Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143270 από john gavan
Απαντήθηκε από john gavan στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
τσεκαρα την καμιναδα εαν ειναι βουλωμενη κκαι ειναι Ο.κ
τωρα θα δω την κασετα πισω απο τον λεβητα εαν ειναι καθαρη ....γιατι ο τεχνικος μου με ειπε(τηλ) οτι το καρβουνακι ειναι απο το γεγονος οτι δεν τραβαει η καμιναδα......

λετε να ναι ετσι? και ψαχνομαι με τις ρυθμισεις.....

ferolli p-12 σε λεβητα clobal 65kw

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #143274 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Schweighofer pellet σε ferrolli P-12 ρυθμισεις
Αν είναι βουλωμένη θα πρέπει να θερμαίνεται πολύ ο λαιμός του καυστήρα και η φλόγα να κοκκινίζει γρήγορα.
Δοκίμασε μέγιστο επίπεδο 2. Το πίσω μέρος του λέβητα πρέπει να το καθαρίζεις και λογικά πρέπει να ζεσταίνεται όλος ο καπναγωγός περιμετρικά.
Αν ανοίξεις τη τρύπα που βλέπεις τη φλόγα πρέπει να ρουφάει τον καπνό από το αναμμένο τσιγάρο.
Να κοιτάξεις και την ένωση της καπνοδόχου με τον καπναγωγό.
Τα καρβουνάκια που αφήνει παραμένουν αναμμένα με καπνό κατά το τέλος ενός κύκλου λειτουργίας?
Αν ναι , τότε είναι σίγουρα το πέλλετ .
Τι λέβητα έχεις , πόσα KW , και κάθε πόσο καθαρίζεις το σχαράκι?
Εγώ έχω τον MINIWOOD της THERMOSTAHL 80 KW ξυλολέβητα με τούμπα και υδραυλούς , με μήκος θαλάμου καύσεως 1,05 μ και τον καθαρίζω μία φορά τον χρόνο.
Το σχαράκι του 70 ΚW καυστήρα κάθε 2 η ημέρα με πέλλετ από πεύκο -έλατο.
Έχω ρυθμίσει επίπεδο 3 γύρω στα 36 KW και ζεσταίνει δύο σπίτια 77 , 60 τετρ. μ. για πλάκα. Να φανταστείς η φλόγα των 36 KW ανεβάζει 65 c από 25c σε χρόνο 15 λεπτά με έξοδο καυσαερίων 85c. Οι θερμοστάτες κόβουν στο 22 c σε χρόνο 40 λέπτών. Αυτό συμβαίνει 2 φορές την ημέρα και με χιόνι 3. Η μέση κατανάλωση ανά περίοδο είναι 1900 Kg pellet σύνολο 500 ευρώ.
Στην εγκατ/ση παίζει και βεντιλατέρ καυσαερίων από VIGAS SLOVAKIAS για ρύθμιση ελκυσμού στα 18 πασκάλ.
Ο καυστήρας έχει σύστημα ασφάλειας μέσω ελκυσμού και ανεβάζει επίπεδα ισχύος όταν ο ελκυσμός είναι μεγαλύτερος κατά 2 πασκάλ σε κάθε επίπεδο.
Μέτρησα CO2=12%,, O2=9% και Β.Α.=96,5%.
Στάθης.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ