Προβλημα με ferroli p12

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142475 από kp75
Προβλημα με ferroli p12 δημιουργήθηκε από kp75
Γεια σαs.Ειμαι καινουριοs στο forum και θελω την βοηθεια σαs.εχω λεβητα φερρολι sfl 5 με καυστηρα Ρ12.Στην αρχη κατα την εναυση εβγαζε Α01.Mετα απο δυο εκκινησειs ,δουλευε κανονικα,αλλα οταν εφτανε ο θερμοστατηs χωρου στην θερμοκρασια που ειχα βαλει και εσβηνε ο καυστηραs,δεν εκκινουσε παρολο που εδεινε εντολη ο θερμοστατηs.Ειχε παλι Α01.Τωρα εκκινει με την πρωτη συνηθωs αλλα μετα απο 1 ωρα περιπου,σβηνει.Κοιταξα την γωνια του κοχλια ειναι Οκ.Η παραμετροs u01 ειναι στο 70.Οταν στην οθονη του καυστηρα δειχνει 70c (τοτε σβηνεικαι δειχνει FH)σtο ρολοι του καυστηρα δειχνει85c.Τιμπορει να συμβαινει?εχω αγανακτισει πια με το Α01 .αρχιζω να μετανιωνω που εβαλα φερρολι .Πελλετ καιω το ΜΑΚΙ.Μπορει σαs παρακαλω να με βοηθησει καποιοs?Τι μπορει να φταιει?Εντωμεταξυ η φλογα χτυπαει πισω στο τοιχωμα και γυρναει και λιγο μπροστα.Αυτο μου το κανει για πρωτη φορα φετοs,και εχω αιθαλη καποιεs στιγμεs που μετα απο λιγο καθαριζει
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kp75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142483 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Προβλημα με ferroli p12
Το πρόβλημά σου είναι μικρό και εύκολα διορθώνεται.
Αρχικό φόρτωμα 32 sec. Βάλε τον αέρα στα 53-55 pa.
Μετά από 2',15'' αρχίζει η κανονική καύση με p1 στα 3,8'' και fan 51 pa. Βάλε τον κοχλία στα 3'' και τον αέρα στα 53pa.
Aν μπορείς πείραξε το βήμα t07 στα 15''.
Μετά βάλε την p2 στα 3,5 και 72 αντίστοιχα.
Τα άλλα επίπεδα άν θέλεις άστα όπως είναι.
Το πρόβλημά σου είναι στην αρχή και δεν βοηθάει και πολύ το ΜΑΚΗ.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. είναι διαθέσιμο.
Στάθης Μηχανολόγος.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kp75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142487 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Προβλημα με ferroli p12
ξέχασα να σου γράψω για τον καπνό στην αρχή της κανονικής καύσης είναι φισιολογικό επειδή καίει και λίγο απο το αρχικό πέλλετ. Σε αυτή τη περίπτωση αυξάνουμε τον αέρα για να αρπάξουν γρηγορότερα όλα τα πέλλετ ώστε όταν μπεί στην κανονική καύση, να καίει μόνο το πέλλετ που πέφτει στην p1. Αυτό όμως με το ΜΑΚΗ είναι κάπως δύσκολο. Για αυτό κάνουμε νέα παρεμετροποίηση. Ετσι βελτιώνεται η καύση και δεν καπνίζει στην αρχή. Στο επίπεδο όμως που θα λειτουργεί π.χ. την p5 55 KW και με το βήμα στα 15'' θα αποδίδει λιγότερο (49) KW.
Δεν πειράζει αυτό πολύ, αλλά θα πρέπει να μετρήσεις με αναλύτή το Ο2 kai to CO2, να είναι 9-12% και 10,5-12% αντίστοιχα. Στην αντίθετη περίπτωση θα έχεις οξειδωτική καύση που σημαίνει μικρότερη απόδοση και πρόωρη φθορά της σχάρας και της φλογοκεφαλής. Όλα αυτά θα τα κάνεις με προσοχή και λίγο -λίγο κάθε φορά.
Πιστεύω να σε βοήθησα. Χωρίς αναλυτή, κοίτα τη φλόγα: (Άσπρη με κίτρινες αποχρώσεις και πορτοκαλή άκρα.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kp75

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142494 από kp75
Απαντήθηκε από kp75 στο θέμα Προβλημα με ferroli p12
Ευχαριστω πολυ.Θα δοκιμασω αυτα που μου λετε.Δηλαδη κυριε Σταθη το προβλημα ειναι στο πελλετ αν καταλαβα καλα?Γιατι την πρωτη χρονια που εκαιγα το ameco με τιs εργοστασιακεs ρυθμισειs δεν ειχα το παραμικρο προβλημα και μαλλον το ιδιο θα ξαναπαρω.Να σαs ρωτησω κατι αλλο αν εχω βαλει πχ τον θερμοστατη χωρου στουs 23 βαθμουs και ο καυστηραs φτασει και εμφανισει στην οθονη 70C οπου και ειναι ρυθμισμενοs,θα πρεπει να σβησει για να κατεβει η θερμοκρασια,χωριs το δωματιο να εχει πιασει τουs 23C η θα σβησει οταν δωσει εντολη ο θερμοστατηs δωματιου?Eπισηs ξεχασα να σαs πω οτι το ΜΑΚΗ το εχω απο περυσι και οτι την αιθαλη την δημιουργει πανω στην αλλαγη σταδιων ο καυστηραs μετα καθαριζει.Εγω τον εχω στο σταδιο 3 .Συγνωμη για τιs πολλεs αποριεs μου αλλα προσπαθω να μαθω καποια πραγματα,γιατι με καποιουs τεχνικουs που φωναξα δεν εβγαλα ακρη.Ευχαριστω και παλι!!
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kp75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142744 από kp75
Απαντήθηκε από kp75 στο θέμα Προβλημα με ferroli p12
εβαλα τιs παραμετρουs που μου ειπατε σταματησε η αιθαλη εγινε πιο λαμπερη η φλογα αλλα παλι μετα απο κανα δυο ωρεs σβηνει με Α01.Εχω παρατηρησει πωs μολιs φτασει στην οθονη του καυστηρα η θερμοκρασια στουs 70c,οπου τον εχω ρυθμισει,σβηνει προφανωs για να κρυωσει,και μετα δεν ξαναπαιρνει.Εντωμεταξυ οταν εχω 70C στην οθονη,στο ρολοι του λεβητα εχω 90C με αποτελεσμα να σταζει λιγο νερο απο το ασφαλιστικο.Ετσι πρεπει να γινεται?Μηπωs τελικα ειναι το πελλετ με υγρασια και τα κανει αυτα?Μηπωs φταιει η φωτοαντισταση?Το γυαλακι τηs ειναι καθαρο.Το Ρ1 ξεκιναει μετα απο 4.50sec αντι 2.15sec.Tι αλλο να κανω δεν ξερω!!
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by kp75.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #142764 από etsa67
Απαντήθηκε από etsa67 στο θέμα Προβλημα με ferroli p12
Παρακολούθησε αρχική φόρτωση πέλλετ πόσα δευτ. είναι και. Αν είναι 32 δευτ. αύξησε σε 36 ή 40 δευτ. Στείλε μου με email ότι θέλεις.eviali@otenet.gr Na μιλήσοθμε στο τηλέφωνο

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ