Προβλημα καυστηρα Pellet Ferroli P12 Σφάλμα Α02

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140198 από xrysafis72

Nasikas έγραψε:

etsa67 έγραψε: Οι τιμές του κατασκευαστεί είναι ενδεικτικές και αφορούν άριστο πέλλετ και καλό σύστημα λέβητας -καπνοδόχος με αρνητική πάντα πίεση. Εσύ έχεις κάτι τέτοιο;
Χωρίς αρνητικές πιέσεις και ιδίωσ σε λέβητα πετρελαίου είναι λίγι δύσκολο να πιάσεις τον κατασκευαστή όσον αφορά τις ρυθμίσεις.
Θέλω να σου πώ ότι το κάθε σύστημα λέβητας - καπνοδόχος θέλει τα δικά του πειράγματα οπότε ξεχνάς με το ότι έχει δώσει ο κατασκευστής.
1. Χωρίς βεντιλατέρ καυσαερίων είναι δύσκολο να πιάσεις καλή καυση.
2. Το αρχικό πέλλετ να σκεπάζει την αντίσταση 1-2 cm και ο αέρας που θα το κάψει να είναι λίγο πιο πολύς.
3. Το πέλλετ που θα πέσει στη κανονική καύση να βρεί θράκα για να καεί σχεδόν μόνο αυτό καί όχι και μέρος απο το αρχικό πέλλετ που θα κάνει περισσότερο καυσαέριο και θα δυσκολέψει την έξοδό του.
4. Μήν πάς επίπεδο 4 ή 5 αλλά δοκίμασε το πίπεδο 2-3 να δεις π΄ώς συμπεριφέρεται κοιτόντασ τη φλόγα.
5. Μεγάλωσε το βήμα απο 12 σε 14 μείωσε το πέλλετ κανα 1-2 δέκατα και αύξησε τον αέρα κανα 1-2 pa όχι περισσότερο
6. Πώς ξέρεις πόσα kw βγάζει η φλόγα αν δεν υπολόγισες την παροχή ανα λεπτό. άρα πρέπει να ζυγίσεις πέλλετ για χρόνο 10 λεπτών να διαιρέσεις με 10 για να βρείς παροχή ανα λεπτό.
7.Η αντίσταση κατασέφεται απο αδράνεια δηλ. αν ο καυστήρας είναι σταματημένος πάνω από 2 μήνες επειδή πιάνει υγρασία.
Κάνε αυτά και τα λέμε.
Στάθης
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

ΣΩΣΤΟΣ,

Πάντως είναι ο πρώτος φερόλι που συναντώ- που δουλευει 3 χρόνια με εργοστασιακές ρυθμίσεις.!!!!
Φαντάζομαι θα είναι φορεμενος σε σχετικά ΜΕΓΑΛΟ λεβητα πετρελαιου. (βαλε καμία φωτο- δωσε μας στοιχεία καμινάδας - διαδρομές κλπ. - Αν είσαι Β Ελλάδα, θα προτεινα να εκανες δοκιμή μια κεραμεική αντίσταση- δοκιμη 2-3 ημερων, χωρίς πληρωμη- μπορω να το κανονισω αν θελεις)


μην απορεις κωστα ειμαστε πολλοι που εχουμε εργοστασιακες ρυθμισεις μονο το t07 και το t18 εχουμε πηραγμενα!!!αν και εχω 2 καινουργιες που της ειχα παρει μαζι με την αγορα του φερολλι Ρ12 και δεν μου χρειαστηκαν ακομα!!!φερε να παρουμε ματι αυτην την περιβοητη "κεραμεικη αντισταση.
Υ.Γνα την δω θελω αν μπαινει στην υποδοχη και πως ειναι,οχι να την χρησημοποιησω !!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Last edit: 9 Χρόνια 5 Μήνες πριν by xrysafis72.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140199 από Nasikas
Θα την φερω να κανουμε ενα δοκιμαστικό άναμα Χρυσαφη

(αφου έχεις πειραξει ρυθμίσεις, γιατί λες οτι δεν πειραξες ωρε?)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140241 από xrysafis72
η ρυθμησεις που πηραξα δεν επιρεαζουν την καυση του πελλετ!!!

ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140248 από etsa67
Πώς δεν επηρεάζουν τη καύση? Το βήμα πρέπει να είναι 12'' και το πήγες πόσο?
Σου λέει ότι θα καίει πέλλετ σε 5 κύκλους το λεπτό. Έχει υπολογιστεί στα 55 kw να ρίχνει 6,5'' επί 5 φορές 32,5'' /60'=0,54 επι τα γραμμ. παραχής υπολογίζεται στο λεπτό η κατανάλωση και η απόδοση σε kw.
π.χ. Άν η παροχή /λεπτό του κοχλία =300 γρ/λ x 0,54 = 162 x 60 λεπτά x5 kw =48,600kw/h.
Aν το βήμα το κάνεις 15'' τότε υπολογίζεται νέα ισχύς στα 39,00kw. Για καμιά περίπτωση αυτά που κάνεις δεν είναι σωστά ακόμα και να καίγεται το πέλλετ. Μείωσε λίγο τα δέκατα του κοχλία ή αύξησε λίγο τον αέρα πάντως κάνε ένα απο τα δύο.
Στάθης.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Στάθης Μηχανολόγος Μηχανικός

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140327 από xrysafis72

etsa67 έγραψε: Πώς δεν επηρεάζουν τη καύση? Το βήμα πρέπει να είναι 12'' και το πήγες πόσο?
Σου λέει ότι θα καίει πέλλετ σε 5 κύκλους το λεπτό. Έχει υπολογιστεί στα 55 kw να ρίχνει 6,5'' επί 5 φορές 32,5'' /60'=0,54 επι τα γραμμ. παραχής υπολογίζεται στο λεπτό η κατανάλωση και η απόδοση σε kw.
π.χ. Άν η παροχή /λεπτό του κοχλία =300 γρ/λ x 0,54 = 162 x 60 λεπτά x5 kw =48,600kw/h.
Aν το βήμα το κάνεις 15'' τότε υπολογίζεται νέα ισχύς στα 39,00kw. Για καμιά περίπτωση αυτά που κάνεις δεν είναι σωστά ακόμα και να καίγεται το πέλλετ. Μείωσε λίγο τα δέκατα του κοχλία ή αύξησε λίγο τον αέρα πάντως κάνε ένα απο τα δύο.
Στάθης.
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

αν σου πω οτι το t07 το εχω στο 32 θα με περασεις για εξωγηινο?αλλα φιλε μου εκει το εχω σε λεβητα πετρελαιο λαβιθερμ 49.000 θερμιδες και με καυσαερια στους 170 βαθμους.ο λεβητα δουλευει σε επιδαπεδια θερμανση.επισηναπτο φωτο!!!












ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ!!!

Συνημμένο αρχείο:
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 5 Μήνες πριν #140536 από Castiel

etsa67 έγραψε: Οι τιμές του κατασκευαστεί είναι ενδεικτικές και αφορούν άριστο πέλλετ και καλό σύστημα λέβητας -καπνοδόχος με αρνητική πάντα πίεση. Εσύ έχεις κάτι τέτοιο;
Χωρίς αρνητικές πιέσεις και ιδίωσ σε λέβητα πετρελαίου είναι λίγι δύσκολο να πιάσεις τον κατασκευαστή όσον αφορά τις ρυθμίσεις.
Θέλω να σου πώ ότι το κάθε σύστημα λέβητας - καπνοδόχος θέλει τα δικά του πειράγματα οπότε ξεχνάς με το ότι έχει δώσει ο κατασκευστής.
1. Χωρίς βεντιλατέρ καυσαερίων είναι δύσκολο να πιάσεις καλή καυση.
2. Το αρχικό πέλλετ να σκεπάζει την αντίσταση 1-2 cm και ο αέρας που θα το κάψει να είναι λίγο πιο πολύς.
3. Το πέλλετ που θα πέσει στη κανονική καύση να βρεί θράκα για να καεί σχεδόν μόνο αυτό καί όχι και μέρος απο το αρχικό πέλλετ που θα κάνει περισσότερο καυσαέριο και θα δυσκολέψει την έξοδό του.
4. Μήν πάς επίπεδο 4 ή 5 αλλά δοκίμασε το πίπεδο 2-3 να δεις π΄ώς συμπεριφέρεται κοιτόντασ τη φλόγα.
5. Μεγάλωσε το βήμα απο 12 σε 14 μείωσε το πέλλετ κανα 1-2 δέκατα και αύξησε τον αέρα κανα 1-2 pa όχι περισσότερο
6. Πώς ξέρεις πόσα kw βγάζει η φλόγα αν δεν υπολόγισες την παροχή ανα λεπτό. άρα πρέπει να ζυγίσεις πέλλετ για χρόνο 10 λεπτών να διαιρέσεις με 10 για να βρείς παροχή ανα λεπτό.
7.Η αντίσταση κατασέφεται απο αδράνεια δηλ. αν ο καυστήρας είναι σταματημένος πάνω από 2 μήνες επειδή πιάνει υγρασία.
Κάνε αυτά και τα λέμε.
Στάθης
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.


Ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια.Προσπαθησα να κανω τις ρυθμισεις που μου ειπες αλλα το προβλημα παραμενει (Α02).Θα σου ηταν ευκολο να μου γραψεις τις ρυθμισεις αυτες που πρεπει να αλλαχτουν απο τις εργοστασιακες τιμες αναλυτικα π.χ. t03 51 pa t04 8 t07 14

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ