Πρόβλημα με καυστήρα pellet σε λέβητα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44764 από Sp4wN

fotisbasm έγραψε:
Αχ εσυ moderator μου , πως με προσεχεις!!!


χαχαχαχαχα πρίν από σάς για σάς :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44772 από tempes
ευχαριστώ για το νέο θέμα.

μιας και εδώ μπορώ να πω τις εντυπώσεις - προβλήματα αυτής της πατέντας ας τα αναφέρω.

-για αρχή σε ένα μηχανουργείο έκοψα την πόρτα για να γίνει μεγαλύτερη η τρυπά που μπαίνει ο καυστήρας.

-μετά έφτιαξα μια φλάντζα με αποστάτη για να είναι πιο έξω ο καυστήρας ,ώστε ( με τις δίκες μου γνώσεις και κρίση αυτό) να μην έχει θέμα λόγω μικρής απόστασης του θαλάμου και της διαμόρφωσης του λέβητα, κυρίως βλάβη ή καταστροφή του καυστήρα, όπως μου είχε πει αυτός που αγόρασα τον καυστήρα ότι μπορεί να επιστρέψει φλόγα και να σταματάει από τον αισθητήρα φωτός ή ακόμα και να καταστρέψει τα πάντα.

- εβαλα μια λαμαρίνα στο κάτω μέρος του λέβητα ώστε να καθαρίζω τις στάχτες, πιο εύκολα.
μετά από αυτά και την διόρθωση της ζημιά που έγινε στο μονωτικό υλικό της πόρτας βάζω μπροστά.

ανεβάζει εύκολα θερμοκρασία (πιο εύκολα από το πετρελαιο) αλλά μέχρι να ανοιξει ο κυκλοφορητής στους 55 βαθμούς, μετά όσο δουλεύει ο κυκλοφορητής δεν προλαβαίνει να ζεστάνει τα νερά και ετσι δουλεύει συνεχεία ο καυστήρας(έκαψα αρκετό πελλετ σε αυτό το πείραμα), με το κυκλοφορητη στους 45 βαθμούς γίνεται δουλειά αλλά με θερμοκρασία σπιτιού 21 βαθμούς και τον καιρό που είχαμε μέχρι τώρα εδώ στα Γιαννιτσά (σχετικά ζεστός). στους 22 βαθμούς δουλεύει άσκοπα.

παρατηρώ την φλόγα και αντί να ανεβαίνει όσο δουλεύει με κλειστή την πόρτα πέφτει,σαν να πνίγεται και σε κάποια φάση βγάζει σφάλμα και σβήνει.

αν κάνω εναυση τον καυστήρα με ανοιχτή την πόρτα η φλόγα είναι καλύτερη.

μετά από συζήτηση κάποιου που γνωρίζει περισσότερα πράγματα και την επίσκεψη ενός τεχνικού κρίνω ότι αυτό γίνεται επειδή η διαδρομή που φεύγουν τα καυσαέρια είναι στον ίδιο θάλαμο που είναι και η φλόγα , όποτε κάνω τα εξής
- βγάζω την καμινάδα (φ125,ευθεία χωρίς σπασίματα ή γωνίες εκτός του ταφ που κάνει το σπιράλ στον λέβητα)και έχω ένα σπιράλ 1 μετρό περίπου για να βγάζω τα καυσαέρια από το λεβητοστάσιο ακριβώς έξω από τον τοίχο.
η φλόγα γίνεται λίγο καλύτερη και πιο σταθερή δεν πέφτει τόσο εύκολα .
-βάζω μια λαμαρίνα πάνω από την φλόγα ώστε να φτιάξω μια διαδρομή για να ξεχωρίσω τα καυσαέρια

αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο

υπεθεσα οτι ειναι θεμα ελκισμου οτι δεν τραβαει καλα και πνιγει την φλογα, σκέφτηκα να δοκιμάσω ταμπερ στην εισαγωγή και στην καμινάδα αλλά νομίζω πως είναι τζάμπα κόπος και πρέπει να αλλάξω λέβητα

τελικά δεν θα τρενάρω άλλα 2 - 3 χρονιά την αλλαγή του
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by tempes.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44811 από Grecu_

fotisbasm έγραψε: [OFF TOPIC MODE ON]

Αληθεια σε λεβητα πελλετ εαν "κουμποσουμε" καυστηρα πετρελαιου θα δουλευει καλα?

[OFF TOPIC MODE OFF]


[OFF TOPIC MODE ON]

Στους περισσοτερους ναι, εξαρτάται και απο την κατασκευή του λέβητα

[OFF TOPIC MODE OFF] :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45261 από LEONAS
O κατασκευαστης του συγκεκριμενου καυστηρα τον προτεινει
οτι μπορει να δουλεψει σε λεβητα πετρελαιου ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45411 από tempes
φανταζομαι πως οχι

ο Ελληνας ομως εχει κανει πολλες πατεντες σε κατι τετοιο βεβαια ειχε επιτυχια σε μαντεμενιο λεβητα με διαδρομες και οχι σε ενα καζανι με τουμπα οπως ειναι το δικο μου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45423 από LEONAS
Εγω οτι μετατροπη εκανα ηταν λεβητας με τουμπα σε μαντεμι
με διαδρομες ειναι πιο δυσκολο το καθαρισμα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ