Επιλογή καυστήρα πέλλετ.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126582 από d_parianos
Επιλογή καυστήρα πέλλετ. δημιουργήθηκε από d_parianos
Καλησπερα ξανα στην ομορφη παρεα του φορουμ και χρονια πολλα σε ολους με υγεια και δημιουργια. Αποφασισα λοιπον να αλλαξω εναν λεβητα βιομαζας που εχω και να παω σε εναν καθαρα λεβητα πελλετ, αυτον της thermostahl (pelletsave biounit) των 30000 kcal. Η ερωτηση που εχω ειναι για την επιλογη του καυστηρα που συνοδευει τον λεβητα. Ειναι ο pelltech pv20a και ο Megatherm MPB30. Παρακαλω παρα πολυ τα φωτα σας. Εχει καποιος εμπειρια με τους συγκεκριμενους καυστηρες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126593 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Επιλογή καυστήρα πέλλετ.
Ε οχι και καθαρα λεβητας πελλετ.
Ο λεβητας πετρελαιου με τον συγκεκριμενο λεβητα πελλετ της Θερμοσταλ εχουν καποια διαφορα;;;



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126810 από d_parianos
Απαντήθηκε από d_parianos στο θέμα Επιλογή καυστήρα πέλλετ.
Χρηστο8, ευχαριστω για την απαντηση. Εγραψα οτι παω σε εναν λεβητα πελλετ που μπορει να καψει μονο πελλετ ξυλου και τιποτα αλλο. Αν προσεξεις αυτα που εγραψα, ειπα οτι αλλαζω τον υπαρχον λεβητα βιομαζας. Το οτι ο συγκεκριμενος λεβητας μπορει να γινει και πετρελαιου νομιζω οτι ειναι προφανες.
Μπορει να με βοηθησει καποιος σε αυτην μου την επιλογη? Εχεις κανεις τον Thermostahl pelletsave bio unit?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #126842 από FERR
Απαντήθηκε από FERR στο θέμα Επιλογή καυστήρα πέλλετ.
Χρηστο σιγουρα γνωριζεις πολλα περισσοτερα,μηπως εχει σχεδιστει και για τα δυο;
Στο εγχειριδιο αναφερει ως πλεονεκτημα "Ομαλή λειτουργία του καυστήρα Pellet, χωρίς
μπλοκαρίσματα, λόγω του ειδικού σχήματος οβάλ
του φλογοθαλάμου."
Τον ειχα βαλει και εγω στο ματι αν τυχον δεν πηγαινε καλα ο καυστηρας πελλετ στον λεβητα πετρελαιου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144323 από Δημήτρης Κατσούνης
Παίδες τη βοήθειά σας σε έναν πελαγωμένο.
Είμαι σε μονοκατοικία 200+ τετραγωνικά με ανοικτή σοφίτα που μεγαλώνει τον όγκο κατά πολύ. Λέβητας-καυστήρας πετρελαίου hoval 65.000 θερμίδων. Για λόγους που όλοι στην Ελλάδα γνωρίζουμε και έχουμε γευθεί εγκαταλείφθηκε. Τοποθέτησα μια σόμπα πέλλετ 10kw στο ισόγειο των 100 τετραγωνικών (μονοκόματο) που καίει νυχθημερόν τσιτωμένα όσο παίρνει, και ταυτόχρονα με τζάκι και πάνω στα υπνοδωμάτια ηλεκτρικές σόμπες, με αποτέλεσμα πλήρη ανεπάρκεια στη θέρμανση του σπιτιού ειδικά τώρα με το κρύο να τσούζει. Μου είπαν για αντικατάσταση καυστήρα (πάνω στον λέβητα του πετρελαίου) βάζοντας τέτοιον πέλλετ και μου είπαν διάφορες μάρκες πάντα με σκοπό την μείωση του κόστους αγοράς και εγκατάστασης για καινούργιο παράλληλο σετ λέβητα-καυστήρα δίπλα από τον ήδη υπάρχοντα. Παντού διαβάζω όμως ότι αυτο τελικά και σχεδόν πάντα δουλεύει με προβλήματα συνεχή.
Έχετε να μου προτείνετε κάτι και επι της ουσίας της αλλαγής αλλά και κυρίως για μάρκα και τύπο καυστήρα? Μου είπαν πχ για feroli αν το λέω καλά το όνομα, ή για κάποιον άλλον αυτοκαθαριζόμενο (?). Βοηθήστε και ευχαριστώ από τώρα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν #144327 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Επιλογή καυστήρα πέλλετ.
Μα ειναι λογικό ενας λεβητας ( πετρελαιου ) που ΔΕΝ σχεδιαστηκε καψιμο υλικου που εκ φυσεως αφηνει καταλοιπα να μην λειτουργει τελικά σωστα..
Καπου προσφατα την ξαναειδαμε αυτη τη "πατεντα"....
εκτός αν "σωστα" εννοοιυμε να λυνεις καθε μερα αντε βαλε δυο, τον καυστηρα, να βγαζεις εξω με το φαρασι τις σταχτες...
Αρα κατ' εμε δεν εχει νοημα τι καυστηρα θα βαλεις...


ετσι οπως το βλεπω και χωρις να εχουμε κατοψεις κ.λ.π ισως να εβαζα την 10αρα πανω ( η οποια να φανταστω ειναι αεροθερμη) αν ειναι μικροτερος ο χωρος και να επαιρνα μια πιο "βαρβατη" για κατω....
κι αυτο το λεω για να μην ξεφυγεις σε κοστος...

γιατι καλως ή κακως η σωστη λυση και οικονομικότερη στην πορεια ειναι το "συγκρωτημα"..... αλλα απο την αλλη η σομπα που ηδη εχεις δε θα πουλιεται με τιποτα θα την "σκοτωσεις".....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ