D.I.Y.: χειροποίητος καυστήρας pellet by kosmidis80!!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66015 από kosmidis80
Τις μερες αυτες επεξεργαζομαι την ιδεα κατασκευης καυστηρα πελλετ για τον ξυλολεβητα μου. Η κατασκευη φενεται απλη, το κοντρολερ το εχουμε απο την Tech (οχι το ιδιο που εχω στον ξυλολεβητα), τα εργαλεια για να γινει η κατασκευη του υπαρχουν, αρα γιατι να μην το τολμησω?

αρχικα ειδα αρκετα βιντεο στο youtube με αντιστοιχους καυστηρες ιδιοκατασκευες, αλλα και εργοστασιακους και κατεληξα να κανω κατι απλο για αρχη και αν δουλεψει οπως πρεπει τοτε να κανω το τελικο καυστηρα ανοξειδωτο, με καπακι και οπτικα πιο ''εργοστασιακο''. Το σχεδιο πανω στο οποιο λεω να δουλεψω ειναι περιπου αυτο :




Τι λετε? καποιες ιδεες, προτασεις? τι να προσεξω?
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66020 από valsam
Mπραβο ρε Τεο θα με τρελανεις,αν χρειαστεις τιποτα πιο επαγγελματικα μηχανηματα για κολησεις ινοξ πες μου να παμε στον φιλο μου τον σιδερα,μονο γυαλι δεν μπορεσε να κολησει ο φιλος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66023 από kosmidis80

valsam έγραψε: Mπραβο ρε Τεο θα με τρελανεις,αν χρειαστεις τιποτα πιο επαγγελματικα μηχανηματα για κολησεις ινοξ πες μου να παμε στον φιλο μου τον σιδερα,μονο γυαλι δεν μπορεσε να κολησει ο φιλος!


Να σαι καλα Σαμη. Απο εργαλεια τα χουμε ολα βασικα. Το πρωτοτυπο θα γινει απο κανονικη σωληνα ανευ ραφης και λαμες και θα δοκιμαστει για καποιο διαστημα εκτος βεβαια λεβητα. Επειτα αν δουλεψει σωστα θα παω στον ξαδερφο μου που κανει ανοξειδωτες κατασκευες και θα ετοιμασουμε το τελικο σε πιο μεγαλη κλιμακα.



Μια πρωτη ερωτηση για διευκολυνση μου, ποσα κυβικα αερα χρειαζεται να βγαζει το βεντιλατερ για καυστηρα με μεγιστο τις 30.000 θερμιδες?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66029 από pantelis1973
Ρε εσεις αδερφια δεν παιζεστε χρονιαρες μερες..
Μήπως να σας εστελνα κάνα σχεδιο για ενα αεροθερμο τζακιου που θελω να κάνω,να παρω καμια τραμιτζανα τσιπουρο και να ερθω να το φτιάξουμε;

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66062 από kosmidis80
Στειλε σχεδιο με mail και βλεπουμε ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #66085 από valsam
Παντελη στειλε και σε'μενα,Θοδωρη θελω και'γω τετοιο που θα κανεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.115 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ