθμιση ελκυσμού , και αισθητήρα λ κατόπιν πληρωμής μόνο ο τελευταίος κ.λ.π.και το σημαντικότερο απαντούν στο τηλέφωνο πάντα λύνουμε μαζί απορίες που έχω και γενικά ο τύπος είναι πολύ καλός γνώστης του αντικειμένου.
Άν θέλεις να μιλήσουμε κάνε μου email sto :eviali@otenet.gr

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143006 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
Πόσα σακουλάκια έχεις μέσα στη δεξαμενή ακόμα;
Άδειασέ τη και βάλε 5 σακιά αμέκο ή άλλο πέλλετ. Κοίτα διαφορές αλλά προσπάθησε να ζυγίσεις πέλλετ με καλή ζυγαριά ακριβείας έως και 50 γραμ. για χρόνο τουλάχιστον 10'. Διαίρεσε /10 και βγάλε τα γραμμάρια του κοχλία /λεπτό. Θα σε βοηθήσει πολύ αυτό στο να ρυθμίσεις με ακρίβεια τα kg του πέλλετ σε κάθε επίπεδο να δείς άν βγάζει αυτά που λέει.
Μετά θα κάνουμε ρυθμίσεις μαζί για το πόσο αέρα χρειάζεται σε κάθε επίπεδο για να ξέρεις τι καις και τι παίρνεις κάθε φορά.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143011 από john gavan
Απαντήθηκε από john gavan στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
η δεξαμενη εχει περιπου 20σακουλακια,δεν βαζω αλλο και περιμενω να τελειωσουν για να βαλω αλλο πελλετ και να δω πως παει.
Προσεχως θα ενημερωσω,
στην ερωτηση μου εαν παιζει ρολο η φωτοαντισταση δεν εγραψες.

ferolli p-12 σε λεβητα clobal 65kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 4 Μήνες πριν #143031 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
Η αντίσταση παίζει σημαντικό ρόλο στο να ανάβει σωστά και γρήγορα το πέλλετ αλλά αν καίγεται γρήγορα έχει να κάνει με την αστοχία του υλικού κατασκευής , την υγρασία και το πόσο γρήγορα βγαίνει εκτός. Αυτό που θέλω να σου γράψω είναι ότι η κεραμική αντίσταση κοκκινίζει σε λιγότερο από λεπτό και ανάβει το πέλλετ σε 150 sec και αντέχει για 40.000 ανάμματα και κάνει 70-75 ευρώ. Η απλή κοκκινίζει στα 90 δευτ. και ανάβει στα 200 + δευτ. με αποτέλεσμα να μένει περισσότερη ώρα υπό τάση. Αντέχει δε για 10.000 ανάμματα και κάνει περίπου 20-25 ευρώ.
Το σημαντικό είναι να ανάψει το πέλλετ γρήγορα και όλα μαζί πριν προχωρήσει στην επόμενη καύση. Μπορείς να ρυθμίσεις την ποσότητα να είναι λίγο αυξημένη ώστε να ανάβει γρηγορότερα και το φωτοκύτταρο να τη θέτει εκτός σε χρόνο λιγότερο από τα 60 δευτ. όταν θα εντοπίσει φλόγα. Κανονικά 40 -50 LYX είναι η κατάλληλη φωτεινότητα για να βγεί εκτός . Σε χρόνο από την στιγμή που ανάψει είναι 20 -30 δευτ. Αρκεί να βλέπει γρήγορα το φώς. Δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα με τον FER πάνω σε αυτόν το τομέα.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ